Кметът на община Стара Загора Живко Тодоров и зам.-кметовете Йордан Николов, инж. Янчо Калоянов, Милена Желева, Иванка Сотирова и Красимира Чахова, проведоха днес работна среща с народни представители от Старозагорски регион. Нас ни обединява каузата да работим за града и за хората. Нека този мандат да бъде успешен. Нека всеки направи онова, което може и с което ще бъде полезен за Стара Загора. Община Стара Загора като най-голяма община в областта ще има нужда от вашата подкрепа, се обърна към депутатите Тодоров.
Срещата бе организирана по инициатива на старозагорския градоначалник. В нея се включиха депутатите Красимир Вълчев, Маноил Манев, Илиана Жекова от ПП ГЕРБ, Халил Летифов от ПП ДПС Момчил Ненов от коалиция „БСП за България“, Тихомир Тенев от ПП „Има такъв народ“ и доц. Атанас Славов от коалиция „Демократична България“. Заради професионални ангажименти и работа в парламентарна комисия не присъства народният представител Радослав Рибарски от коалиция „Продължаваме промяната“. По уважителни лични причини в срещата не участва Искра Михайлова, депутат от ПП „Възраждане“ от Старозагорски регион. Народните представители от „Продължаваме промяната“ Атанас Михнев и Радослав Василев са отказали присъствие на тази среща под предлог, че биха участвали, ако тя се проведе в офиса на политическата сила, която представляват.
За мен това е учудващо. Досега винаги съм се ръководил от добрата традиция и приемствеността, която съм имал за пример и от предишния кмет д-р Евгений Желев, лека му пръст. Но всеки има право да вземе своето решение. Затова благодаря много на всички народни представители, които се отзоваха и участваха в днешната работна среща. Независимо от политическите ни виждания, смятам, че проблемите на хората нямат цвят. Всеки народен представител, независимо от политическата сила, която представлява, е отговорен пред хората, които са ги избрали, коментира Живко Тодоров на пресконференция след срещата с народните представители.
При разговора със старозагорските депутати са били обсъдени най-важните въпроси, касаещи развитието на региона и на община Стара Загора. Основните сред тях са необходимостта от ремонт на пътя, който в момента свързва АМ „Тракия“ с областния център. Има необходимост, освен ремонт, той да бъде разширен и да стане 4-лентов. Обсъдихме и възможността през следващата година да стартира проект за втора връзка с АМ „Тракия“ при село Калояновец. В момента от АМ „Тракия“ в Стара Загора се влиза само от посока юг. Това утежнява и трафика по основния булевард „Св. Патриарх Евтимий“. Важно е потокът от автомобили да бъде облекчен. Коментирахме и ремонта на пътя между Стара Загора и Нова Загора, който може да бъде осъществен след одобрение и финансиране от АПИ, уточни кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
На работната среща със старозагорските депутати е бил поставен и въпросът за промяна на собствеността на бившия АГ-комплекс в Стара Загора. Кметът на града припомни, че идеята е сградата да бъде превърната в модерен общински здравен център за доболнична помощ. Болницата дължи над 2 млн. лева като задължения от данъци на Общината. Трябва да се намери вариант, в който да бъдат прихванати тези задължения и сградата да стане общинска собственост, уточни Живко Тодоров.
Отново поставихме на дневен ред и развитието на индустриална зона от смесен характер на мястото на Летище Стара Загора. Считаме, че с оглед на т. нар. „Зелена сделка“ там е най-подходящото място, където на голяма площ да бъде изградена канализация, водоснабдяване и елзахранване. Това би могло да даде перспектива за бъдещи инвеститори, които имат нужда от по-големи терени, да предпочетат Стара Загора като подходящо място за инвестиции и за създаване на работни места. В момента в Стара Загора има огромна липса на индустриални терени, изградената като колаборация между общината и държавата Индустриална зона „Загоре“ е почти запълнена, подчерта още Живко Тодоров.
Коментирахме и по-високите цени на тока и газа. Ако досега плащахме 160 лв. за киловат час, за декември сметките са за 560 лева за киловат час, което е увеличение близо четири пъти. Компенсацията от 110 лева е крайно недостатъчна за общините. Същевременно от 1 април 2022 г. минималната работна заплата е предвидено да стане 710 лв., което също ще се отрази на общинския бюджет. Трябва да се търсят решения. Разчитаме, че чрез проекти, по които да кандидатстваме за финансиране като община, както и с компенсации към общинските бюджети, ще има разрешение на тези проблеми, допълни Живко Тодоров.
С народните представители се разбрахме заедно да обсъждаме и решенията, свързани с развитието на комплекса „Марица изток“, каза още кметът на Стара Загора.
Ръководството на Община Стара Загора и народните представители са решили подобни срещи да станат регулярни. Ще предоставяме информация на депутатите за всички събития от културния и спортния календар, които Община Стара Загора организира, за да може те да участват в тях, съобщи още Живко Тодоров.
На пресконференцията след срещата, кметът уточни още, че въпреки скокът на цените на еленергията, Община Стара Загора не предвижда въвеждане на режим на тока. Подобна стъпка би довела и до повишаване на битовата престъпност, смятат от общинското ръководство.
В отговор на журналистически въпрос Живко Тодоров коментира и създалото се през последните дни напрежение в „Мини Марица-изток“ ЕАД по повод решението за смяна на седалището на дружеството – от Раднево в София. Според мен, това е ненужен и скандален акт, който показва неглижиране на темата „Марица изток“. Смятам, че създаването на интрига около поста на изпълнителния директор, е излишно, и че този казус може да се разреши вътрешно и по безболезнен начин (по-късно днес стана ясно, че изп. директор на дружеството е подал оставка и е отказал да подпише решението за преместване на търговския адрес, увеличението на състава на Борда на директорите, и назначаването на втори изп. директор на Мините – б.р.). Седалището на дружеството трябва да остане тук, защото „Мини Марица изток“ има своята история и е структуро определящо предприятие за региона и за държавата. Според мен, напрежението е по-скоро по отношение на неяснотата за бъдещето развитие на комплекса, която става все по-голяма. Не веднъж съм изразявал моето мнение по въпроса и то е, че въгледобивът трябва да бъде съхранен възможно най-дълго време и същевременно да се работи по въвеждането на нови технологии, с цел да се запазят работните места на хората, каза още Живко Тодоров.
Поздравявам правителството за решението да се увеличат средствата, отделени за републикански пътища, според представената рамка за Бюджет 2022 г., каза още Тодоров. По отношение на премахването на таксите за детски градини, той коментира, че, според него, социалната политика не трябва да се прави „на калпак“, а средствата да се насочва най-вече към хора, които се нуждаят от такава подкрепа.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА