– Г-н Вълчев, кои са най-необходимите реформи в образователната система, за които ГЕРБ-СДС ще настоява в следващия парламент?
– Основното условие за каквито и да е решения е да имаме стабилно правителство и мнозинство, което да подкрепя реформи. В образованието е желателно политическото съгласие, което дори да надхвърля мнозинството. Защото най-важните промени в системата изискват време и последователност в политиките. Затова и намерението ни е преди всичко да търсим такова базово съгласие.
Двете основни неща, които трябва да променим в системата на образованието са културата на заучаване и културата на формализъм. Те в най-голяма степен възпрепятстват постигането на по-добри резултати. В нашата образователна система все още доминиращият начин на учене е да се заучават и след това да се възпроизвеждат знания. Да, това е полезно, когато става въпрос за базови знания, но пречи на развитието на уменията. Затова и нашите ученици се представят доста добре на международните изследвания, които мерят знания и много лошо в тези, които мерят способност за практическо прилагане на тези знания.
Учебните ни програми са твърди амбициозни. Не остава време за упражнения, за затвърждаване и осмисляне. Необходимо е да се изработят
концептуално нови учебни програми
така че да оптимизират материала и да освободят време на учителите и учениците.
Културата на формализъм се изразява в акцента върху документа. Няма значение колко и как работиш с децата, да ли си попълнил документа. Системата вярва на документа. За това биват проверявани и санкционирани учителите и директорите.
Освен реформи, трябва да продължим и ключовите политики, които провеждахме досега – да обхващаме всяко едно дете, да не допускаме преждевременното му отпадане от училище, да поддържаме
учителските възнаграждения на ниво поне 125% от средната заплата за страната
Добрите, мотивирани учители са условие, не единствено, но задължително за добро образование.
– Качественото образование изисква и образователна инфраструктура. Какви са Вашите ангажименти към ремонта и модернизацията на учебните сгради, оборудването на кабинети…
– Усилията за модернизация на материалната база в училищата трябва да бъдат продължени. Имаме нужда от национални програми за ремонт и обновяване на училищните дворове, за оборудване на кабинетите, за СТЕМ центрове. Имаме нужда от
национална програма за детските градини
както за учебните помещения, така и за дворовете. Имаме нужда от продължаване на програмите за спортна инфраструктура – физкултурни салони, спортни площадки, вкл. и за детските градини. Дори и след като бъде реализирана последната програма в тази сфера, която беше приета по предложение на ГЕРБ и включена в бюджета, ще останат близо 400 училища без физкултурни салони. Преди години бяха много повече, над 600.
Трябва да се инвестира в преминаване към едносменен режим
Трябва да има и национална програма за изграждане на климатични инсталации за училищата. Защото те имат отоплителни инсталации, но не и охладителни, а тази година през месец юни температурите бяха 3,5 градуса по-високи от преди.
За последните 15 години бяха направени много инвестиции в образователната инфраструктура – и на училища, и на детски градини – над 1500 бяха обект на цялостна модернизация по различни проекти. В някои градове, където общините са най-активни, почти всички училища вече са модернизирани. Така е в община Стара Загора. Тук един от основните ни приоритети сега е Спортно училище „Тодор Каблешков“. За него бяха осигурени средства за общежитието. Следващата година ще бъде ремонтирана и учебната сграда.
В селата от общината също трябва да бъдат предоставени допълнителни средства за ремонти. Има и училища в областта, които също трябва да бъдат модернизирани, макар че много от тях са обновени.
– Тези дни 112 български учени математици излязоха с призив за разширяване на приема в математическите гимназии в 5-и клас. Вашият коментар?
– Способностите по математика се зараждат при децата още в трети, четвърти, пети клас. Съвсем естествено е тези от тях с повече математически способности и талантда учат по-усилено математика. Сега приемът от 5-и клас в математически гимназии за съответната община е 2%. Този процент може и трябва да се увеличи, защото имаме голям
проблем със склонността за учене на математика
Вижда се, че едва 5% от зрелостниците избират матура по математика. Не можем да обезпечим инженерно-техническите професионални направления, икономиката също изисква математически знания, нямаме достатъчно учители по математика и физика. Дори висшите училища имат недостиг и не могат да възпроизведат катедрите по математика и по физика. Един от основните приоритети на образователната система трябва да бъде насърчаването именно на ученето на математика и на физика. Промяната в тази наредба е един от инструментите.
Друг инструмент е да се облекчат учебните програми като скорост, защото очевидно голяма част от учениците не смогват, губят интерес към математиката, натрупват дефицити и се демотивират.
И третият вариант – ще предложим освобождаване от такси на студенти, които кандидатстват с оценка от матура по математика във висшите училища, за да стимулираме полагането на матура по математика, което пък мотивира ученето по математика и физика.
– Вашите акценти за висшето образование?
– Имаме положителни промени в системата на висшето образование, но и още много предизвикателства. Университетите трябва да затегнат изискванията за завършване на висше образование. Преподавателите трябва да станат по-взискателни. Навсякъде системите за висше образование са отворени, но в
добрите университети се завършва трудно
учи се целогодишно, а не от сесия на сесия и от изпит на изпит. Това е ефективното учене и ние имаме предложения как да накараме висшите училища да затегнат изискванията. Хубаво е, че бяха увеличени възнагражденията в системата – задължително, но не единствено условие за добро висше образование. Политиките за финансиране на висшите училища с по-висока оценка за качество и за преструктуриране на приема трябва да продължат, като се намалява приемът на тези с ниска оценка и се увеличава на тези с висока. Искаме увеличаване на приема в инженерно-техническите специалности, за медицински сестри, за агрономи – там, където има най-голям недостиг на кадри. И, разбира се, и в професионалните направления, свързани с физика и математика.
– Образованието е пряко свързано с развитието на икономиката. Какво е важно, за да се гарантира по-голяма стабилност на бизнеса?
– Икономическата среда зависи от много фактори. Основните са политическа стабилност, бюджетна стабилност, намаляването на регулаторната и данъчно-осигурителната тежест, инфраструктурата, работата на институциите. Преди всичко
трябва да направим стабилно правителство
което ще бъде сигнал и към бизнеса, и към чуждестранните инвеститори. Сега, за жалост, България излъчва сигнал, че страната не е сигурно място за правене на бизнес. Ако има стабилно правителство, институциите ще работят по-добре.
Инвестициите в инфраструктура трябва да са много повече. Държавата това трябва да прави за бизнеса и за развитието – да изгражда инфраструктура и индустриални зони.
За съжаление, през следващите години
ще имаме трудно предизвикателство – да консолидираме бюджета
Очакваният дефицит за 2025 г. е от 18 млрд. лв. Това поставя под риск финансовата стабилност, поддържането на сегашните нива на данъци и осигуровки. Поставя под риск и влизането на България в еврозоната. Дори да нулираме и да не правим никакви инвестиционни разходи, ние пак трудно ще достигнем нива под 5% дефицит. Това е
много тежкото наследство за следващото правителство
Ако нямаме бюджетна стабилност, няма да имаме и благоприятна икономическа среда, нито разходи за развитие.
И през следващите години най-голямата трудност за бизнеса ще идва от
недостига на хора
затова трябва да продължат инвестициите в образованието. В България годишно се пенсионират около 100 000 души, а само 60 000 души идват на тяхно място. Всяка година имаме задълбочаващ се недостиг от 40 000 души. Но най-болезненият недостиг е на технически кадри, защото индустриите са тези, които генерират доходи за всички останали сектори. Затова приоритет на икономическата политика на ГЕРБ-СДС ще бъде насърчаването на индустриите, сред които и тези на информационните технологии.
– Къде е мястото на Стара Загора?
– Стара Загора може и трябва да бъде индустриален и енергиен център и център на
развитие на информационните технологии
Трябва да работим за това заедно с Тракийския университет и образователната система в другите учебни заведения. Ролята на Общината е да привлича инвеститори. IT секторът е този, който задържа млади хора в страната и в регионите. Трябва да има високодоходни работни места, а такива се създават най-вече в индустрията.
Голямото предизвикателство ще бъде икономическата трансформация на региона. Изграждането на инфраструктура и индустриални зони са задължителни, това е и което прави Община Стара Загора, това е кауза на кмета Живко Тодоров. Усилия в тази посока полага и кметът на Чирпан Ивайло Крачолов.
Тук е важно да отбележа и другия наш фокус, свързан със Стара Загора – цялостно обновяване на сградата и модернизация на Университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Този ремонт на сградата на най-голямото лечебно заведение в областта е повече от наложителен. Затова полагаме максимум усилия това да се случи, както ремонтът на болницата, така и да има допълнително оборудване в нея. Ще бъде създадено и ново детско отделение.
Друго, което касае, голям процент от хората не само в Стара Загора и областта, но и в цялата страна, е ефективното саниране на жилищни сгради. Ако погледнем около нас – в Стара Загора, ще видим, че санираните сгради са малка част. Така еq защото многофамилните ни сгради са много. Саниране на всички не може да се направи за една година, трябва ежегодно да отделяме средства. Нашият ангажимент е да го правим непрекъснато и
държавата да финансира на 100% санирането.
Този процес не трябва да спира, но го няма през последните години.
– Защо е важно хората с право на глас да дадат своя вот на 27 октомври?
– Ние от ГЕРБ – СДС се ангажираме и поведението ни в кампанията е такова, че се опитваме още отсега да подадем ръка, да говорим градивно, да намалим негативния тон в името на това да има разбирателство. Надявам се, че всички, които ще влезем в парламента, ще имаме силата и разума да направим компромиси. И ще търсим обединение особено по основни теми, по които не трябва да имаме разделителни линии. Най-важното е да има стабилно правителство.
Затова нека гласоподавателите излязат на 27 октомври и да изразят правото си на глас.
Аз призовавам хората да направят това, като гласуват за ГЕРБ – СДС с №18 в бюлетината!