Проектът, подкрепен от „Tи и Lidl за нашето утре“, популяризира културното наследство и ангажира обществеността с опазването на „изчезващия град“
Знаете ли, че Стара Загора всъщност няма „стар град“ и причината за това е историческа. През 1877 г. градът е почти напълно опожарен по време на Руско-турската война. Това е травма, която променя и облика, и духа на града. След Освобождението той е възстановен по западен модел, с права улична мрежа, а по-късно – в социалистическия период – много от старите сгради са съборени, за да се строи нова инфраструктура. Оттогава насам старите къщи са рядкост.

Затова и проектът „Изчезващият град: Истории от старите къщи на Стара Загора“ e от изключително значение – както за местната общност, така и за паметта и културно историческото наследство. Той е един от 40-те финансирани проекти в седмото издание на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“. Идеята и реализацията е на Фондация „Обществен дарителски фонд – Стара Загора“. Проектът има за цел да съхрани и популяризира културното наследство на града, като събере и представи историите и архитектурното богатство на старите къщи и ангажира обществеността с опазването им.

Важното е как пазим паметта и разказваме за хората и града си
„Голяма част от старите къщи са застрашени от разруха и събаряне, затова искаме да съхраним спомена и информацията за тях. Идеята за „Изчезващият град: Истории от старите къщи на Стара Загора“ се роди от усещането, че покрай новото строителство изчезват не само стари къщи, а и паметта за тях. Старата архитектура носи усещане за принадлежност. В нашия град има къщи със забележителна визия и история. Темата за нас беше не само естетически въпрос, а и ценностен – как пазим паметта, как разказваме за себе си като град и хора“, коментират от фондацията.
Възможността да кандидатстват по програмата на Лидл България в категорията #BeLocal е естествена стъпка за екипа на „Обществен дарителски фонд – Стара Загора“, в който има краевед и историк. „Програмата подкрепя обществено значими каузи, а ние вярваме, че нашата инициатива е точно такава“, споделя Даниела Димова, която е отговорник по проекта.

Ако знаем историите, на които къщите са били сцена, ще съхраним сградите
Проучванията предстоят, а историите на старите къщи ще „оживеят“ във видеоклипове, които ще се разпространяват чрез YouTube канал и социални мрежи. Сценарият ще бъде създаден чрез компилация от архиви, теренна работа и лични разговори в сътрудничество с историци и хора, които пазят спомени на емблематичните сгради. Във видеоисториите ще видим интервюта с местни жители, експерти, собственици и стопани на къщите, както и мнението на общността. Очаква се видеата да достигнат до над 2000 души.

„Историите придават живот на сградите. Чрез тях една къща не е просто тухли и мазилка – тя става сцена на съдби, на родове, на малки лични моменти. Когато знаем тези истории, започваме да гледаме на сградите като на нещо, което си струва да бъде съхранено“, казва Даниела. Един от примерите е родната къща на арх. Христо Димов, създател на няколко къщи и обществени сгради в Стара Загора и Казанлък. Тази, която той строи за семейството си, е известна като Къщата на Архитекта. Много старозагорци я разпознават като място на духа – в нея се провеждат литературни четения, концерти, изложби, дори театрални постановки.
В рамките на „Изчезващият град: Истории от старите къщи на Стара Загора“ ще бъдат организирани и специални събития – срещи на живо. Идеята е чрез диалог между собственици, администрация, местни предприемачи в областта на културата, изследователи краеведи, да се обединят усилията за съхраняване на това наследство в полза на бъдещите поколения.
Нов поглед към старите къщи: те са ценност, а не пречка
„Надяваме се чрез разговор за миналото да започнем и разговор за бъдещето – в какъв град искаме да живеем и какво искаме да запазим в него и как да го развиваме. Разчитаме, че на срещите с хората ще дойдат добри идеи, нужна е по-активна комуникация между собственици, институции и общността. Надяваме се проектът да провокира конкретни разговори и ангажименти от страна на местната власт“, обясняват организаторите.От фондацията очакват, че усилията им ще успеят за повишат чувствителността към архитектурното наследство. Надяват се хората да започнат да гледат на старите къщи като на ценност, а не като пречка. Един от начините е граждански инициативи като „Изчезващият град: Истории от старите къщи на Стара Загора“ по програмата „Ти и Lidl за нашето утре“, които да покажат какво може да бъде изгубено и какво може да бъде запазено.
„Кандидатстването по социално отговорната инициатива на Лидл България ни помогна да структурираме добре идеята си и да я реализираме на професионално ниво. Програмата ни даде възможност да превърнем една кауза в истински обществено значим проект“, разказват още от фондацията.

Освен проекта за старите къщи на Стара Загора, още седем граждански инициативи спечелиха финансиране в тематичната област #BeLocal.
Фокусът на финансиране в рамките на #BeLocal е опазването на българската култура, изкуство и историческо наследство, тяхното популяризиране и изграждане на толерантност към различията. Целта е с подкрепените от „Ти и Lidl за нашето утре“ да допринесат за съхранение на уникалната българска културна идентичност, нейния съвременен прочит от младите и бъдещите поколения, както и за развитието на местната гордост.
Останалите тематични области в най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България са за социално равенствои приобщаване #BeFair, за опазване на околната среда #BeGreen, #BeActive – за активен начин на живот и граждански активизъм, и #BeVocal – за журналисти и регионални медии.
За седемте години от своето създаване през 2017 година досега по програмата „Ти и Lidl за нашето утре“ са финансирани общо 195 граждански идеи с фонд от близо 1 650 000 лева. Близо три милиона е броят на хората от всички краища на България, до които ще достигне инициативата до края на 2025 година.
За първи път тази година в инициативата се включва Детектив на доброто в лицето на Георги Ненов, създател на подкаста „Свръхчовекът“. Той ще пътува из страната, за да се среща с хората, които работят по осъществяването на своите идеи и да разкаже техните истории.

Как се изпълняват всички проекти в петте тематични области, както и всички новини за инициативите, може да проследите в платформата ti.lidl.bg