На 22 август официално бе открит обновеният и изцяло модернизиран бански комплекс в мъглижкото село Ягода. Церемонията започна с водосвет, отслужен от Старозагорския митрополит Киприан.
Сред официалните гости бяха кметът на община Мъглиж д-р Душо Гавазов, кметът на село Ягода Димитър Димитров. Поздрав от името на изпълнителите отправи Валентин Христов.
Поздравителни адреси бяха прочетени от името на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров и кмета на община Раднево д-р Теньо Тенев.
Десетки жители на Ягода и близки населени места оживиха обновения площад пред банята, където е изграден и красив фонтан. За дългоочакваното събитие бе подготвена празнична програма. Публиката се наслади да изпълненията на Тони Димитрова, както и на атрактивно лазерно шоу на Любомир Стаменов.
Ето какво сподели кметът на община Мъглиж д-р Душо Гавазов преди официалната церемония. В интервюто са използвани въпроси и на други медии.
– Д-р Гавазов, да припомним как се стигна до възстановяването на култовата за региона баня в село Ягода?
– Обновяването на банския комплекс в Ягода ни струваше много усилия, но както са казали старите хора по-добре късно, отколкото никога. Още през 2012 година направихме първите стъпки, за да възродим тази култова за всички мъглижани сграда. Направихме изключително подробен и качествен хидро-геоложки доклад, който бе одобрен от Министерството на околната среда и водите и тогавашният министър Нона Караджова отдаде на концесия минералната вода на село Ягода на Община Мъглиж за срок от 25 години. Това беше първата сериозна битка, която спечелихме.
Втората стъпка беше през 2014 г., когато отново със собствени средства, изградихме водопроводна мрежа за минералната вода и я отведохме до големи помпени станции, които да могат да захранват и банския комплекс, и всички основни хотели около него. Така спряхме и прекратихме безразборното ползване на националното богатство, каквото е геотермалната вода на Ягода.
След този период от 2017 г. досега изживяхме сагата – пари има, пари няма… Държавата намери оскъдни средства чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството, но не бяха открити достатъчно правни аргументи, за да се продължи с финансирането за обновяването на банята. Бяха отпуснати 200 000 лв., които получихме за ремонт на покрив и подпокривно пространство. Това наложи община Мъглиж да влезе в ролята на инвеститор, чрез поемането на дългосрочен общински дълг от 1 700 000 лв. без ДДС. С тях направихме обновяването и модернизирането на сградата, както и вертикалната планировка от 5 дка и половина, която е с обновена настилка, фонтан, паркинг.
– Кога банята ще посрещне първите си посетители?
– На 19 август ни посети комисия от Националния институт за недвижимо културно наследство. Приеха без забележки сградата и вертикалната планировка. Дадоха положително становище и оттук нататък очакваме министърът на културата проф. Светослав Минеков да положи своя подпис под документите и под заповедта за влизане в експлоатация на комплекса. Надявам се, че няма отново да преживеем онзи ужас отпреди няколко месеца, в който в продължение на 8 месеца съгласувателната процедура отлежаваше в нечие чекмедже на Националния институт.
Вече обявих пред всички жители и с това искам да стимулирам и министерството на културата, че от 1 октомври банята ще отвори врати за поситители. Това е пределният срок, който си даваме.
Все още има и административни неща, които трябва да доуточним чрез решение на Общинския съвет в Мъглиж. Категоричен съм, че банята няма да бъде музей, а ще бъде реално действаща и съществуваща структура. Освен традиционната и позната къпалня, ще се предлагат масажно-терапевтични услуги, за да използваме лечебните свойства на минералната вода. Това ще се осъществява чрез общинско предприятие, вече има гласуван изпълнителен директор на структурата. Сега залагаме и ценоразписа, ще бъде съставен и гласуван и правилникът, по който ще работи общинското предприятие. Така че определено смятам, че на 1 октомври банският комплекс ще отвори широко врати за своите посетители.
– Казахте, че ценоразписът предстои да бъде гласуван, но има ли вече яснота каква ще бъде входната такса?
– Входната цена е уточнена. На жители и гости на община Мъглиж едно посещение ще струва 6.80 лв. Смятам, че сумата е нормална и поносима, на фона на всичко, което е изградено тук. Ще бъде предложен и пакет от услуги.
Има новоизграден паркинг, който ще работи 24 часа, с денонощна охрана. За него също е предвидена такса. Няма как – всяко хубаво нещо има себестойност. Паркингът ще може да бъде използван и от посетителите на хотелските бази, които са около банята.
В много кратки срокове ще започнем да развиваме и инфраструктурата около комплекса. Ще променим облика на парка на село Ягода, който е с площ над 45 дка. Тук ще има спортни терени, ще се обособи зона за рекреация и отдих.
– Какъв е броят на служителите, които ще бъдат заети в банския комплекс?
– Разкрити са 15,5 щатни бройки. Както вече споменах, на втория етаж ще има масажни зали за мануална терапия. Предвиждаме да работят и няколко лекарски кабинета, като първоначалните ни очаквания са да има кардиолог, физиотерапевт, дерматолог и ортопед-травматолог. Т.е. да можем да покрием гамата от заболяванията, които могат да се лекуват от геотермалната водата.
Всичко това е с поглед напред в бъдещето с оглед и на световните кризи, пред които сме изправени, особено икономическата. Общини като Мъглиж трудно ще могат да се самоиздържат, а да разчитаме само на националния бюджет е нереално.
– Да припомните какви са качествата на минералната вода в Ягода?
– Тя е с много ясно разписана биохимична констелация на водата. Интересното е и нещо, което многократно сме заявявали, е, че в нея има 10 пъти над нормата съдържание на флуор и арсен. Водата категорично не е годна за пиене. Затова навсякъде ще има табели, които ще указват за това.
Но точно заради тази биохимична констелация, водата е изключително подходяща за лечение на болести на опорно-двигателния апарат, за неврологични заболявания, за кожно-венерологични заболявания. Колкото и пресилено да звучи, има убедителни литературни данни, които показват, че геотермалната минерална вода в село Ягода има положителен ефект и по отношение на лечението на едно на практика нелечимо заболяване, каквото е псориазисът.
Както е известно, водата около каптажа е с температура 54 градуса по Целзий. До самия бански комплекс достига при 48 градуса, така че при всички положения ще бъда охлаждана.
– Каква е историята на сградата?
– Банята е проектирана през 1928 година от изключително талантливия и колоритен архитект Христо Димов. Достоен българин, който освен банята в Ягода, е проектирал и няколко бански комплекса в Централна Европа. Например, такава баня има в Карлови Вари в Чехия, също и в Австрия.
За жалост, единствената баня, проектирана и построена от него, оставена да тъне в разруха, беше тази в Ягода. Даже имаше една култова брезичка, поникнала на покрива на сградния фонд, която беше символ на този упадък. Всъщност той започва преди 25-30 години. Не искам да цитирам имената на хората, които са довели до тази разруха. Те не са между живите и в ден, в който трябва да празнуваме, не е подходящо да се връщаме към неприятни моменти.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
ГАЛЕРИЯ