Често хората, които искат да продадат недвижим имот пропускат при първоначалното определяне на цената му да вземат предвид и разходите, свързани със самото осъществяване на сделката. Това се отнася и за земеделската земя. Сделките по покупко-продажба са формализирани, задължително се изповядват в писмена форма и пред нотариус. Разходите по тези операции със земеделска земя са същите като при всеки друг вид недвижим имот и са свързани със заплащането на нотариална такса, местен данък и държавна такса за вписване на нотариалния акт в имотния регистър. Размерът на разноските по принцип се изчислява от нотариуса, който изповядва сделката. Имайте предвид, че в България обичайната практика е тези разходи да се поделят между двете страни или стойността им да бъде взета предвид при определянето на крайната цена, която собственикът на земята ще получи.
МЕСТЕН ДАНЪК
Сделките със земеделска земя се облагата с данък (местен данък, данък при придобиване на имущество по възмезден начин) по Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Данъкът постъпва в бюджета на общината, на чиято територия се намира продаваният имот. При покупко-продажбата размерът на данъка се определя въз основа на оценката на имота – т.е. уговорената цена, посочена в нотариалния акт, а в случай, че тя е по-ниска – от данъчната им оценка. Ставката варира между 0,1 % и 3% като всяка община ежегодно сама определя конкретния й размер. Така например, може да се окаже, че в две съседни общини местният данък е различен, защото едната може да е определила да облага сделките със земеделска земя с 1%, а другата с 2%. Служителите на „Агрион“ ще ви дадат точна информация за приложимата ставка в общината, в която се намира Вашият земеделски имот.
НОТАРИАЛНА ТАКСА
Нотариалната такса се събира от нотариуса, удостоверяващ сделката, според материалния интерес – т.е посочената цена на имота по нотариалния акт. Нотариалните такси се определят съгласно Тарифа за нотариалните такси от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД). Имайте предвид, че нотариусите събират и допълнителни такси, свързани например с изготвянето на проекта на нотариален акт, извършване на справки за тежести върху продавания имот и др. Доверявайки се на компании, които професионално се занимават с управлението на земеделски активи като „Агрион“, ще си спестите тези разходи, защото можем да изготвим проект на нотариален акт за покупко-продажба.
ТАКСА ЗА ВПИСВАНЕ
Държавната такса за вписване на сделката в Имотния регистър към Агенцията по вписванията се събира от нотариуса за сметка на страните по сделката и след това се внася по сметка на Агенцията по вписванията. Таксата за вписване е в размер на 0,1% от стойността на сделката, но не по-малко от 10 лв. Тя се събира за всеки документ с удостоверен материален интерес, какъвто е нотариалният акт. Подлежат на вписване всички актове, с които се прехвърля правото на собственост (продажба, дарение, замяна, и др.) или с които се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижими имоти, както и актове, с които се признават такива права (констативни нотариални актове, актовете за държавна или общинска собственост и други).
ТАКСА ЗА ВПИСВАНЕ В ОБЩИНСКА СЛУЖБА ЗЕМЕДЕЛИЕ
След вписване на сделката в Имотния регистър към Агенция по вписванията, се извършва и друго вписване в регистрите на съответната Общинска служба Земеделие по местонахождение на имотите. Таксата за вписване е 4 лв./имот, която включва – 2 лв./имот за промяна на Регистър Имоти и 2 лв./имот за промяна на Регистър Собственици. С това се гарантира, че всяка нова скица за продадените имоти, ще бъде издадена с променения вече нов собственик. Таксите са регламентирани в „Тарифа за таксите, събирани от органите по поземлена собственост“.
Пример: Смятате да продадете 10 декара земеделска земя и сте постигнали договорка с купувача стойността на сделката да е 4000 лв. Размерът на нотариалната такса според Тарифата за нотариалните такси за сделки с материален интерес от 1001-10 000 лв. е в размер на 43,50 лв. + 1,3 на сто за горницата над 1000 лв. до договорената сума (в конкретния случай разликата от 1000 лв. до договорените 4000 лв. Това означава 43,50 лв. + 1,3 на сто от 3000 лв. и нотариалната такса възлиза на 82,50 лв. (43,50 лв.+39,00 лв.=82,50 лв.). Върху тази сума нотариусът ще начисли и ДДС в размер на 20% от стойността на таксата и се получава 99 лв. с ДДС. По отношение на местния данък приемаме, че данъчната оценка на продаваните земеделски имоти е 1800 лв., но уговорената сума е 4000 лв. Ако ставката на местния данък, определена от общината по местонахождение на земеделската земя е фиксирана на 2%, местният данък ще е 2% върху по-високата сума – т.е. 2% от 4000 лв. = 80 лв. Таксата за вписване на сделката в Имотния регистър, съгласно Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията, е 0,1% от посочената в акта за продажба стойност (стойността на сделката по нотариалния акт), но не по-малко от 10 лв. В нашия пример, при изповядване на сделка на стойност 4000 лв., таксата за вписване възлиза на 10 лв. Таксата за вписване в регистрите на Общинска служба Земеделие е 4 лв., и се заплаща при подаване на заявлението, като се представя и копие на нотариалния акт. В крайна сметка разноските по сделката възлизат на 193 лв. (99,00 лв. нотариална такса + 80,00 лв. местен данък + 10 лв. такса за вписване + 4 лв. вписване в ОСЗ).
НБП