Константин ДРАГОВ е роден на 3 май 1979 г. Завършил е с отличие ППМГ „Гео Милев“ и строително инженерство в Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ, с пълна стипендия. През последните 15 години, след завръщането от САЩ, наред с професионалната работа, преподава курсове с техники за справяне със стреса за хиляди. Организира събития за повдигане на духа на българите, като Световния рекорд на Гинес с 333 гайди, голямото българско хоро с 1500 души на Олимпийския стадион в Берлин и много други социални доброволчески инициативи.
Владее отлично английски, ползва още руски и немски език.
– Г-н Драгов, защо успешен млад човек като Вас не е като мнозина други в чужбина, а в България, в Стара Загора?
– Защото вярвам, че качеството на живот на хората в родния ми град – Стара Загора, трябва и може да се подобри. В момента съм кандидат за общински съветник
листа N 66, преференция 109
Основен проблем в управлението на България са ниските морални ценности, които водят до корупция и нехайство. Искам да бъда пазител, който брани проектите, чрез които се разходват публични средства, за да бъдат изпълнени те по най-оптималния начин в полза на гражданите.
Напрегнатият начин на живот е предпоставка за общество, проядено от отчуждение и високо ниво на депресия и стрес. Смятам, че наред с материалното развитие на града, е важно да се работи за обединяване на хората, създаване на повече празничност и повдигане на духа.
– От какви управленци имаме нужда?
– В местния Общински съвет трябва да има хора с повече енергия, с нови креативни идеи, които мислят извън кутията и активно комуникират с гражданите. Общинският съветник е длъжен да прави много повече от това да гласува предложения, внесени от администрацията. Първо, той трябва да бъде проактивен и да внася предложения, поставени от гражданите, и второ – да бъде гласът на гражданите, да поддържа комуникация с избирателите си, не на последно място – да им се отчита за работата си. Това гласи правилникът за работа на Общинския съвет. Обратната ми връзка към членовете на предишния Общински съвет е, че са внесли изключително малък брой предложения и че много от общинските съветници
не са достъпни за директна комуникация с избирателите
Трябва сериозно да вдигнем нивото с енергични и ангажирани нови хора.
– Според Вас, в коя сфера е необходима най-голяма промяна?
Всяко лято Константин Драгов провежда лагери, в които участват 150 деца
– Бъдещето на града и нацията са децата. Затова е важно да се инвестира в тяхното развитие – чрез иницииране на активности от Общината, които канализират тяхната енергия, развиването им като личности с програми за неформално образование и участието им в доброволчески акции.
Относно гражданите – ще работя както за организирането от Общината на повече поводи за обединяване на хората, така и на различни кампании за осъзнатост за екология и здраве, и гражданска активност с доброволческа насоченост. Служителите в Общината са лицето на града. Те комуникират с голям брой граждани и ако са неучтиви, неуслужливи и с липса на отношение на всеотдайност към работата, това влияе негативно на цялото общество. За служителите на Общината следва да се провеждат обучения за повишаване на ефективността, комуникативните умения, работата в екип, креативност, отношението към клиента и справянето със стреса.Корупцията започва там, където свършва чувството на принадлежност. Няма как да откраднеш от себе си. Трябва да работим в посока да разширим съзнанието си така, че да чувстваме града си като свой дом.
Община Стара Загора има нужда и от по-ефективен отдел за връзка с обществеността. Липсата на комуникация с гражданите и непрозрачната политика са голям проблем, който създава недоверие у гражданите. Пиарът и маркетинг екипът трябва да организират допитвания до граждани на различни теми, да организират дискусии с гражданите при изготвяне на задания за бъдещи проекти. Не на последно място – да поддържат социалните мрежи на Общината, в които да се публикува актуална информация за проекти на Общината. За сведение, към момента
фейсбук страницата на Общината не е актуализирана от 7.04.2016 г.
Рекламирането на Стара Загора като дестинация за привличане на инвестиции и туристи е супер важно. Не можеш да не рекламираш и да очакваш от небето хората да знаят колко прекрасен град е Стара Загора, да дойдат тук като туристи или да инвестират.
И още – прилагане на дигитализацията в управлението на града, което включва мобилно приложение с профил на гражданина за обслужване без гише, плащане на такси, провеждане на референдуми, следене на качеството на въздуха, оптимизиране на градския транспорт и т.н.
Слабо звено в Община Стара Загора е и поддръжката – имаме затревени тротоари, изтрити маркировки по улиците, нередовно миене на улиците. Необходим е фокус върху детайлите, затягане на контрола върху поддръжката и налагане на глоби при несвършена работа. Свързването на велоалеите също е важно, включително продължаване на велоалеята по бул. „Цар Симеон Велики“ на запад до Тракийския университет.
– Най-важното, акцентът, според Вас?
– През последните 10 години ние
проспахме най-важния проблем на Стара Загора
оцеляването на града след затварянето на ТЕЦ-овете и все още нямаме план Б, въпреки че за този проблем се знае от години. Сега трябва да фокусираме енергията, времето и средствата си да направим това, което пропуснахме, а именно да търсим начин младите хора да останат в града като създадем условия за привличане на инвеститори да си направят производствата, офиси и логистични центрове в Стара Загора, осигуряващи високи платени работни места, да развием града като туристическа дестинация, да стимулираме местния бизнес, включително земеделието с фокус върху БИО продукцията. За целта предлагам
да се организира форум на успешни хора от бизнеса и активни граждани
които да дискутират стъпките и мерките за спасяването на Стара Загора с участието на Общината. Лично смятам да се ангажирам с това.
Дима ТОНЕВА, НБП*