
Китайският президент Си Цзинпин предупреди Запада срещу опитите за изолиране на Китай, критикувайки усилията за намаляване на зависимостта на икономиката му от китайските доставки и производство, съобщи Ройтерс. Той говори на форум в Пекин за 10-годишнината от инициативата „Един пояс, един път“ за изграждане на глобална инфраструктура и енергийни мрежи, свързващи Азия с Африка и Европа чрез сухопътни и морски маршрути.
Китайският външен министър Ван И каза пред репортери, че на форума, който приключи в сряда, са подписани бизнес договори на стойност 97.2 милиарда долара.
Представители на повече от 130 държави, предимно от глобалния юг, присъстваха на форума, сред тях 23-ма президенти и премиери, а специален гост беше руският президент Владимир Путин.
„Ние сме против едностранните санкции, икономическата принуда, отделянето и прекъсването на веригата за доставки“, каза Си пред повече от 1000 делегати, събрани в богато украсена конферентна зала в Голямата зала на народа, западно от площад Тянанмън.
Си се противопостави на усилията на Запада за намаляване на зависимостта от китайската икономика, като каза, че „животът ни няма да бъде по-добър и нашето развитие няма да бъде по-бързо, ако гледаме на развитието на другите като на заплаха, а на икономическата взаимозависимост – като на риск“.
Западните лидери настояват, че целта им е да „намалят риска“, а не да изолират Китай, заявявайки, че искат да диверсифицират веригите за доставки, които са станали прекалено зависими от втората по големина икономика в света, припомня Ройтерс.
За Китай – да намалим риска, без да прекъснем отношенията
Въпреки че в центъра на „Един пояс, един път“ първоначално беше заложено свързването на Китай с Европа, високопоставени лица от ЕС липсваха, с изключение на унгарския премиер Виктор Орбан.
Путин похвали китайската инициатива и покани инвеститорите да вложат средства в Северния морски път, който според него може да задълбочи търговията между Изтока и Запада. В речта си той обеща подкрепа за „Един пояс, един път“ на Си, като каза, че той е „в унисон с руските идеи“ и похвали „нашите китайски приятели“ за техните постижения.
Би Би Си отбелязва, че Си е влязъл заедно с Путин при откриването на форума, докато останалите лидери са седели в залата, както и че руският президент е говорил веднага след китайския лидер и е бил поставен в центъра, до Си Цзипин, за груповата снимка на участниците.
След речта на президента външното министерство на Китай заяви, че страната ще настоява за създаване на орган на ООН за регулиране на изкуствения интелект (ИИ), добавяйки, че Пекин се противопоставя на „злонамереното възпрепятстване“ на развитието на ИИ на други страни, вероятно препратка към усилията на администрацията на американския президент Джо Байдън да блокира износа на напреднали ИИ.
Путин и Си говориха три часа
По време на среща в кулоарите на конференцията китайският и руският президент са говорили за задълбочаване на сътрудничеството в стратегически нововъзникващи индустрии, както и по регионални въпроси, съобщава Ройтерс.
„Китай се надява, че проектът за тръбопровод за природен газ Китай – Монголия – Русия ще постигне съществен напредък възможно най-скоро“, каза Си според съобщение на държавните медии.
И двамата лидери също са имали „задълбочени“ дискусии по близкоизточния конфликт, съобщи китайската държавна телевизия CCTV, без да дава подробности.
Двамата се видяха за последно през март в Москва, когато китайският президент посети Кремъл.
Руският президент определи разговора си на четири очи със Си Цзинпин като „продуктивен и съдържателен“.
„Разговаряхме час и половина-два. Някои въпроси от напълно поверителен характер бях обсъдени на четири очи. Това беше много продуктивна и смислена част от разговора“, каза Путин, цитиран от руската агенция „Интерфакс“.
„Имахме бизнес обяд в тесен формат, където присъстваха външните министри от двете страни, а след това председателят Си ни покани да се оттеглим. Разговаряхме с него очи в очи на чаша чай“, добави Путин.
Общо руско-китайските преговори с участието на лидерите на двете страни продължиха около три часа.
По думите на президента е бил обсъден целият двустранен дневен ред, включително въпроси на икономиката, финансите, политическото взаимодействие и съвместната работа в международни организации.
Путин разказа пред журналисти, че „много подробно“ са били обсъдени ситуацията в Близкия изток и в Украйна.
На въпрос как конфликтите в света влияят на развитието на отношенията между Москва и Пекин, той отговори, че „това са общи заплахи и те укрепват руско-китайското взаимодействие“.
След срещата Путин беше заснет, придружен от офицери, носещи така нареченото ядрено куфарче, което може да се използва за нареждане на ядрен удар, пише Ройтерс.