Най-динамично развиващата се компания в област Стара Загора е „Тиватрейд“ ЕООД, базирана в Чирпан, и създадена през 2010 година от Тинко Василев
Връчиха наградите „Гепард“ за най-динамично развиващите се компании в област Стара Загора, част от проекта „Капитал градове“ на в. „Капитал“. Традиционната годишна класация използва база от компании за определяне на тази с най-голям растеж, каза редакторът й Тодор Тодоров преди началото на днешната среща с бизнеса.
Най-динамично развиващата се компания в област Стара Загора е „Тиватрейд“ ЕООД, базирана в Чирпан, и създадена през 2010 година от Тинко Василев. Тя е специализирана в производството на високопротеинови продукти за фуражната промишленост като основно през
2021 година приходите й от продажби са нараснали с над 200 процента. Причината за това са нови инвестиции и разширение на производствените мощности. Отличието беше получено от инж. Даниел Добрев, управител на „Тиватрейд“ ЕООД. „Искам да благодаря на община Стара Загора за нейния иновативен подход за подкрепа на бизнеса“, каза управителят на фирмата. Припомняме, че Тинко Василев е един от участниците в пилотното издание на алманаха „Предприемчивите: Код успех“ (виж ТУК>>)
Отличена бе и строителна компания „Естети“, създадена през 2017 г. и специализирана в сградно строителство. Дейността на компанията е съсредоточена в Стара Загора, но работи по заявки на клиенти в цялата страна. През 2021 година бележи ръст на приходите от 195 процента. Наградата прие собственикът Евгени Лишев. „Стара Загора е градът, в който не само се развиваме, но и намираме нашите клиенти, защото една компания е толкова голяма, колкото са големи клиентите й. Аз благодаря на всеки един, които ни е дал шанс. Ние сме фирма, която се бори за града си“, каза Лишев.
Има много какво да се говори, когато става въпрос за икономическото развитие на Стара Загора. Още повече в контекста на „Зелената сделка“, която предстои и ще засегне най-вече Стара Загора и региона“, каза в приветствието си към присъстващите кметът на Стара Загора Живко Тодоров, който връчи наградите „Гепард“. Той посочи, че общината се развива доста динамично. Това сочат и данните през последни две години, въпреки че имаше малко застой по време на ковид пандемията, уточни кметът. И допълни, че сред факторите, които благоприятстват привличането на инвеститори в Стара Загора е приетият м. г. нов Общ устройствен план на Стара Загора, който дава възможност много нови производствени площи да бъдат включени към територията на града. Това е изключително важно, защото много повече хора от бизнеса имат възможност да реализират своите намерения, уточни кметът Живко Тодоров. Той припомни, че усилията на местната администрация са насочени към създаване на индустриална зона на терена на Летище Стара Загора при запазване на пистата. „Това е най-подходящият терен за развитие на индустрията в града ни. Никъде другаде няма такъв голям терен от над 2000 дка, който да бъде в непосредствена близост до пречиствателна станция, там минава газ, ток и вода. Ние очакваме от държавата да помогне на Стара Загора в контекста на „Зелената сделка“ именно с изграждането на инфраструктура и тези терени да бъдат реализирани“, допълни Тодоров. От думите му стана ясно, че има много запитвания от потенциални инвеститори, които искат големи площи от 60-70 до 100 дка.
Живко Тодоров бе категоричен, че алтернативата на работните места в „Марица Изток“ са нови работни места. Според него, основният проблем на комплекса през следващите години ще бъде икономически, защото цената, на която се продава реално електроенергия, не отговаря на производствената цена, допълни още Тодоров.
В първия панел взеха участие Радослав Танев, изпълнителен директор на Индустриална зона „Загоре“, Кирил Янчев, ръководител отдел „Устойчиво развитие“, ОББ, Юри Катанов, изпълнителен директор на КЕР ТОКИ ПАУЪР и Реналфа, доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор, Българска фондова борса, и Росица Райкова, началник на отдел “Инвестиции” в община Стара Загора. По време на него бяха обсъдени какви са индустриите, от които Стара Загора има необходимост и иска да привлече, и какъв е потенциалът за това, както и кои са ключовите проекти в инвестиционната програма на общината и приоритети за подобряване на бизнес климата. Пред присъстващите Радослав Танев посочи, че 110 дка от ИЗ „Загоре“ вече са закупени от осем инвеститори.
NBP.bg, Василена ГЕОРГИЕВА