Това сподели политическият анализатор в Стара Загора пред аудиторията на Дискусионен клуб за КОНСЕРВАТИВНИ ДЕБАТИ


„Живеем в нова ера – ерата след „прехода“ и след новия „междувоенен период“ – 1989-2022 г.“. Тази своя теза заяви в Стара Загора Кристиян Шкварек, политически анализатор, представител на Европейската партия на Консерваторите и Реформистите и председател на Младежкия консервативен клуб в България. Той бе гост в поредната среща на Дискусионен клуб за Консервативни дебати, която се проведе на 8 ноември вечерта в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Дискусията на тема: „След прехода: либерална или консервативна България?“, бе организирана от ВМРО-Стара Загора и „Национална бизнес поща“. Водещ и модератор на срещата бе Станимир Стоянов, президент на Международна академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“.

Живеем в епоха на диктатура на образа. Лицата са важни, защото ако по-рано идеите са били достатъчно работещи като просветителски факел, в днешния ден не случайно се появи думата „инфлуенсър“ и е важно кой провежда идеите към хората, в политически аспект – към електората. Тази битка за лица е изключително напрегната и в глобален мащаб. Смятам, че с всяка следваща година партиите, които в момента се намират в криза, ще търсят опората на популярни, интелигентни личности, които могат да развият техния публичен образ, за да ги направят по-привлекателни и електорално по-силни в местни или парламентарни избори, заяви в началото срещата Станимир Стоянов.
Когато мислим за бъдещето, трябва да мислим за смяната на поколенията. Затова нашият взор е вперен в младата генерация, чийто представител е и Кристиян Шкварек. Той има потенциала, има визията, има научната и интелектуалната подготовка. Притежава образа, нужен на хората, които ще продължават да отстояват ценностите на консерватизма и неговите идеи, които пренесохме с нас през една нелека битка през целия преход, допълни Стоянов. Той уточни също, че срещата с Кристиян Шкварек продължава традицията на Дискусионен клуб за Консервативни дебати да провокира към размисъл и дълбок анализ интелигентната и будна аудитория.



Историческите периоди в съвремието се определят от войните, които ги започват и затварят. Това са: Виенският конгрес – Първата световна война, Първата световна война – Втората световна война, Втората световна война – 1989 година. Новият исторически период ще бъде 1989 г. (краят на студената война) – 2022 г. с началото на първата, пълномащабна конвенционална война на европейския континент, включваща директно една от ядрените сили, сподели своята теза пред публиката политическият анализатор Кристиян Шкварек.
От 1989 г. насам живяхме в 33-годишен период, който ще бъде считан в бъдеще като „междувременният период“. Точно, както този между двете световни войни. Този период се характеризираше от неолиберализма в политиката и доминацията на САЩ в геополитиката. Беше „pax Americana“ – ерата, в която единствено САЩ можеха да си позволят да водят мащабна конвенционална инвазия някъде по света. Този период свърши с войната в Украйна през 2022 г. Живеем в нова ера – ерата след „прехода“ и след новия „междувоенен период“ – 1989-2022 г., каза още Шкварек.
Оттук нататък всичко е възможно. Всякакви размествания на пластове, на режими, на идеологии. Историята не свърши, по Фукуяма, а се завърна с пълна сила, каза още анализаторът. Той представи и други свои позиции по актуални външнополитически теми и настоящата политическа и икономическа ситуация в България.
Неговите тези бяха посрещнати с голям интерес от публиката и предизвикаха оживен дебат в залата. Присъстващите зададоха много въпроси, споделиха свои гледни точки. А разговорите с госта продължиха и след официалния финал на дискусията.
В началото на срещата Красимир Червилов, областен председател на ВМРО-Стара Загора, припомни, че Дискусионен клуб за Консервативни дебати бе създаден преди година и половина от ВМРО-Стара Загора и „Национална бизнес поща“. За този период успяхме по дискретен, но достатъчно категоричен начин да говорим за консерватизъм и просветен национализъм. В този сегмент представихме различни автори от областта на икономиката и финансите, геополитиката, историята и културата. Наши гости бяха Кузман Илиев, Боян Чуков и Красимир Каракачанов. Сега отваряме ветрилото и, освен писатели и публицисти, ще каним и политици, политически анализатори, социолози. Защо го правим?! Защото искаме да говорим смело, ясно и отчетливо за консерватизма като идеология, като начин на управление, като начин на живот, допълни Червилов.
Той съобщи още, че следващата среща на Дискусионен клуб за Консервативни дебати ще представи през месец декември евродепутата Ангел Джамбазки. С него ще бъде продължена дискусията за мястото на консерватизма и просветния национализъм в XXI век.
NBP.bg