Преди 32 години България излезе от плановата социалистическа икономика и тръгна по пътя на пазарните отношения. На днешния ден NBP.bg представя тематична анке та, посветена на българската пазарна икономика и развитието на бизнеса след 1989 г. Зададохме нашите въпроси към изявени старозагорски журналисти и представители на бизнес организации, които споделят своето мнение по следните два въпроса:
1. Какво е най-важното, което се случи за тези 32 години като преход от планова към пазарна икономика и как виждате развитието на българската икономика в бъдеще? Кой, според Вас, е по-добрият вариант за България – държавен капитализъм или либерална икономика, моделите на кои държави са добър пример…
2. Кои са онези представители на бизнеса, които през този период са изиграли важна роля за развитието на Стара Загора и региона?
Йорданка ДИМИТРОВА, журналист:
1. Моето мнение е, че не успяхме да преминем плавно и безпрепятствено от планова към пазарна икономика. Имахме много ресурси и натрупани средства, всичко беше планирано по петилетки, разчетено, строеше се много, имаше перспектива и се работеше за хората, имаше много заводи и предприятия, в които хората работеха. Нямаше безработица, имаше някаква грижа за гражданите, за народа.
Имахме селско стопанство – животновъдни ферми, земеделие, имахме най-доброто образование в Европа, хората на културата и спорта бяха уважавани и на почит!
Как виждам развитието на българската икономика в бъдеще? Трудно ми е да определя точно кой от двата варианта е по-добрият за България, но определено смятам, че за някои отрасли и сфери е добре да има държавен капитализъм. Сред тях са здравеопазването, ВиК, държавните железници, енергетиката – с тецовете, горивата, автотранспорт и др.
Според моите разбирания и виждания, моделите на Германия, Австрия, Швейцария, Скандинавските страни – Швеция, Дания, Холандия, могат да бъдат добър пример за нас.
Преди беше държавно планова икономика, сега е различно. Държавният капитализъм е сякаш по-близък до нашия бивш социализъм. По-прогресивната икономика е либералната със социална насоченост. И двата вида икономики имат своите предимства, трябва да ги използваме в колаборация.
Смятам обаче, че най-голямата ни грешка в прехода бе загубата на излаз на световните пазари.
2. В Стара Загора загубихме и унищожихме големите заводи като Химкомбината, ДЗУ, „Берое“ и др. Ако трябва да отлича бизнеса на прехода и неговите представители за нашия регион това са „Медина Мед“ – Иван Панчов, Холдинг „Загора“ с Антон Андронов, Ирина Динева, Митко Динев, „Елконтрол“ – Нягол Христов, „Булагро“ – Христофор Бунарджиев, успешните фирми от началото на демокрацията за алуминиева дограма, бетоновите центрове, Мототехника и днес СПА „Минерал Ягода“ – Недялко Недялков. Има и много други.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Христо ХРИСТОВ, журналист: България загуби позиции, завоювани на международните пазари
Максим ДОБРЕВ, журналист: Пазарът, оставен на самотек, е стихия без спирачки
Илко ГРУЕВ, журналист: По-далеч от държавното и ляво-либералното е желан модел от бизнеса
NBP.bg