Тази вечер в комплекс „Верея“ се състоя тричасово разширено заседание на Общинския съвет на БСП в Стара Загора. Освен членовете на Съвета, участваха секретари на основните партийни организации, членове на партийни бюра, областният председател на БСП Васил Самарски, областният управител на област Стара Загора Живка Аладжова, народният представител Георги Гьоков, а от страна на НС на БСП – организаторът за област Стара Загора Станимир Стефанов. Оповестеният дневен ред включваше доклад на председателя на Общинския съвет на БСП Илия Златев, вмененото на местните организации от Националния съвет на БСП на 7 март чрез т. 3 от решенията изключване от БСП на социалистите, активно подкрепящи АБВ (в старозагорската организация – екс областният председател Трифон Митев и Георги Русев, ръководител на офиса на АБВ в Стара Загора) и подготовка на организацията за евроизборите.
Ако идеята е била организацията да загърби проблемите, ескалирали на общинската конференция на 23 януари, и да се концентрира върху задачите за вота, това не се случи. Ясно пролича разделението не просто поради междуличностен конфликт между Илия Златев и екс общинския лидер Бойчо Биволарски, кандидат за кмет на БСП на Стара Загора през 2011 г., а поради разнобой между общинското и областното ръководство на БСП. Валентина Бонева се опита да очертае лагерите – областният председател Васил Самарски, областният управител Живка Аладжова, Георги Гьоков, Бойчо Биволарски и младежката организация на БСП срещу Общинския съвет на БСП и 67 от общо 110-те първични партийни организации в общината. Десетина от тях, според отчета на Зоя Цвяткова като председател на Контролната комисия, били нефункциониращи (неплащали членски внос и не провеждали събрания повече от година).
Единомислие имаше само по отношение на членовете на АБВ. Почти всички присъстващи в залата се съгласиха, че няма устав или прецедент в европейска политическа партия, позволяващ членовете й да работят за друга политическа формация и листата й.
Принципно различие между страните се очерта по отношение упражняването на властта от страна на правителството на БСП. В доклада си Илия Златев посочи, че реваншистките стремежи и опитът за преврат на незавършилата поради липса на кворум общинска конференция, медийни изяви на реваншистите, назначения в област Стара Загора – в енергийния комплекс „Марица изток“, областна управа, във ВиК, НИТИ-Казанлък и др., са свили БСП до твърдото й ядро в региона, а обществеността започва да гледа на партията с насмешка. По думите на Златев, за нито едно назначение не е искано мнението на Общинския съвет на БСП или пък на партийната организация.
Васил Самарски в края на заседанието заяви, че назначенията винаги са харесвали на едни и не са харесвали на други, така че няма какво да се разискват.
На Илия Златев бе припомнено, че общинското ръководство на БСП вместо да търси начин да обясни на обществеността, че парите по европроекти и програми влизат в Стара Загора чрез съдействието на правителството на БСП, е поискало оставката на Пламен Орешарски, а и на лидера на БСП Сергей Станишев.
Станимир Стефанов като организатор за областта също обвини Общинския съвет на БСП в Стара Загора, а и цялата общинска организация, за това, че в подкрепа на правителството през юли и през септември, при положение, че община Братя Даскалови е пратила 4 автобуса, Стара Загора била пратила само един микробус (после стана ясно, че били един автобус и един микробус). Друго негово обвинение бе, че общинската организация не е участвала подобаващо в мероприятие на Областния съвет на БСП.
Третият разнобой между лагерите се оказа отношението към медиите и най-вече присъствието им на разширеното заседание и преди това на конференцията. Васил Самарски заяви, че сам той е собственик на медии, но не смята, че те трябва да присъстват на партийни мероприятия за решаване на вътрешни задачи и проблеми. Станимир Стефанов също не скри аналогичната си позиция. Най-краен бе Христо Христакиев, който попита Илия Златев как мисли той, че се печелят избори (по време на обсъждането на стратегиите за евровота), след като е поканил журналисти, които ще издадат „на врага“ идеите и плановете? Журналистът Христо Христов, член на БСП в същата общинска организация, репликира: „БКП и в нелегалност е издавала вестник, с който да информира обществеността какви са идеите и плановете й. Днес БСП е на власт и ако хората извън тези стени са и враг, ако обществеността й е враг?! Предполагам, че не съзнаваш какво казваш…“.
Най-тежкият конфликт обаче възникна по темата приключена ли е историята с общинската конференция, ще се довършва ли тя и кога – преди или след евровота? Общинският съвет на БСП-Стара Загора и повечето представители на основни партийни организации се обединиха в мнението, че до евроизборите допълнително нагнетяване на обстановката и особено смяна на ръководството в последния момент ще е фатално, а след изборите започва пълен кръг отчетно-изборни конференции. Младежката организация на БСП-Стара Загора, Васил Самарски, Георги Гьоков и гостът на общинското заседание Станимир Стефанов заявиха, че казусът не е приключен, дата за завършване на общинската конференция с точката за искане на оставка на Илия Златев и сегашния Общински съвет на БСП ще има, но не се знае кога. Според Георги Гьоков, датата не бива да е преди евровота.
Това взриви залата, социалистите не желаеха да изслушат вече нито Гьоков, нито Самарски, а членове на младежката организация и по-стари членове на БСП в града на липите влязоха в конфронтация. Може би защото в залата нерешеният въпрос с конференцията и датата й мнозина изтълкуваха като опит за натиск върху общинската организация и общинското ръководство от типа: „Нека видим какво ще свършите за евроизборите, пък тогава, от резултата ще зависи какво ще е решението за политическото ви бъдеще“ – поне така бе формулирано „неофициално“ от някои социалисти в залата.
NBP.bg, Живка КЕХАЙОВА