Човек трябва да бъде по-мъдър, да си напомня, че не е вечен
– Г-н Тодоров, как Община Стара Загора се справя с настоящата нелека ситуация?

Уважаеми дейци на образованието, науката и културата, Уважаеми жители и гости на Стара Загора, За мен е чест да Ви поздравя по повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден ние се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий, съхранило ни като нация в трудни времена. Прекланяме се пред духовния подвиг на техните ученици – великите първоучители, съхранили корените на българската идентичност. Днешният празник се свързва с творчеството, образованието, науката и духовността. Трябва да познаваме и уважаваме българското слово и българската национална култура, да изискваме уважение към българската история и със самочувствие да отстояваме нейния автентичен прочит. Честит празник!
– Ние не сме имали големи възможности за гъвкавост. Знаете, че заповедите по време на извънредното положение идваха от Националния щаб и министъра на здравеопазването. Ние сме изпълнявали ангажиментите по контрол на самите заповеди, по дезинфекция в града и недопускане за разнасяне на заразата. Това беше важно за нас. В Стара Загора, включително и засега, има малко заразени. От 1 месец няма и нови случаи на коронавирус в града, което е радващо. Надявам се и стискам палци Бог да е с нас и да ни пази, защото много държави минаха през тежки моменти.
Старозагорци в голяма степен спазват необходимите мерки. Надявам се да продължат, да имаме винаги едно наум. И дано епидемията е отминала и да не се завръща повторно, каквито са прогнозите.
– Ще се отрази ли всичко това на различните дейности и проекти на Общината?
– За съжаление, се отразява, най-вече във финансовите постъпления. Те са по-малки. Знаете, че заведенията не работеха, нямаше приходи от тротоарно право, дължими наеми бяха опростени. По време на извънредното положение голяма част от социалните услуги – домашният патронаж, диетичният стол, както и Детска млечна кухня, бяха безплатни. Всичко това води до определени загуби за бюджета. Но, щом сме живи и здрави, ще намерим начин да се справим. Ще трябва да намалим инвестиционната програма, предвидена за тази година. Ще направим по-малко ремонти, неизбежно е. Такава е перспективата. Дано най-лошото вече да е отминало.
– Вашата оценка за работата на хората от образователната сфера, на културните институти, които също бяха подложени на изпитания?
– Смятам, че дистанционното обучение беше успешно за нашата община. Приятно съм изненадан от това, което видяхме. В областта на културата, за съжаление, нямаше възможност да се провеждат представления, други събития. Това няма как да не доведе до криза в самите институции. Затова и ние решихме да им помогнем с допълнителни 100 хил. лв. от бюджета, за да може да не усетят толкова сериозни затруднения.
Смятам, че и образованието, и културата, и бизнесът, и други сектори, всички сме потърпевши от това безвремие. Но тук не става въпрос за героизъм, това са силни думи. Всички се борим в живота си, за да постигаме своите цели.
Бих отличил медицинските работници, те заслужават най-много овации за всички несгоди, които понасят. С ръка на сърцето благодаря на всички лекари, които изтърпяха и все още търпят тежестите на здравната система и проблема с коронавируса.
В същото време е изключително радостно, че в тази кризисна ситуация много хора направиха дарения. Благодаря на всички доброволци, на всички дарители. Те показаха, че можем да бъдем съпричастни. Благодаря на сдружение „Брат за брата“, които се включиха в нашата дарителска кампания. Благодаря на всички от бизнеса, които дариха средства или материали и на общината, и на болницата. Видяхме солидарност. Е, видяхме и разделение на обществото, най-вече на политическо ниво.
– Вие самият се включихте за пореден път в кръводарителска акция…
– Смятам, че всеки трябва да бъде съпричастен в такава ситуация. Аз съм кмет на Стара Загора и ако не дам пример, кой да го направи… Смятам, че във всеки човек имаше такава съпричастност. Защото покрай брифингите, пресконференциите, хората изпитваха усещане за страх от нещо ужасно. Но животът продължава и ние трябва да се борим с него.
– Общината не спря с определени ремонтни дейности. Какво се предвижда занапред в областта на образователната и културната инфраструктура?
– През този период подновяването на инфраструктурата в града не е спирала. Съвсем скоро ще стартира проектът за ремонт на Станционната градина, на Летния театър – през лятото. Очакваме да започне и обновяването на Руския пазар. В момента се правят ремонти в старозагорските квартали „Три чучура-север“, в „Самара“, както и на входа на Стара Загора откъм АМ „Тракия“.
Вече е пусната обществена поръчка за Първо основно училище, в което е предвидено да открием новата професионална гимназия по компютърни науки. След това се надявам, че с помощта на Общинския съвет, ще отделим средства за училище „Самара“, СУ „Васил Левски“, за сградата на 7 ОУ, което в момента е СУ „Христо Ботев“, както и за всички други училища, които все още се нуждаят от обновяване.
Надявам се старозагорци да оценят, че въпреки кризата ние не спряхме да работим.
– Ще стартира ли новата гимназия по компютърни науки през предстоящата наесен учебна година?
– Очакваме да ни отпуснат средства. Смятам, че е възможно и бихме могли да се справим, да я открием още тази учебна година. Ще положим всички усилия да се случи. Защото с това добро училище ще създадем по-конкурентна среда, неговите възпитаници ще имат възможност също да се конкурират и още повече да успяват в живота си. Това смятам, че е важно. Образованието трябва да е приоритет номер 1 на България, ако искаме да успеем в следващите години.
– И по време на кризисната ситуация се случиха инциденти, които показаха, че някъде веригата между деца-родители-общество е прекъсната…
– Може би имате предвид катастрофата с Милен Цветков. Изключително е неприятно, че станахме свидетели на този фатален инцидент, точно в период, когато чувствителността на обществото бе на краен предел. За жалост, от години проблемът с наркотиците, с алкохола, се неглижира от родителите, от институциите. Ако се огледаме, можем да видим непрекъснато хора, които са зависими, шофират след това, ходят на работа. Това е недопустимо. Полиция, прокуратура и съд, и най-вече родителите трябва да обърнат внимание на този проблем. Много често родителите са откъснати от своите деца, младите остават на произвола. Така се случват трагедии. Проблемът е основно в семейството. Ако децата са възпитани правилно, няма да се стига до такива инциденти. В стремежа си да правят пари, в егоизма си, родителите не обръщат внимание на децата си, не ги възпитават правилно, и те не могат да бъдат онези хора, които ние като общество искаме да бъдат.
Знаете, че не обичам да гледам назад. Но смятам, че дисциплината на младите хора, преди 20 години и повече, беше много по-затегната и на ниво. Много повече отговорност имаха децата, реципрочно техните родители. Сега, особено по-заможните родители злоупотребяват с материални блага за сметка на моралните устои.
За съжаление, ако семейството не си свърши работата, обществото трябва да действа с наказателните механизми, т.е. твърде късно и неефективно.
– Да завършим разговора с мисъл за предстоящия празник, Вашето пожелание за 24 май?
– Искам да пожелая на всички старозагорци, на българите да имат повече оптимизъм. Мина тежък период на безвремие. Той натрупа много финансови щети в държавата и в обществото. Но в същото време ни накара да се замислим за много неща. Материалното не е единственото, към което трябва да се стремим. Има по-важни неща. Има трудности и всяко поколение ги изпитва. Но не вярвам, че това, което на нас ни се случи сега, беше толкова тежко, в сравнение с преживяното от наши предци.
Лично за мен този период ми даде възможност да преосмисля ежедневието си, което винаги е било много динамично. Успях да преподредя своите приоритети. Човек трябва да бъде по-мъдър, да си напомня, че не е вечен. И да оценява това, което има.
Нека се опитаме да оценяваме това, което имаме. Разбира се, да имаме амбиции и да се стремим винаги да постигнем повече.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА