Навръх рождения ден на голямата наша българска поетеса, преводачка, учителка, деятел на културата, общественик и дипломат Леда Милева – 5 февруари, нейни приятели се събраха да почетат паметта й. По този повод бе проведено заседание на софийските членове на Международната фондация „Гео Милев“, на което бяха обсъдени идеи за предстоящите събития и дейности на Фондацията през 2017 г. като: именуване на улица в София на името на Леда Милева; изработка и полагане на паметна плоча на Леда Милева върху сграда в столицата; организация на ГЕО МИЛЕВИ дни 2017 г. в Стара Загора през м. септември 2017 г. и научна конференция на тема „ГЕО МИЛЕВ ЗА ДЕЦА“ по време на дните; организиране на детски пленер и конкурс за детска рисунка, както и участие на Фондацията в седмицата на детската книга в София през април, 2017 г.
Срещата се превърна в един интелектуален помен с много спомени и весели случки с великата Леда. Присъстващите си припомниха историята около възникването на песента „Зайченцето бяло”, дейността на Милева като председател на българския ПЕН клуб, грижите ѝ за списанията, основани от Гео Милев – „Везни“ и „Пламък“ и други нейни заслуги.
Проф. Рандъл Бейкър, дългогодишен приятел на Леда и също член на Фондацията, разказа случка, която самата тя с много чувство за хумор му е споделила. Когато била малка, в Стара Загора са ѝ давали да похапва патладжан, отглеждан в тучната тракийска земя. Леда не обичала този зеленчук. Дядо Милю ѝ прелъгал, като й казал, че това е много рядък вид риба – барбун, която плува в доматен сос………Оттогава малката Леда редовно си изяждала порцията. „Митът“ обаче бил разбит чак когато Леда пораснала,на един прием във Франция видяла поднесена същата храна и разбрала, че патладжанът всъщност не е никаква риба барбуна.
За Лединия фин усет за виц припомни друг член на Фондацията – Димитър Димитров, и разказа един от нейната „колекция“.
Поетът Георги Константинов, който дълги години е бил съсед на Леда Милева в писателския блок на ул. „Незабравка”, разказа за срещите им в нейното жилище и как го е посрещала с лист с написани и подредени по важност теми за разговора им и , разбира се, винаги с безупречна външност – дрехи, прическа и грим, докато той често е отивал по чехли.
Срещата бе закрита от нейния председател, издателят Иван Гранитски, който произнесе пламенно слово в негов стил и отбеляза, че Леда Милева остава ярка следа в историята на българската литература и култура.
На 05.02.2017 г. Леда Милева щеше да навърши 97 години.
ИЗДАТЕЛСТВО „ЗАХАРИЙ СТОЯНОВ“, 06.02.2017 Г., СОФИЯ
NBP.bg