Ръст на сигналите над 100% през 2023 година отчитат от Националния център за безопасен интернет. През миналата година са регистрирани над 46 000 сигнала, като 95% от тях са за сексуална експлоатация над деца. Сред другите често срещани сигнали са такива за онлайн тормоз, хакнати и откраднати профили, както и за фишинг атаки. Това съобщи Димана Додова от екипа на Националния център за безопасен интернет. Тя бе сред лекторите по време на събитието #КиберБУДНИ 2, което се проведе в Младежки дом в Стара Загора на 20 февруари. Организатори на инициативата са Младежки общински съвет-Стара Загора и клуб по „Киберсигурност и етично хакерство“ към ППМГ „Гео Милев“, с подкрепата на Център за подкрепа за личностно развитие и Община Стара Загора.
Димана Додова уточни още, че Националният център за безопасен интернет разполага с две линии – гореща и консултативна, на която могат да се подават сигнали за деца, жертви на различни опасности в онлайн пространството. Много често родители търсят експертите от центъра за съвети как да научат децата си да използват правилно и безопасно социалните мрежи и интернет. На форума в Стара Загора също запознахме присъстващите млади хора какви рискове крие онлайн пространството и как да се предпазят от тях, допълни още Додова. Моят съвет към младите хора е да мислят преди да кликнат и да имат задължително едно наум какво споделят в интернет. Защото винаги се оставят следи, важно е да се замислят какви ще бъдат последиците за тях в бъдеще, допълни Додова.
Александър Николов, бивш състезател в Националния отбор на България по киберсигурност, също присъства на събитието в Стара Загора. Той посъветва младежите да бъдат внимателни с всяко действие в онлайн пространството. Ако някой приятел ви изпрати линк и иска бързо да го кликните, не го правете. Ако ви изпрати файл и иска да го свалите, винаги имайте едно наум, защото това, което сваляте може да ви открадне паролите, да зарази устройството и да ви направи уязвими, сподели експертът. Според него, младите хора не са достатъчно добре технически запознати и информирани за киберпрестъпленията и най-вече на са съвсем наясно, че кибер атаките стават толкова лесно. Например, ако става въпрос за фалшиви профили във Фейсбук, важно е да се види кога са качени снимките в профила, дали не са от последните три дни, както и да се проследи дали имаме общи приятели с този човек, пише ли коментари от профила си и т.н., съветва Александър Николов.
Смятаме, че форумът, който организирахме, бе много полезен за младите хора. Във връзка с постоянния ръст при използването на цифровите технологии сред младежите, смятаме, че е от изключителна важност да се наложи по-висока киберкултура сред българите, а чрез събитието постигнахме точно това, обясниха организаторите на #КиберБУДНИ2.
Младежката инициатива се проведе в две части като първата бе насочена към учениците от 5 до 7 клас от училища в Стара Загора, а темата бе „Безопасно общуване в социалните мрежи“. Под формата на дискусии и беседи те успяха да овладеят знания и умения за безопасно използване на интернет пространството.
Втората част бе насочена към ученици от 8 до 12 клас от професионални, профилирани и средни училища в Стара Загора. Участниците бяха разпределени в екипи, а всеки отбор получи тема от следните раздели: „Безопасното общуване в социалните мрежи“, „Финансова сигурност в киберпространството“ и „Имплементация на AI технологиите и Internet of things“. Всяка група бе водена от ментор и имаше за цел в рамките на 10 минути да подготви важни за младежите въпроси, които бяха зададени към гостите, професионалисти в сферата на киберсигурността.
Водещи на събитието бяха Ралица Бояджиева, ръководител на клуб по „Киберсигурност и етично хакерство“ към ППМГ „Гео Милев“, и Никола Кирилов, кмет на Млада Загора 2023/2024 г.
Според най-новите данни от изследване на „Галъп интернешънъл“, младежите прекарват средно 5-8 часа на ден в социалните мрежи, като повече от една трета от тях са ставали жертва на кибертормоз. Затова в дискусиите бе акцентирано върху това как младите трябва да общуват помежду си и към кого могат да се обърнат, ако се превърнат в жертва. Нарастващ е и броят на юношите, които са били подведени от злонамерени потребители в интернет пространството, и са изгубили голяма част от своите спестявания. Обърнато бе внимание и на честото използване на изкуствения интелект и въвеждането му в образованието и ежедневието, което става чрез Internet of things. Тази сфера, която е много динамична, крие много опасности, особено за учениците, тъй като те несъзнателно дават достъп до своите лични данни, споделиха още експертите.
NBP.bg