
Паразит, намиращ се в котешките изпражнения, може да се използва за пренасяне на терапевтични протеини при лечението на мозъчни заболявания. По този начин могат да се лекуват редица неврологични разстройства, се предполага в проучване, публикувано в Nature Microbiology, пише Puls.bg.
Toxoplasma gondii, който е опасен за бременните жени и хората с увредена имунна система, заразява около една трета от световното население. Паразитът може да попадне в организма чрез консумация на недостатъчно сготвено месо и се размножава в червата на котките. Toxoplasma gondii може да остане в мозъка на човека през целия му живот, но повечето хора, които са заразени, нямат сериозни странични ефекти или здравословни проблеми.
Възползвайки се от обичайната способност на паразита да отделя протеини, изследователите го използват с цел доставяне на терапевтични протеини, които могат да преминават кръвно-мозъчната бариера.
В проучването учените използват генетично променени паразити, за да доставят протеини в клетъчните ядра. Те идентифицират три основни метода, които паразитът използва за отделяне на протеини, и установяват, че тяхната модифицирана версия може да използва два от тях едновременно.
Изследователите откриват, че тази система за пренасяне е в състояние да секретира MePC2 – протеин, чийто дефицит се свързва със синдрома на Рет – неврологично разстройство, което засяга предимно жени. Това предполага по-голям потенциал за насочване към други неврологични разстройства с помощта на паразита.
Учените смятат, че способността на Toxoplasma gondii да доставя стабилно вътреклетъчни протеини до невроните подчертава потенциала му като изследователски инструмент.
Невроните са особено трудни за таргетиране със съществуващите методи, тъй като те са по-малко възприемчиви към поемането на реагенти за трансфекция и към експресията на екзогенно доставена ДНК.
Повечето човешки реакции към паразита обикновено са доста леки, но след като намери гостоприемник, той разполага с изключително надеждни методи за по-нататъшно оцеляване.
Повечето хора, заразени с Toxoplasma gondii, не проявяват симптоми или те са леки грипоподобни, като мускулни болки, умора или треска. При отслабена имунна система могат да се появят по-тежки неврологични симптоми като гърчове или енцефалит.
Паразитът оцелява в човешките гостоприемници, като намалява имунните реакции на клетките на гостоприемника и засилва пролиферацията си. Той може да превземе механизмите на клетките на гостоприемника, което позволява на заразените с паразита клетки да се развиват и размножават, както и да инициира автофагия на здравите клетки на гостоприемника, така че да има по-малко здрави клетки, които да атакуват инфекцията.
Тъй като Toxoplasma gondii може да се прикрепи към централната нервна система на хората, без да нанася значителни щети на своите гостоприемници, изследователите виждат възможност да създадат специфично насочване към определени протеини „с известна полезност в невроните“.
Източник: Puls.bg