Вокална студия „Маргаритки“ при Държавна опера-Стара Загора представи мюзикъла „Космическа приказка“ при голям интерес от страна на публиката. Безкрайно съм щастлив, това е изключителен спектакъл, защото да създадеш среда, където тези деца да творят, не е никак лесно. Операта изведнъж стана много малка за всички нас, така че поздравяваме и родителите, които се включват в подготовката на тези спектакли, казва директорът на Държавна опера-Стара Загора Огнян Драганов.
Трудът, вложен в този спектакъл, е огромен
Днес да накараш едно дете да влезе в операта, или в театъра да се занимава с изкуство, е нещо много трудно. За голямо щастие тези деца прекарват много време от деня си в детската студия, за да бъде подготвена постановката. Това е четвъртият самостоятелен спектакъл, който трупата прави съвместно с нашата Опера. Първата самостоятелна изява беше „Едно лято в едно блато“, което беше изгледано от децата на почти всички училища в Стара Загора, и с изключителен отзвук от представянето му в София. Това, което направихме с „Машина на времето“, получи още един голям отзвук от представянето му в Софийската национална опера през есента. Направихме и един български мюзикъл за деца „Шегобишко в страната на чудесата“ и, разбира се, сега „Космическа приказка“, допълва Драганов.
Ние сме безкрайно щастливи, защото тази трупа става все по-професионална. Много от тези деца може никога да не се занимават с театър и с опера, но пък онова, което те придобиват в тази школа, никой, даже и родителите им, не могат да дадат на детето. Тук
те се възпитават в дисциплина, но и учат много други неща
които в учебната програма на техните училища не се преподава. Не съжалявам, че когато Маргарита Шоселова и Радост Младенова дойдоха преди пет години при мен, аз отворих вратата на Старозагорската опера за тази студия, казва още Огнян Драганов.
На специално организираната пресконференция след предпремиерния спектакъл присъства целият състав заедно с всичките малки артисти – на брой 70 души.
Това е нашият продукт, каза авторката на музиката Маргарита Шоселова. Той е авторски, с което се гордеем. Темата за Космоса е любима на децата и е много благодатна за творчество. Наш научен консултант е д-р Алексей Стоев. Благодарим за подкрепата, която той ни оказа. В разговор му обърнах внимание, че след като е приказка, трябва да имаме положителни, но и отрицателни герои. С негова помощ стигнахме до метеоритите, астероидите и кометите. Мая Дългъчева, която е нашият сценарист,
успя да направи сценария така, че да заприлича наистина на вълшебна приказка
Моята задача беше да напълня всичко това с музика, а Николай Цолов направи аранжимента и „облече“ докрай произведението в музика. Малките артисти са 70 на брой. Те изпълниха сцената – толкова много деца на възраст от 4 до 12, 17-годишна възраст! Благодарим на децата за изключителния труд, който полагат, за да излезе спектакълът по този начин, по който го представихме. Благодарност и към нашия хореограф Радост Младенова-Арабаджиева – основния двигател на цялата красота на сцената, допълва Шоселова.
Притесненията винаги са големи, когато се работи с деца, но от удовлетворението, което всички търсят накрая, става ясно дали сме го постигнали. Работата на сцената е много по-различна от работата в залата. Сцената има други закони и е много трудно за едно дете да осъзнае някои от тези закони. Те за първи път стъпват на нея. В групата има много малки деца, на възраст от 4 години, които едва са се научили да говорят, а ние вече ги поставяме в много различно пространство. Но те не се чувстват малки, те са много големи. Но за нас остават винаги деца, казва още Маргарита Шоселова.
Много е вълнуваща работата с децата и сега, и преди 17 години, когато започнах да се занимавам с тях. Това е ново поколение за мен. Мисля, че ние сме много отговорни към тези нови поколения, защото
трябва да ги възпитаваме и да им обръщаме голямо внимание
Те растат в среда, в която информацията, която получават, е огромна по обем. Смятам, че това, което правим на сцената на Операта в Стара Загора, е нещо уникално, важно за тези поколения, които ще растат и ще поемат щафетата било то професионално или непрофесионално. Смятам, че това е от най-хубавите, най-лиричните, най-мелодичните спектакли, по които съм работила, коментира Шоселова.
Изключителна спятост на ритмичната стъпка е получена при Мая Дългъчева. Много добре е уловена от нея музиката на Маргарита Шоселова и аранжимента на Николай Цолов. И за мен това е едно много добро поле за изява на тези малки таланти. Ако съм успяла тяхното много добро постижение да го покажа като един добър сценичен продукт, ще се радвам. Това зависи от оценката на публиката. Бих искала специално да благодаря и на нашия сценограф и автор на костюмите – художничката Теодора Джамбазова, която създаде онази магия, която аз наистина си представях. Надявам се тази магия да очарова публиката. Децата наистина полагат огромен труд, огромни усилия, за да могат да се справят и в училище, и тук.
Благодаря на всички родители за подкрепата
защото без тяхната помощ това не може да се случи. Те са хора, които идват и в събота, и в неделя вечер до много късно, хора, на които дължим разбиране. Простете ми, обичам ви и на добър час на тази премиера. И да благодарим на г-н Драганов, който ни приюти, на Николай Стоянов, с когото създадохме мултимедията, допълва Шоселова.
Такива интерактивни спектакли няма в България, създавани от деца за деца.
Следващият проект е новонаписан мюзикъл за деца, чиято премиера ще бъде на 27 юни т. г. Плановете ни са да задълбочим професионалното израстване на тези деца,
да ги „качим“ на палци и да започнем да работим сериозно с тази техника
Идеята на директора на балета Силвия Томова е да направим спектакъл със „Спящата красавица“ от Чайковски и с участието на професионални актьори от балетната трупа на Държавна опера-Стара Загора, която вече наброява 55 души. Само след няколко дни ще имаме премиера на един от най-знаменателните балетни произведения на Чайковски – „Лешникотрошачката“, казва още Огнян Драганов.
NBP.bg, Донка ЙОТОВА