Зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева: В регламента ще бъде добавено ново условие – творбите да не бъдат създавани с помощта на изкуствен интелект
Церемонията за награждаването на 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ 2024 се проведе вечерта на 25 октомври в изложбена зала „Лубор Байер“ в Стара Загора. Организатори на литературния форум са библиотека „Родина“, Община Стара Загора, къща музей „Гео Милев“. 92-ма бяха младите поети, участвали в тазгодишната надпревара – 67 момичета и 25 момчета, като 22-ма от тях са тийнейджъри на възраст 18-19 години, а 4-ма са 14-годишните. Младите поети са от 38 населени места.
Милена Желева, зам.-кмет на Община Стара Загора с ресор „Култура и туризъм“ отправи приветствие и поздрави организаторите, присъстващите и журито. „Тази зала е приютявала освен много изложби и стотици премиери на книги и филми. Тук емоцията е винаги много силна и дано ви заредим тази вечер с нея и в събота, когато сте на вашата творческа работилница в къщата музей „Гео Милев“, си спомняте за този момент и да творите, да създавате неща, които ще радват всички нас в бъдеще“, пожела на младите дарования г-жа Желева.
„Тази година е различна и с още нещо и ние, организаторите, в лицето на Община Стара Загора, къща музей „Гео Милев“ и библиотека „Родина“, искаме да споделим това с вас. За първи път в 41-вото издание имаме участник, който не е човек, а изкуствен интелект. Има издадена поощрителна награда, но тя няма да бъде връчена нито от организаторите, нито от журито. Ангажиментът, който ние като организатори на конкурса поемаме, е да адаптираме статута му към предизвикателствата на новия свят“, огласи зам.-кметът на Община Стара Загора.
От името на организаторите, тя съобщи, че в регламента на Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ ще бъде добавено ново условие – творбите да не бъдат създавани с помощта на изкуствен интелект.
„Не можем да спрем развитието на технологиите и изкуствения интелект! Младите най-добре разбират това. Друг е въпросът за етиката и морала и докъде ще стигнат технологиите. Ето и върху това също може да творите, да разсъждавате. Що се отнася до нас – ние много ще внимаваме следващите издания“, предупреди Милена Желева.
Според зам.-кмета на Община Стара Загора, красотата на поезията и полетът на мисълта не могат по никакъв начин да бъдат адаптирани технологично, да бъдат представени и да бъдат победени. „Това, което вие правите, не може да бъде пречупено от изкуствения интелект. Вярвайте в силите и възможностите си. Ние ще ви подкрепяме! Това е вашият празник и вашият момент!“, увери творците Милена Желева.
Преди кулминацията по отчитане и награждаване на отличените, се състоя вълнуващата премиера на стихосбирката „Безопасни игли и чуждо одобрение“ на Мартин Кръстев, носител на Голямата награда и лауреат от миналогодишното издание. Той представи книгата заедно със своя редактор Стефан Иванов.
По традиция, стихотворението „Жив съм“ с автентичния глас на бележития старозагорски поет Веселин Ханчев прозвуча в залата точно преди награждаването.
Представено бе и журито на конкурса, което и тази година бе в състав проф.д.н. Пламен Дойнов, поет, драматург, заместник-председател на Сдружението на българските писатели, ректор на НБУ, Мирела Иванова, поетеса, преводач, сценарист, преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“ и доц. д-р Гергина Кръстева, преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, член на редколегията на списанието за българска литература и критика „Страница“.
Поздрав към участници и гости отправи проф.д.н. Пламен Дойнов. „Тази година журито бяхме абсолютно единодушни в решението за това кое произведение да е носител на голямата награда. А относно изкуствения интелект, всъщност тук става дума за етика, а не за това кой е създал художественото съдържание. Това няма значение, ако авторът не е създал сам това произведение. Горе главата! Победителят е само един“, заяви председателят на журито.
„Благодарение на организаторите, които стоят 41 години зад този конкурс – нищо не е изгубено! Поезията продължава! Не спирайте да пишете. Времето минава, но поезията остава!“, допълни поетесата Мирела Иванова. „Този конкурс е институция! Смисълът му е да се срещнете на живо, а не само в социалните мрежи. Пожелавам ви да виждате лица, да срещате сърца, да прегръщате лица и сърца!“, приветства гостите и доц. д-р Гергина Кръстева.
Вдъхновяващият конкурс приключи с награждаване и рецитал на отличените млади творци в 41-ото издание на конкурса.
Наградата „Златното яйце“, издаване на самостоятелна дебютна стихосбирка спечели 23-годишната Катерина Василева от София за творбата си „По-малък свят“. Второ място бе отредено за 19-годишната Марая Миланова от столицата за стихотворението ѝ „Косата на баба“ и получи парична премия. На трето място се класира 19-годишният Михаел Руков от София. Той също получи парична премия за стихотворението си „Колапс“.
Тази година поощрение получиха 9-има автора. Това са: Велин Пожарски (за „Кражба“), Виктор Хамалски („Очите“), Виктория Червенкова („Двойката“), Габриела Маринова („Новогодишна равносметка“), Гергана Борисова („Най-често губим“), Йоанна Евгениева („Спомен“), Мелих Осман („Прощално“), Преслава Джонджорова („Тихи свидетелства“) и Силвия Алексиева (за „Неродена“).
Наградата на лауреата Катерина Василева бе връчена от Милена Желева, която пожела на победителя още много творчески успехи.
На събитието присъстваха още Диана Атанасова, началник отдел „Култура“ към Община Стара Загора, Слава Драганова, директор на библиотека „Родина“, Екатерина Радукова, старши експерт в същия отдел, проф. Генко Гешев, ръководител на „Арт Сцена“ – Стара Загора, Йордан Пеев, поет и писател, Мария Донева, поет и преводач.
Програмата на 41-то издание продължава и в събота, 26 октомври, с поетическата работилница за млади поети с участието на журито на конкурса „Веселин Ханчев“. Тя ще се проведе в къща музей „Гео Милев“ от 10.00 часа.