Пътеводителят се отличава с модерен дизайн, той е любопитно и увлекателно четиво за всеки посетител, но и за всеки родолюбив старозагорец и българин
Регионален исторически музей-Стара Загора издаде оригинален „Водач в експозицията на РИМ-Стара Загора“. Пътеводителят се отличава с модерен дизайн и увлекателен текст за историята на града, богат снимков материал и любопитни подробности за представените експонати.
Проектът „Водач в експозицията на РИМ-Стара Загора“ се финансира по спечелен проект на музея по сесия „Финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство и визуалните изкуства 2021 г.“ към Министерството на културата. Проектът е на стойност 16 772,22 лв.
Автор на текста е д-р Мариана Минкова, снимките са на фотографа Цветан Четъшки, на корицата отпред е разположена бронзова статуетка на Аполон от II-III в.
Водачът започва с исторически бележки за многовековна Стара Загора, както и с информация за началото на археологическото дружество „Августа Траяна“ и създаването на музея. Интересен акцент е, че са представени снимки на първата табела на музея, на печата на археологическото дружество, както и на музейната сграда от 30-те години на XX век.
Следва информация за най-ранните обитатели по нашите земи от периода на праисторията. Към атрактивния текст са приложени и уникалните находки, които доказват значимостта на над 8000-летна Стара Загора и региона като люлка на европейската цивилизация. Сред експонатите се отличават керамични съдове, оръдия на труда, антропоморфни фигурки, които дават ценна информация не само за икономическия напредък на нашите прадеди, но и за техните вярвания, за развитието на обществената структура на праисторическото население. Не е пропуснат и периодът на античността. Той е белязан с уникални произведения на тракийското изкуство, представени със снимков материал са и монети и съкровища, открити в Старозагорско, и др.
В раздела за „Преблестящият град на траянци“, наречен така от римския историк Амиан Марцелин, читателите и посетителите на музея, ще се запознаят с изключителния факт, че Старозагорският музей е един от малкото в света, които притежават сребърни съдове, принадлежащи към т. нар. колекция „Боскореале“. Колекцията е кръстена на мястото, където са намерени тези съдове – в близост до вулкана Везувий. В този раздел на водача са представени и уникални образци на ювелирното и керамичното производство, както и на производството на стъкло. Тук се отличава стъклената фиала с прецизно гравирана танцуваща менада, един от забележителните експонати в РИМ-Стара Загора.
Водачът предлага и специална разходка по кардо максимус (главната градска улица) на Августа Траяна. Както повечето любознателни читатели знаят, тя е запазена в автентичния си вид и вписана в модерната сграда на Регионален исторически музей-Стара Загора, което го прави уникален като обект. Познат на старозагорци и гостите на града е и Лапидариума на музея, който също е представен във водача. В този раздел на пътеводителя могат да бъдат видени и колоритните мозайки от тази епоха, които са красели обществени сгради и частни домове.
В Средновековието Стара Загора също има своите достижения. А сред експонатите, които се представени във водача, се отличава емблематичният каменен релеф на лъвица с лъвче, който е част от герба на днешна Стара Загора.
В следващия раздел на пътеводителя са представени османският период, както и културно-историческите достижения на Стара Загора през епохата на Възраждането. Разбира се, специално място е отделено на експонатите, свързани с национално-освободителните борби и Руско-турската война. Тук се отличават знамето на Старозагорското въстание, считано за първообраз на националния флаг на България, както и Самарското знаме. То е не само знаме-герой, оцеляло след тежките боеве за Стара Загора по време на Руско-турската война, но с него бойното си кръщене получават българските опълченци, станали основа за създаването на българската армия след Освобождението.
Водачът завършва с две карти. Едната е автентичен план на Стара Загора, изработен от чешкия техник Либор Байер през 1879 г. А на другата карта – на съвременна Стара Загора, са маркирани всички музейни обекти. Някои от тях присъстват в изданието със снимка и кратка анотация.
Това са само основни акценти от интересната информация и илюстрациите, които са представени във водача в експозицията на РИМ-Стара Загора. Няма да издаваме повече подробности, но няма как да не отбележим любопитните данни, че през Възраждането Стара Загора е наричана „Малката Атина“, „дойка на духа за свобода“, „Оксфорд на Южна България“…
„Водач в експозицията на РИМ-Стара Загора“ вече може да бъде закупен от сувенирния щанд на музея. Той е подходящ не само за посетителите на експозициите на музейните обекти, но и за всеки родолюбив старозагорец и неговото семейство. Пътеводителят би бил чудесен подарък и за всеки българин.
Издаването на „Водач в експозицията на РИМ-Стара Загора“ е поредният продукт на Старозагорския музей, който има добавена стойност към развитието на културно-историческия туризъм в града и региона.
Книжката е издадена на български и английски език.
На добър час!
Радослава РАШЕВА