казва Валери ИВАНОВ, началник на отдел „Опазване на обществения ред и управление на кризи“
60 на сто от извършителите на вандализъм по парковете в Стара Загора от началото на годината са били заловени, това съобщи за НБП началникът на отдел „Опазване на обществения ред и управление на кризи“ инж. Валери Иванов. Той допълни, че регистрираните случаи на изпочупени люлки, пейки или кошчета за 2017 г. са 45. Лошото е, че по-голямата част от набезите се извършват от деца в тийнейджърска възраст, които са непълнолетни и дори малолетни. Те дали, защото емоциите им са повече или употребяват някакви вещества, посягат на пейките. Много често, когато се съберат на групи стъпват по пейките. През миналата година имахме четири случая, когато пейки в парк „Зеленият клин“ бяха хвърлени в шадравана. Има родители, които самостоятелно възстановяват нанесените щети. Имаме практиката след порицание да се налагат и глоби. Имаме известна събираемост на наложените санкции, с които се възстановяват нанесените щети. Една пейка например, струва от порядъка на 60-80 лв., в зависимост от модела й.
Според началника на отдела, парковият инвентар трябва да се опазва от всички граждани и гости на Стара Загора. Община Стара Загора няма възможност да постави охрана буквално на всяка пейка. Основна част от нарушенията се случват през нощта, а за да има жива охрана трябва да се назначат поне още 15 служители, които да патрулират. По Наредбата за създаването и функционирането на общинска полиция към момента няма такива изисквания. По закона за опазване на обществения ред основен ангажимент има полицията. Имаме разработени програми и планове за работа с полицията и общинска охрана, казва Иванов. Безопасността на гражданите на Стара Загора в парковете се осигурява от Звено „Общинска охрана“, Звено „Общинска полиция“ и от патрули на Първо и Второ РУ. Почти във всички изградени паркове има денонощна охрана. Денонощен пост има в парк „Бранителите на Стара Загора“. Там цялата паркова територия, плюс изградената преди 4 години площадка за разхождане на домашни любимци, се охранява.
Има три поста за охрана на най-големия парк на територията на община Стара Загора „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото). Те са на източната и западната бариера, на фитнес площадката и бадминтон игрищата. Тези служители през деня охраняват подхода в парка и осъществяват превантивен контрол на автомобили, които влизат по различни обосновани причини. Нощно време две двойки по двама инспектори от охраната извършват патрулиране пеш по алеите на парка, а след 22 часа – със съдействие на Първо и Второ РУ.
В новия парк „Артилерийски“ също има денонощна охрана от служители, които патрулират. Също е изградена и система от видеонаблюдение, състояща се от 35 камери, които записват денонощно при движение и съответно за нарушители и за опазване на обществения ред. Чрез записите съдействаме на органите на реда за задържане на вандалите. В парковете в централна градска част имаме сключени споразумения с полицията за тяхното опазване. От една година през светлата част от деня – сутрин от 6 до 21 часа има 10 инспектори обществен ред и сигурност, които патрулират със скутери. Едно от задълженията им е да патрулират в парковете и да издават актове или глоба с фиш на неправилно паркирали МПС-та, по тротоари в зони на кръстовища, както и навлезли в детски площадки и зелени площи. Това е централизираната и насочена охрана, допълва инж. Иванов.
В жилищните райони, където са кварталите – „Железник“, „Кольо Ганчев“, „Зора“, има инспектори от Звено „Общинска охрана“ от 6 до 21 часа. Те работят на двусменен режим и имат общински автомобили, с които патрулират. Основно се патрулира през светлата част от денонощието, през нощта по-голяма част от охраната е на полицията. Инж. Иванов е категоричен, че в момента тече обследване за поставяне на камери за видеонаблюдение на още паркове на територията на община Стара Загора.
Планираме до края на мандата в доста голяма част от парковете и местата за посещение на граждани да бъде изградена видеосистема за наблюдение. Това ще има и превантивен контрол. Имаме амбицията да поставим още една двойка да патрулира в парк „Артилерийски“. За забелязващите се отвреме навреме конфликти между роми и българи, началникът на отдела обясни, че проблемът е от двете страни.
Старозагорци искат чистота и зеленина Старозагорци, които посещават зелените градини на града, препоръчват в тях да има по-голямо поддържане на чистота и повече зеленина. Мария в парк „Артилерийски“ Жаклин в парк „Артилерийски“ Янка Михайлова Пожеланието ми към общината по отношение на парковете е да бъдат поддържани по-чисти, но това зависи и от самите нас – хората. Съоръженията са направени, но после от различни вандалски актове се разрушават. Трябва да се поддържа – това е основното. По-хубаво ще бъде, ако има повече дървета и цветя, но това пак е въпрос на възпитание. Когато ги засадят, а някой мине и ги оскубе – каква полза, казва майката на 3-годишната Мария – Галина Караиванска. Ива Денева смята, че трябва да бъдат създадени повече сенчести места. Тя заедно с малката й дъщеричка Жаклин са едни от честите посетители на парковете, но са забелязали, че бързо се рушат съоръженията. Ива е категорична, че има патрулиращи служители на общината, които обикалят, и така се чувства по-сигурна. Даниела Петрова обясни, че е добре да се направят ограждения в кътовете за деца, там, където има колчета, ако детето тръгне да бяга, излиза директно на улицата. Според мен, трябва да има специални ограждения, защото е много опасно. Баба Янка Михайлова пък иска парковете да имат обособени кътове за кученцата и те да не минават през градинките.
Старозагорци, които посещават зелените градини на града, препоръчват в тях да има по-голямо поддържане на чистота и повече зеленина.
Пожеланието ми към общината по отношение на парковете е да бъдат поддържани по-чисти, но това зависи и от самите нас – хората. Съоръженията са направени, но после от различни вандалски актове се разрушават. Трябва да се поддържа – това е основното. По-хубаво ще бъде, ако има повече дървета и цветя, но това пак е въпрос на възпитание. Когато ги засадят, а някой мине и ги оскубе – каква полза, казва майката на 3-годишната Мария – Галина Караиванска. Ива Денева смята, че трябва да бъдат създадени повече сенчести места. Тя заедно с малката й дъщеричка Жаклин са едни от честите посетители на парковете, но са забелязали, че бързо се рушат съоръженията. Ива е категорична, че има патрулиращи служители на общината, които обикалят, и така се чувства по-сигурна. Даниела Петрова обясни, че е добре да се направят ограждения в кътовете за деца, там, където има колчета, ако детето тръгне да бяга, излиза директно на улицата. Според мен, трябва да има специални ограждения, защото е много опасно. Баба Янка Михайлова пък иска парковете да имат обособени кътове за кученцата и те да не минават през градинките.
НБП, Василена ГЕОРГИЕВА