Високи токчета, тесни върхове, плоски сандали, джапанки, боти, чехли – в какви ли не форми пъхаме ходилата си, следвайки модата и навиците си. За жалост, често сме готови да пренебрегнем удобството в името на определен стил. Грешка!
Ходилата често имат много суха кожа, защото са лишени от мастни жлези. Тяхното овлажняване се извършва единствено чрез потенето. След 40-годишна възраст обаче то постепенно намалява.
Епидермисът на ходилата е по-плътен от останалите части на кожата, което му позволява да понася голямото натоварване на ходенето. При всяка крачка се извършва търкане, така че се увеличава броя на мъртвите клетки на повърхността. Често се появяват удебеления и мазоли. Първата превенция срещу това са удобните обувки.
Обувки на високи токчета
Плюсове: Високи са токчетата над 6 см, много високи – над 10 см. Това са най-женствените обувки. Те удължават силуета и подчертават глезените.
Минуси: По природа ходилата са абсолютно непригодни за такава позиция. От нея най-напред страда мускулът на прасеца. Освен това центърът на тежестта се измества напред, което принуждава мускулите на коремната стена да са постоянно напрегнати, за да поддържат тялото изправено. При това се получава неестествена извивка на гърба и се появяват болки в кръста. След продължителна употреба на обувки с високи токчета може да се стигне до лумбаго, мускулни и гръбначни болки, тендинит на ахилесовото сухожилие. Когато токчетата са високи, цялата тежест пада върху предната част на ходилото. Това създава напрежение в малките стави на пръстите, може да причини също наранявания на кожата, както и силно болезнени нервни окончания.
Чехли
Плюсове: През лятото обичаме да носим чехли заради тяхната „проветривост”. Освен това те носят ваканционно настроение и се обуват лесно.
Минуси: Понеже петата не е укрепена, при пръстите се получава напрежение, а това смущава нормалното ходене. Освен това на всяка крачка задната част на чехлите удря петите, което е причина там кожата да се удебели и да добие неестетичен вид.
Маратонки
Плюсове: Те не притесняват пръстите и са много удобни за ходене.
Минуси: В тях краката се потят обилно и това е условие за развитие на гъбични инфекции.
Обувки тип „балеринки”
Плюсове: Много жени се чувстват най-удобно в тези леки пантофки. Обикновено подметката им е мека и това прави походката естествена и лека. Тежестта на тялото се разпределя върху цялото ходило.
Минуси: Обикновено тези обувки са напълно лишени от ток, което поставя мускулите на предната част на подбедрицата в състояние на напрежение. Петата пък на всяка стъпка е подложена на нелеки стълкновения с уличната настилка. Трябва много да се внимава при покупката на плоски обувки, защото с времето те се разширяват и това принуждава пръстите да се свиват, за да не излизат ходилата като от чехли.
Употребата на този модел трябва да е ограничена. Въобще най-добре е да се редуват различни видове обувки, за да бъдат облекчени ходилата от еднотипни натоварвания.
Никога боси ходила в затворени обувки!
Чорапите играят ролята на санитарна бариера, която предпазва кожата. Те трябва да бъдат сменяни всеки ден, за да не станат от своя страна причина за инфекции или гъбични заболявания.
Източник: .rozali.com