От 19 септември във всички РЗОК в страната ще бъдат поставени устройства за първична регистрация. Всеки, който желае, ще може да направи своята автентификация. Това съобщи в Стара Загора подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева. Заедно с д-р Ваньо Шарков, зам.-министър на здравеопазването тя направи демонстрация на системата за пръстов идентификатор в УМБАЛ „Проф.д-р Стоян Киркович“. От десетина дни провеждаме срещи с ръководствата на болници и РЗОК в цялата страна за да видим как работи системата, сподели д-р Шарков. Досега няма нещо, което може да кажем, че е проблем, допълни той. Към момента можем да говорим единствено за подобряване на софтуера. Имах възможност да видя как работи в Стара Загора, присъствах на първична регистрация на пациенти. Отнема около минута и половина, а регистрацията при хоспитализация – няколко секунди. Процедурата е изключително кратка.
Първичната идентификация е задължителна за всички български граждани. Идентификация не се изисква за спешни пациенти. Новородените се идентифицират с история на заболяването, малолетните и непълнолетните- с техния придружител, а децата в детските домове съответно с директора на детския дом или упълномощено лице.
Едно от основните задължения на НЗОК е да охранява парите на данъкоплатците, припомни д-р Шарков. За икономически ефект от въвеждането на системата е рано да говорим, защото тя се тества от три седмици. Уникалният идентификационен номер не коства на пациентите средства. Зам.министърът уточни още, че системата генерира цифров код, който не е пръстов отпечатък. Тя не въдзпроизвежда и не съхранява пръстови отпечатъци, категоричен бе той.
От догодина мобилно приложение ще позволява получаване на SMS със съответните плащания от НЗОК по клиничните пътеки. Всеки пациент ще може да подава сигнал за допуснато нарушение, който ще бъде проверяван.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА