Апостолската работа на БПЦ в спасяването на евреите е на Митрополит Неофит Видински
7 видеофилма с историята на евреи от Стара Загора се намират във Фондация „Шоа“, създадена от Стивън Спилбърг в Южна Калифорния
Красимира ГОТЕВА е старозагорка, еврейка по майчина линия. Председател е на регионалната организация на евреите в Стара Загора „Шалом“ от 2001 г. Член на Управителния орган на организацията на евреите в България „Шалом“, през 2010 г. е избрана и за член на Изпълнителното бюро. От 2016 г. е зам.-председател на националната организация и отговаря за регионалната политика.
По професия Красимира Готева е икономист. Семейна, с един син.
***

Красимира Готева и Ирена Ганева (вляво) в инициативата „Ние помним“, 2018 г. Всеки желаещ, може да подкрепи кампанията във Фейсбук, да прочете, да участва да сподели – #WeRemember/#НиеПомним
На 27 януари е Международен ден за възпоминание на жертвите на Холокоста. Честването на тази дата, на която е освободен един от лагерите на смъртта – Аушвиц, е в резултат на решение на президента на САЩ Бил Клинтън, британския министър-председател Тони Блеър, шведския министър-председател – Йоран Першон, които през 1998 г. вземат решение за отбелязването му. За първи път е честван през 2000 г. в 48 държави. През ноември 2005 г. на Общото събрание на ООН официално е обявено в резолюция 27 януари да е международен възпоминателен ден на Холокоста. През 2002 г. на среща на министрите на образованието на страните-членки на Съвета на Европа е взето решение от 2003 г. световният ден да се отбелязва във всяка държава, съобразно нейната национална история. Така денят на Холокоста за България е обявен с решение на МС на 13 февруари 2003 г. и се чества на 10 март. Избрана е тази дата, защото на нея българските евреи е трябвало да заминат за лагерите на смъртта. Имало е нареждане от комисарството по еврейските въпроси 20 хил. евреи от България да бъдат изпратени в Треблинка. Първоначално са изпратени около 11 500 души – от Македония, Беломорска Тракия и Пирот, които по това време са били в пределите на България. От тях 11 343 са загинали. От Македония само 5-тима са оцелели… За да запълнят бройката до 20 хил., се определя да заминат евреите от Пловдив и Кюстендил. За това научават кюстендилските граждани и изпращат делегация при Димитър Пешев – подпредседател на НС, с молба да се изиска отмяна на депортацията. Рискувайки поста и общественото си положение, той организира подписка срещу изселването на евреите, под която само за един ден се подписват 43-ма народни представители … Голяма роля изиграва и Българската православна църква. Досега винаги сме знаели за ролята на патриарх Кирил и екзарх Стефан.
Но апостолската работа, писмата до министър- председателя и председателя на ХХV ОНС, свикванията на Св. Синод, решенията, са били осъществени от Видинския митрополит Неофит, със светско име Никола Митев Караабов, който е от нашия край – от Гълъбово… По това време той е постоянен член на Светия Синод, а от 1930 година негов наместник- председател.
По повод 48 години от кончината на Митрополит Неофит Видински, която ще бъде отбелязана на 26 февруари 2019 г., се подготвя книга за живота и делото му. Изданието се създава по инициатива на неговата родственица Виктория Караабова-Стоянова.
Напълно подкрепяме тази идея – житейският път и дейността на Митрополит Неофит Видински да бъдат популяризирани в родния му край, казва Красимира Готева.
***
– Г-жо Готева, как еврейската общност в Стара Загора ще отбележи 27 януари – Международен ден за възпоминание на жертвите на Холокоста?
– От миналата година Световният еврейски конгрес обяви инициатива, към която и ние се присъединихме. А именно, правят се снимки с надпис „We remember“ – „Ние помним“. От клуба в Стара Загора също ще се включим за втори път.
Малък жест, с който можем да популяризираме значимостта на деня на почит
Снимките се публикуват в социалните мрежи, в сайта на Световния еврейски конгрес. Те се показват и на стена в Яд Вашем – мемориалът в памет на Холокоста, който се намира в Израел.
Трябва да помним – това е най-важния урок. Длъжни сме да не забравяме и най-вече да сме отговорни за нашето бъдеще и бъдещето на децата ни.

С президента на Световния еврейски конгрес Роналд Лаудер при посещението му в България по повод отбелязване 75 години от спасяването на Българските евреи и почитане паметта на 11 343 евреи от Македония, Беломорска Тракия и Пирот
– Разкажете за регионалната организация „Шалом“ в Стара Загора?
– Дружеството в Стара Загора е създадено на 25 юли 1991 г. Преди това в Стара Загора е имало еврейска община, еврейско училище. През 1953 г. сградите се национализират. Еврейското училище става Окръжна библиотека „Захарий Княжески“. През 1948 г. голяма част от евреите, които са живели в Стара Загора, заминават за Израел. Остава малка част. След 1990 г. също има доста евреи, които се изселват в Израел.
Дружеството е възстановено през 1991 г. и ние сме признати за правоприемници на еврейската община
С решение на МС ни беше върната сградата на бившето еврейско училище, превърнато в Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Тук сме и влязохме във владение, след като бе изградена новата сграда на библиотеката и тя бе преместена в настоящото си място.
Направихме клуб. Събираме се по повод на различни празници и мероприятия. Имаме богата библиотека. В дружеството официално по списък сме около 80 души, но част от членовете ни не живеят в града.
– Какви са основните събития на клуба?
– Отбелязваме много празници, за да се знаят корените, да се помни рода, традициите. Всъщност те по еврейския календар се падат всяка година по различно време. Това е така, защото в юдаизма в момента сме в 5779 година.
Годината се ръководи от лунните цикли, месеците са по 28-29 дни
веднъж на 5-6 години има високосна и 1 месец допълнително. Всъщност тази 5779 година е такава, с 13 месеца – Адар А и Адар Б.
Най-важните празници са РошАшана – Първи ден на Новата година, например той се чества през 2018 г. на 11 септември … Други са Сукот , Ханука, Пурим… Сега на 21 януари е Ту би Шват, празник на дърветата. Един от най значимите празници е Песах – изходът на евреите от Египет, пада се на 31 март и трае 8 дни.
Всички тези празници, са свързани с исторически събития, в някои от тях има и малко чудеса, легенди. Всеки има своята символика и за него са характерни различни традиции и ястия.
– Какви други събития има в организацията?
– През 2018 г. чествахме 75-годишнината от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Македония и Пирот. Имахме много мероприятия, включително и в Стара Загора. Направихме изложба в Музея на религиите. Представихме и книгата „75 години – Незабравените лица на спасението“. В нея са описани тези хора, които са помогнали на еврейската общност в България и за тях не се знае много. Има 20 души от България, обявени за праведници и техните имена са в музея Яд Вашем, но останалите сега издирваме и почитаме.
Книгата започва с Митрополит Неофит Видински
досега аз също не знаех за неговото дело. Радвам се, че бяха организирани събития, изложба, която бе представена още през 2017 г. във Видин, през 2018 г. – в Монтана, а после гостува в родното място на митрополита – Гълъбово, и след това и в Стара Загора. Нашата цел е също такава – да възродим спомена за тези хора. Защото те са залагали своето обществено положение, поста си, за да се застъпят за своите съграждани…
Дори след издаването на книгата започнахме да получаваме и десетки други предложения. Сега се готви второ допълнено издание.
Най-важно за нас е да почетем миналото, но и да съхраним бъдещето. В момента у нас има около 400 живи евреи, преживели Холокоста. Тогава в България е действал Законът за защита на нацията, евреите са били лишени от граждански права, принудени да носят жълти значки, спазвали са вечерен час. Не са могли да посещават сладкарници, кина, изключвани са от училище. Конфискувани са магазините, работилниците, отнето им е правото да упражняват професии като адвокати, лекари учители и др. Мъжете са били изпратени в лагери за насилствен труд.
В България има 4 града, от които евреите са изселвани, един от тях е Стара Загора

С президента на Румен Радев на среща с лидерите на еврейската общност по повод 75 години от спасяване на българските евреи
тъй като тук е бил щабът на германската армия. Най-напред се взема решение да се изселят всички евреи от София, от тях 880 души са пратени в Стара Загора, където живеят по това време 660 евреи. Освен всички тях, изселват евреите от Казанлък, защото там и тогава е имало военни заводи, и от Варна – заради пристанището, за да няма саботажи и т.н.
Евреите от Стара Загора са пратени в Монтана, Бяла Слатина, Луковит, Разград, Нови пазар и Търговище. Майка ми – Рашел или Рашка както е днес името й (след пожар в сградата на общината й издават акт за раждане с името, което е била позната) е била в Търговище, заедно с братята и сестра си. Връща се обратно в Стара Загора на 9 септември 1944 г., със Съветската армия… Сега е на 92 години, да е жива и здрава.
В Стара Загора са 7 души, които са преживели Холокоста
Един любопитен факт – паметта на оцелелите от Холокоста се пази в музей на фондацията „Шоа“ (в превод катастрофа), създадена от Стивън Спилбърг през 1994 г. След като излезе филмът „Списъкът на Шиндлер“, Спилбърг, който също е евреин, отказва да получи хонорара си. Според неговите собствени думи, той чувствал, че няма право да стане по-богат за сметка на този филм, защото в противен случай би се облагодетелствал от пари, които са изцапани с кръвта на толкова много невинно загинали хора. Вместо това Спилбърг дава всички печалби за създаване на Фондация „Шоа“, която има за цел да запази писмените и физически доказателства за геноцида на Втората световна война. Към днешна дата фондът притежава около 52 000 свидетелства, събрани от реални участници в този трагичен епизод на историята. Там се съхраняват и 7 филма за евреи от Стара Загора, между които и майка ми (5-ма от тях не са вече между живите).
Освен мероприятията, които имаме в града,
е създадена и програма на еврейската общност в цялата страна
която е много богата и разнообразна за всички възрасти – летни програми за поколението „Златна възраст“, лагери за децата, Седмица на познанието за Средното поколение..
Интересен момент е, че преди време в нашия клуб идва главният равин на Канзас Сити. Той ни сложи т. нар. мезуза – еврейски символ, в който има текст от Тората, и се поставя на вратата на дома…
От 4 години се организира и световен шабатон, посветен на Шабат – последния ден от седмицата, в който евреите задължително почиват. Отбелязва се в края на октомври. В Стара Загора също правим ритуал, водят го предимно млади хора от „Адраха колеж“ в София.
– Вас какво Ви мотивира да се заемете с ръководството на клуба в Стара Загора и да развивате дейността му?
– Не знаех много за юдаизма. Когато станах член на дружеството, започнах да опознавам традициите и празниците. След като станах председател, ми стана още по-интересно да опозная произхода си, да опозная еврейската история.
Много неща и до днес научавам в движение
Преди 2 години например научих, че в Тората има 613 закона – повечето 365 отрицателни, какво да не правим, 248 – положителни, какво да правим… Това е необятно познание което равините изучават и тълкуват цял живот..
Както казах, майка ми е еврейка, баща ми е българин. Ние живеем в България и спазваме и християнските празници, и еврейските празнуваме в общността. Моята родина е България.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
В Израел деня в памет на жертвите на Холокоста – Йом Ашуа, се отбелязва още от 1953 г. на 27-мия ден на месец Нисан от еврейския календар. На този ден и евреите по света отбелязват Йом Ашуа – ден в памет на жертвите и героизма от Холокоста. В Израел звучат сирени, всички спират, застават мирно 3 минути, цялата страна застива, в поклон.