„Батерийната коалиция“ няма да се откаже, докато не затвори централите и не съсипе региона

– Г-н Вълчев, предни дни Министерството на финансите представи анализ за реалното финансово състояние на държавата. Какъв е Вашият коментар?
– Финансовият министър е длъжен да предупреди за рисковете, до които доведе политическият популизъм. И ние алармирахме за това 2 години. Предупреждаваха и редица финансисти, които професионално са се занимавали с бюджет. Увеличението на социалните разходи не е обезпечено с ръст на БВП и приходите в бюджета, а е за сметка на дългове и орязване на разходи за развитие. Спряха строителството, спряха строежа на магистрала „Хемус“, намалиха разходите за образование, за да финансират популизма си и да говорят, че са спрели кражбите.
Междувременно реализираха най-големите грабителски схеми на прехода с газа и горивата
Заради по-скъпите горива плащахме по 300 млн. лева повече месечно. Това е и една от причините за по-високата инфлация.
Нещо повече, намаляла е и събираемостта на приходите. За първите седем месеца на миналата година, периодът в който управляваха Кирил Петков и Асен Василев, приходите от ДДС от сделки в страната са паднали, въпреки че отчетената инфлация е 17%.
Нашите политически опоненти са популисти. Те нямат задръжки да разрушат държавата заради собствения си успех
и за да спечелят малко повече гласове. За тях „всичко е маркетинг“. Този популизъм обаче, рано или късно се връща. През следващите години ще плащаме дългове и лихви, заради което ще пестим от други разходи, най-вероятно от образование и инфраструктура. Т.е. от разходи за развитие, които са с най-голяма обществена възвръщаемост и правят така, че след 10 години да имаме по-висок БВП, доходи и социални плащания. Популистите обаче не ги интересува какво ще става след 10 години.
Асен Василев още като служебен министър отхвърли благоразумната фискална политика и това е причината да се намираме днес в това състояние.
Държавата няма да фалира, но публичните системи ще бъдат подложени на натиск, ще имаме по-лоши публични услуги
и по-ниски доходи след 10 години.
– В тази връзка какъв трябва да бъде Бюджет 2023?
– С по-амбициозен план за увеличаване на приходите, защото виждаме намалена събираемост. Трудно и неразумно ще е да се предложи балансиран бюджет. По възможност обаче дефицитът трябва е под 3%, но това не трябва да е за сметка на залагане на скрити дефицити. И ще дам пример. Беше забранено на общините да събират такси за детски градини и ясли, които покриваха разходите за храна. В същото време цените на хранителните продукти скочиха, инфлацията при тях е 50%. Ако общините не бъдат компенсирани за това увеличение,
децата ще имат по-некачествена храна и детските заведения ще трябва да пестят от нея
защото няма откъде да вземат тези средства. За популистите е важно да отчитат, че политически са изпълнили дадена мярка и след това не ги е грижа колко ще бъдат обезпечени публичните системи. Т.е. счетоводно може да се направи бюджет с 3% дефицит, но за сметка на необезпечени разходи и залагане на бъдещи проблеми.
За съжаление, прогнозата, която направих преди месеци, че заради несъобразеното с БВП и бюджетните приходи увеличение на социалните разходи ще пестим от образование, вероятно ще се оправдае. Очаквам разходите за тази сфера да бъдат намалени като резултат от популистката бюджетна политика.
Във всички случаи ГЕРБ – СДС няма да допуснем увеличаване на данъците.
– Защо още по-важно в настоящата ситуация е всички политици да се обединят около каузата, с която Коалиция ГЕРБ – СДС води настоящата предизборна кампания в Старозагорски регион – „Марица изток е България“?
– „Марица изток е България“, защото
рудниците и централите са важни не само за региона, но и за цялата страна
Ако нямахме половината от въглищните мощности през миналата година, щяхме да бъдем вносители на електрическа енергия, нямаше да можем да плащаме компенсации за бизнеса, стотици предприятия щяха да са затворили заради екстремно високите цени на електроенергията, респективно десетки хиляди работни места щяха да са закрити.
Миналата година икономическият ни растеж е 3,9%, колкото е приносът на комплекса „Марица изток“. Целият растеж за 2022 г. се формира от производството на оръжия, ток и въглища. България не може още поне15 години да изгради заместващи базови мощности, още по-малко – балансиращи.
За региона закриването на 50% от мощностите ще бъде равносилно на катаклизъм
Това, че приехме решение на Народното събрание за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в сектор енергетика, все още не означава, че комплексът е спасен. Важно е да имаме убеденост във всички политически сили, че ние не можем без него, за да има последователност на политиката. Но не мисля, че нашите опоненти от „батерийната коалиция“ имат такова убеждение. В Народното събрание те се присъединиха и гласуваха за предоговаряне, защото щяха да останат малцинство и трябваше да се обясняват. Техните интереси са други.
Те предадоха българската енергетика и спазариха „Марица изток“ срещу проекта за батерии
Единственият шанс да спасим комплекса, региона и енергетиката на страната е да не ги допускаме повече до държавното управление.
– Какви са очакванията Ви за предоговарянето на Плана с Европейската комисия?
– Не очаквам Европейската комисия да се съгласи веднага, но ако има убеденост и последователни усилия от българското правителство в следващите години, резултатът може да е положителен. Ако обаче изберем правителство на „промяната“ и ДБ, политиката ще е в обратна посока – за по-бързо затваряне на комплекса. „Марица изток“. За тях той е единствено терени за батерии и фотоволтаични паркове, изградени от спонсорите им.
От „батерийната коалиция“ продължават и сега да говорят, че централите могат да работят само сезонно, т.е. те се опитват да ни кажат, че не са договорили постоянно закриване, а временно.
Въвеждане на сезонна работа на електроцентралите е абсурдно и нелепо твърдение
категорични са и експертите. Показва, че те не са наясно и никога не са правили анализи. Когато са взели решението, то е било обосновано от частни и лобистки интереси. Ще припомня също, че служебният министър на енергетиката отговори на наш въпрос, като каза, че Министерството на енергетиката не е участвало с анализи по отношение по поемането на каквито и да било ангажименти. Асен Василев и Кирил Петков лично са спазарили „Марица изток“ и въглищните ни централи. Виждаме и опитите на „Демократична България“ да злепостави по всякакъв начин комплекса и въглищната ни енергетика.
Тези хора няма да се откажат, докато не затворят централите и не съсипят региона
Както спряха тунела под Шипка и АМ „Хемус“, така с лека ръка ще затрият „Марица изток“ и Старозагорски регион.
– Какви са тогава реалните и ефективни действията, които трябва да се предприемат за „Марица изток“?
– Трябва да се инвестира в междинни технологии за намаляване на емисиите, така че при увеличените цени на квотите комплексът да може да работи още 20 години.
Трябва да се направи Общ устройствен план на цялата площ на „Марица изток“ и концепция за енергийната трансформация
Междувременно да започнат инвестиции и в крайни технологии, както и да се работи по проекти, които да съхранят икономическата активност и района като енергиен център. Това включва изграждането на голяма индустриална зона, на водородна долина и на фотоволтаични паркове, но при условие, че те са собственост на държавните предприятия. А не терените да бъдат изтъргувани и да бъде подарен достъпът до инфраструктурата на частни инвеститори, така че ползите да се приватизират от тях, а разходите да останат за държавните предприятия. Имаме подобни тревожни сигнали в момента. Това не е справедлив преход, а лобистки интереси и схеми на „Промяната“ като тези с „Джемкорп“.
– Г-н Вълчев, нека припомним и другите регионални приоритети на кандидатите за народни представители от Коалиция ГЕРБ – СДС?
– Те са свързани най-вече с инфраструктурата. Трябва да се направи втори входящ път от АМ „Тракия“ към Стара Загора. Трябва да се реализират тунелът под Шипка и проектът за многофункционална спортна зала. Нужни са още инвестиции в здравната, социалната и образователната инфраструктура.
За съжаление, през последните години нашите опоненти заклеймиха инвестициите в инфраструктура. Не съм оптимист, че тези проекти ще се реализират, ако не стабилизираме страната.
Стабилността минава през бюджета, решаването на политическата криза и създаването на стабилно правителство
Пробвахме достатъчно експерименти, които отдавна сме отрекли. „Промяната“ ни върна към 90-те години на миналия век, когато държавата, банки и повечето предприятия бяха фалирали. Заради лошо управление и популизъм. България не е най-бедната страна заради ГЕРБ, напротив по времето на управлението на ГЕРБ имаше сближаване със средноевропейските стойности, увеличаваше се БВП на човек, измерен по покупателната способност.
Затова смятам, че
ГЕРБ има най-голям шанс да състави стабилно правителство
и възможността това да се случи е Коалиция ГЕРБ – СДС да получи по-голяма подкрепа на предстоящия вот на 2 април.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!

