Това сподели „Златния учител“ на България Теодосий ТЕОДОСИЕВ-ТЕО пред старозагорски ученици

„Златният учител“ на България Теодосий Теодосиев-Тео изнесе лекция на тема „Методика за формиране на силов интелект“ пред ученици в Стара Загора. Събитието се състоя в Астрономическата обсерватория „Юрий Гагарин“ и в него се включиха ученици от ПГКНМА „Проф. Минко Балкански„. Срещата бе част от поредица събития, организирани специално за учениците от гимназията през това лято. Щастливи сме, че имаме възможност да представим на нашите настоящи и бъдещи възпитаници някои от най-светлите умове на България. Благодарим на Тео и на екипа му за споделеното време заедно, казват от ръководството на ПГКНМА „Проф. Минко Балкански„.
В тази зала на обсерваторията получавам усещане за вечност и друг мащаб, излизам извън ежедневието, сподели в началото Теодосий Теодосиев. След това пред пълната зала той представи най-важното, което младите хора трябва да знаят, за да бъдат успешни. Публикуваме основни акценти от неговите тези и послания.
Без понятиен апарат не може да се направи каквото и да било откритие
Първата информационна революция в човешката цивилизация е словото, така пише и в свещените книги. Затова първата стъпка, според най-големите специалисти по висок интелект в света, е детето да овладее колкото се може повече думи. Един човек е толкова по-цивилизован, колкото повече знае значението на понятията. Важно е всеки родител да научи колкото се може по-рано детето си да чете. До IX клас то трябва да е прочело поне 1000 книги, по 600 страници всяка. Без понятиен апарат нито един мозък не може да направи каквото и да било откритие. За целта трябва да се чете, може и от електронна книга. Родителят трябва да направи жертва като наложи това, и детето трябва да направи жертва, ако иска да имат голям коефициент на интелигентност.
Обездвижването на мозъка води до неговата атрофия
Второто важно нещо е от ранна възраст децата да се занимават с точни науки – не само математика, но и физика, химия, биология, география… Да трупат информация и да правят връзки между понятията. Едно новородено бебе има повече живи мозъчни клетки от най-големите академици и специалисти. Но ако тези клетки не се свържат със синапси, те отмират. Само с активна мозъчна дейност, тези клетки оцеляват. Който не си ползва мозъка, остава без него. Едно малко дете има портали в съзнанието, които са широко отворени за огромно количество информация. Но те един по един започват да се затварят, ако не се поставят задачи на мозъка. Неговото обездвижването води до неговата атрофия.
Голямото щастие не е да получаваш наготово
В най-напредналата цивилизация в света – тази на САЩ, преди 100 години американската мечта е била да станеш Томас Едисън, да станеш Хенри Форд, да направиш велико откритие и да забогатееш. Сега американската мечта е да осъдиш богат човек да ти плати обезщетение за нещо си… Това е опасно явление.
Нашият шанс е с голямото творчество, с дълбоки асоциации и огромна обща култура
Откъде идва успехът на китайците. Пред аудиторията Теодосий Теодосиев разказа за свое посещение в Шанхай. Там посещава природо-математическа гимназия, на 70 км от центъра на града. В гимназията учител е Станимир Рачев, старозагорец, завършил ГПЧЕ „Ромен Ролан“. На 8 март в България празнуваме деня на жената, а там отбелязват деня на физиката. Изнесох лекция по този повод. Реших да дам на учениците задачи – съставяне на диференциални уравнения и решаване на интеграл. Присъстваха десетокласници от всички профили – математика, информатика, физика, химия, биология. Всички до един решиха и диференциалното уравнение, и интегралите. Станимир ми каза: тези с математика, не можеш да ги уплашиш. Всички задачи – в учебник и в сборник, вече са решени, знаят ги безупречно. Китайците обаче не можаха да се справят с измислени задачи от мен, в които има малко математика и много мислене. Това е нашият шанс. Голямото творчество, с много дълбоки асоциации, с огромна обща култура. Това е и вашият шанс, сподели пред учениците Теодосий Теодосиев.
Китаецът тръгва на работа като на война
Той разказа и как преминава ежедневието на учениците в математическата гимназия. От 6.30 до 7 часа те играят гимнастика, така е и за всеки китаец от детската градина до пенсионерите. След това, точно в 7 часа, дори и хората да са в парка, включват се тонколони, чува се изпълнение на националния химн, вдига се знамето. Китаецът тръгва на работа като на война.
В Китай никой не е чувал за 8-часов работен ден. Всички работят от 7 сутринта до 7 вечерта, прекъсват само за храна – 1 час на обяд. Учениците и те са така. От 7 до 10 вечерта пишат домашни под ръководството на учителите, защото е немислимо е да отидеш без домашни на другия ден. И едва в 22 часа, ако искат, могат да си отидат у дома. Но тъй като повечето живеят на големи разстояния от училището, остават да спят там – за всеки има креват. И на сутринта всичко продължава.
Има и друго важно. Китайците имат изразена емоционална интелигентност, те умеят да контролират емоциите си. Трябва да можеш да издържаш на болка, на лишения, на неприятни чувства, да се контролираш… Някога и европейците са били такива хора.
Няма да бъде излишен онзи, който знае нещо извън Гугъл
Очертават се милиарди излишни хора. Ето и в Стара Загора има такъв пример. Инж. Димитър Ангелинов има ферма край града от 3150 дка, която се обслужва само от 5 души персонал. Има гигантски машини, които постоянно заравняват почвата, всичко става с джипиес, който се управлява от космоса. Тези 5 души произвеждат 8 млн. корена зеленчук годишно…
Ще станат излишни и хората на умствения труд. Повечето ще получават базов доход, базова заплата, но няма да имат работа. Ще успеят и ще има работа само най-добрите, не всички. Затова човек трябва да учи цял живот, да учи до гроб. И няма да бъде излишен само онзи, който знае нещо, което го няма в Гугъл. Тези, които ще работят, ще получават 1200 пъти по-високи заплати. Но парите не са толкова важни, важни са степените на свобода. Колкото повече работите с мозъка си, толкова по-свободни ще станете.
По време на лекцията си пред учениците на ПГКНМА „Проф. Минко Балкански„ Теодосий Теодосиев даде за пример известни български учени, които имат своите световни постижения, а повечето от тях са и от Старозагорско. Сред тях са Павел Чолаков, Свилен Кънев, Петко Динев, Станимир Рачев. И, разбира се, проф. Минко Балкански. На 90 години той започна да учи пиано. Поддържа мозъка си непрекъснато в будно състояние. Трябва да се гордеем с него. Още повече, че той е и единственият българин, който е участвал в комисия за определяне на нобелови награди, допълни Теодосиев.
Той припомни и за Иван Танев Иванов – единствения българин абсолютен първенец на международна олимпиада по физика. Има само 16 държави в света, които имат такова постижение и България е една от тях. Той е бил като вас и вие може да станете като него, каза още златният Тео.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА