Продават „Хвърковатата чета на Бенковски“, цената тръгва от 49 000 лв.
Има подем в пазара на изкуство, казва Павел Тодоров, собственик на аукционна къща „Виктория“, която организира търга – подзаглавие
Павел Тодоров
Търг на класическо и модерно изкуство ще проведе Аукционна къща „Виктория“ на 1 декември в хотел „Маринела“ в София. В него са включени 131 картини на 91 автора. Сред тях присъстват имена и творби на бележити старозагорски художници, сред които Антон Митов, Атанас Михов, Димитър Гюдженов, Марио Жеков, Никола Кожухаров.
Това е пореден търг за акционна къща „Виктория“, която организира подобни събития от декември 2003 г. Инициативата стартира като дейност на Галерия „Виктория“, която е създадена преди 25 години и представя творби на български и европейски класици. Собственик на галерията е Павел Тодоров, популярна фигура в художествения живот и антикварните среди с десетилетно присъствие на пазара – още с антикварния магазин „Западно ехо“, галерия „Мелон“, а сега и с „Виктория“(към галерията функционира и антиквариат).
За НБП той сподели най-характерните тенденции на пазара на изкуството в края на 2016 г., след като данни сочеха, че има по-свити продажби през първото полугодие. В момента има подем. Промяната на лихвените проценти и ръстът в икономиката веднага се отразиха и на продажбите на произведения на изкуството. Доказателство за това са не само увеличените продажби при нас – в галерия „Виктория“ и на търговете на Аукционна къща „Виктория“, но и множеството търгове, които се организират в последно време. И особено предстоящите през декември, казва Павел Тодоров.
„Портрет на Карел Шкорпил“, Антон Митов, 9800-12 000 лв.
На пазара влияят много и разнообразни фактори. От изключително значение на първо място е ръстът на икономиката. Важно е изваждането на пазара на стойностни произведения, които да бъдат на пазарни цени. Налице е и постоянна тенденция на все по-засилващ се интерес към произведенията на изкуството сред хората с финансови възможности. Те все по-често купуват, освен водени от личния си интерес и от инвестиционни намерения, както е навсякъде по света, допълва собственикът на галерия „Виктория“.
Кой купува картини? Много пъти съм казвал, че за да получа отговор на този въпрос съм готов да платя сериозна сума, казва с усмивка Павел Тодоров и допълва: хората са различни, предимно с изграден вкус и потребност от пряк, постоянен контакт с изкуството и, разбира се, с финансови възможности. При нас клиентите ни са на различна възраст, с разнообразни професии и широк диапазон от интереси и възможности. Що се отнася до това дали има чужденци сред тях – не. За съжаление, чужди инвеститори в българското изкуство няма. Има епизодични продажби, които са без структурообразуващо значение за пазара на изкуство в България. Причината за това е, не че българското изкуство не е достойно, а защото е неизвестно и непопулярно. В България няма политика за популяризиране на нашите автори и произведенията им в рамките на Европейския съюз – поне. Десетилетия, в условията на пазарна икономика, тук все още няма сериозна гилдия на арт дилъри, която да работи ефективно в тази посока. Въпреки всичко, търговията с произведения на изкуството е сложен и неособено благодарен бизнес, ако изобщо може да се нарече бизнес. Условия, за да стане бизнес и то успешен, са предлагането на качествени произведения, на пазарни цени, оформени по надлежния начин, не чисто визуално, но и документално. Задължително е естествено доброто име и традиции, които във „Виктория“ градим вече 25 години. Намирането на качествени произведения не зависи само от нас, още повече предлагането им в пазарни рамки. Това е продължителен, двустранен процес, който ние може да решаваме само до някъде. Така или иначе, считам, че във „Виктория“ предлагаме оптимални условия за развитие на пазара на изкуство и седим убедително на него, допълва Павел Тодоров.
НБП, Радослава РАШЕВА
* Цените са минимална и оптимална оценка на картината, като при търга стартовата цена е минималната оценка.