Ако живеете и работите в една или повече страни от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Щвейцария, важат следните правила.
Кой плаща пенсията ви?
Във всяка страна осигурителното ви досие се пази, докато достигнете пенсионна възраст. Всяка страна, в която сте били осигурени поне една година, ще ви плаща пенсия за старост, когато достигнете определената в нея пенсионна възраст. Например, ако сте работили в три страни, ще получавате три отделни пенсии за старост.
Къде трябва да подадете заявление?
Дори ако сте работили в няколко страни, трябва да подадете заявление в страната, в която живеете, освен ако никога не сте работили там. В такъв случай трябва да подадете заявление в страната, където сте работили за последно.
Необходими документи
В различните страни документите са различни. Най-често обаче трябва да предоставите данни за банкова сметка и документ за самоличност. За по-точна информация, може да се свържете с пенсионната служба, която ще обработва вашата молба.
Разлика във възрастта за пенсиониране
В някои страни от ЕС ще трябва да почакате по-дълго, преди да започнете да получавате пенсия. Затова е важно да се осведомите предварително от всички държави, в които сте работили, какво ще бъде вашето положение, ако промените датата, на която ще започнете да получавате пенсия.
Ако вземете една пенсия по-рано от друга, това може да се отрази на сумите, които получавате. Можете да получите съвет от съответните органи в страната, в която живеете, и/или в страните, в които сте работили.
Как се изчислява вашата пенсия?
Вашата пенсия ще бъде изчислена съгласно осигурителното ви досие във всяка страна: сумата, която ще получите от всяка от тези страни, ще отговаря на продължителността на социалното ви осигуряване в нея. Ще получите обобщаваща бележка (документ P1), която ще ви даде обща представа за решенията, взети от всяка страна по вашето заявление.
– Национален размер на пенсията
Ако сте работили в няколко страни от ЕС, пенсионната служба на всяка страна първо ще изчисли вашата пенсия, използвайки своите правила и базирайки се на вноските, които сте платили там (известно като самостоятелно обезщетение). Ако сте се осигурявали за по-малко от година в дадена страна, може да се приложи специално правило, тъй като някои държави не отпускат пенсия за кратки периоди: осигурителните месеци или времето на пребиваване в страната, в която сте работили за кратко, няма да бъдат изгубени, а ще се вземат предвид при изчисляване на вашата пенсия в страните, в които сте работили по-дълго.
– Европейски размер на пенсията
След това всяка държава прибавя осигурителните ви периоди от всички държави и изчислява какъв би бил размерът на вашата пенсия, ако всички осигурителни вноски са били внесени в нейната пенсионна схема. Сумата се преизчислява, за да отразява реалното време, през което сте били осигурени в съответната страна (наречено пропорционално обезщетение). Двете суми се сравняват и получавате тази, която е по-висока.
NBP.bg