
Преди дни Музеят на религиите в Стара Загора, в съперничество с предложения от 18 държави, спечели една от трите големи награди на Международния конкурс CT AWARD в Щутгарт. Награждаването се проведе на 21 януари 2025 г., по време на най-голямото туристическо изложение за краен клиент в Европа – CMT Щутгарт. Наградата получиха представителите на Община Стара Загора – зам.-кметът с ресор „Култура и туризъм“ Милена Желева, началникът на отдел „Туризъм“ Маргарита Крумова и директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев. Принос за отличието има и аташето по туризъм към българското посолство в Берлин Тихомир Патарински, който отправи поканата за участие.
Наградата има изключително престижен характер, заяви за НБП Петър Калчев. По време на безусловното лидерско изложение на евротуризма непрекъснато се е чувало името на България и Стара Загора. Това означава много за ВИП реномето и туристическия потенциал на уникалния културен обект, който ще се впише още по-интересно в новото централно пространство на града на липите.
Преди повече от десетилетие НБП води истинска битка, заедно с местната общност, отстоявайки каузата, че нашият град има уникален Музей на религиите, а не Ески джамия. Когато на 16 септември 2011 г. година в Стара Загора премиерът Бойко Борисов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на културата Вежди Рашидов прерязаха лентата на Музея на религиите, министър Рашидов заяви: „Това е сграда със значението на Колизеума в Рим и църквата „Света София” в Истанбул”.
Министърът произнесе тази оценка в контекста на огромния потенциал на Музея на религиите като обект за културно-исторически туризъм. Но от гледна точка на пластовете на времето цивилизационните корени в Музея на религиите са по-дълбоки, отколкото в Колизеума и в „Света София”.
Това не е грандоманска, а градивна позиция. Защото е истинска. Защото събира времената и хората. Защото е добър път в бъдещето. Не може Музеят на религиите да бъде действащ мюсюлмански храм, каквито напъни имаше. Истински етичното по правило е прагматично. Този уникален обект е ценен „4 в 1”, а не „1 от 4”. Защото е „дал покрив” на култова яма от началото на ранножелязната епоха (VIII – VI в. пр.Хр.); езическо светилище, посветено на тракийския конник (II – III в.); средновековна християнска гробищна църква (края на X – XIII в.); мюсюлмански храм (XV – XX в.).
Кауза с потенциал! Доказателствата нарастват година след година. Засега перлата в това ново „летоброене” е наградата от Щутгарт.
„Национална бизнес поща”
Виж още:
Зам.-кметът на община Стара Загора Милена Желева: Наградата от Щутгарт за Музея на религиите е отличие за Стара Загора, за старозагорци и за цяла България