
– Г-н Паргов, каква е вашата оценка за актуалното състояние на пазара на недвижими имоти в Стара Загора?
– Това, което се забелязва като тенденция на пазара на недвижимите имоти в Стара Загора от година, година и половина, е намаляване на броя на сделките. Така е във всички големи градове, не само в Стара Загора. Пазарът започна да се свива вследствие на много бързото и постоянно покачване на цените през последните 5-6 години. Купувачите вече са много придирчиви, избират повече, обмислят повече, сделките стават по-бавно. В същото време предлагането на имоти намаля, има спад и при предлагането на ново строителство.
Забелязва се също, че
има притеснения, свързани с приемането на България в еврозоната
Има аргументи в две посоки. От една страна – при влизането на България в еврозоната е възможно следващо покачване на цените и изравняване на стандарта на живот на страната ни с другите държави. От друга страна, има по-скоро политически спекулации, че нещата ще станат зле, че приемането на еврото ще ни „загроби” и ще обеднеем. Не смятам, че това е вярно. Но хората, които не са специалисти в тази област, могат да се подведат от подобно говорене. Остава да изчакаме, за да видим какво ще се случи.
– Какъв е вашият съвет, предвид тези процеси?
– Моят съвет е, когато се очаква една валута да се смени с друга, който има възможност, нека да влага средства в недвижими имоти. След смяната нещата ще се изчистят и хората ще видят, че няма да са сбъркали, ако са инвестирали в имот, дори при тези цени, които са в момента. Още повече, че
отдавна сделките в България стават предимно чрез кредитиране
вече в над 90% от случаите, като говорим за почти пълно кредитиране. Разбира се, в това няма нищо притеснително – важно е да ти е сигурна работата и да можеш да си плащаш вноските.
Говори се за покачване на лихвите. За България е характерно, че има много банки, повече отколкото са нужни на системата. Конкуренцията при тях е ожесточена, което не дава възможност за покачване на лихвите. Всички се стараят максимално да ги задържат. Затова, както вече казах, най-важното за клиентите е да имат сигурна работа. И икономиката да върви, а това е точно така в момента, въпреки кризата в света и войните, които са близо до нашата граница. Дори на тези нива на цените е добре да се влагат пари в имоти, а и българинът е свикнал да инвестира средства в имоти.
Като допълнителен ефект, смятам, че
след приемането на еврото България като страна с по-нисък стандарт в еврозоната, ще стане по-привлекателна
Доста пенсионери и хора с по-ниски доходи от чужбина, ще изберат страната ни като дестинация да прекарат старините си тук. Това ще бъде свързано с търсене на жилища под наем, купуване на имоти. Вярно, че процесът може да засегне предимно зоните за туризъм – морето, планините. Но така или иначе всяко място си има своите предимства. Стара Загора е дестинация, която дава възможност в рамките на два часа да отидеш където искаш, дори и в чужбина.
– Какви са средните цени на имоти в Стара Загора?
– Цените се успокоиха.
1000 евро на кв. м се възприе като отправна точка, с малко надолу или с малко отгоре
Нюансите са според вида на жилището – ремонтирано или неремонтирано, според района и т.н.
– Какво се търси най-много на пазара?
– Няма драстична промяна спрямо предишните няколко месеца. За Стара Загора, според възможностите на по-голямата част от клиентите, цена в порядъка на 70-80 хил. евро до 100 хил. евро за апартамент, се възприема добре. Това е цената, която един кандидат-купувач с добри доходи може да си позволи да плати. Означава, че най-голям интерес има към апартаменти от 50-60 км. м – 2 стаи с бокс, до 100 кв. м – 3 стаи с бокс. Другите сделки за по-големи апартаменти са по-скоро изключения.
При къщите цените също скочиха. Който не се е занимавал със строителство, не си дава сметка колко струва да си направиш една къща от нулата. Всеки мисли, че е лесна и не много скъпа работа. Затова
цените, които искат продавачите на къщи, са високи, но често оправдани
В този сегмент се продават както стари имоти, които искат сериозен ремонт, така и нови, готови за нанасяне. Да, високите цени възпират клиентите, но към къщите има стабилен интерес. Стават сделки.
Що се отнася до земеделските земи, там цените започват от 2500 лв. на дка. При тази цена и при рентата, която се дава – от 40-50 лв. до 70-80 лв. на декар, излиза, че рентата, която получаваш, не ти дава никаква възвръщаемост. Доходността е 2.5%, доскоро беше 5%. В бранша ни се смята, че когато доходността е под 5%, няма смисъл от сделка. Печалба може да има само от допълнително повишаване на цената на земята, но в момента такова не се очаква.
– Какъв е интересът към промишлени имоти, което е индикация и за състоянието на бизнес средата?
– Икономиката върви добре.
Няма натиск върху икономическите субекти, пазарът не е наситен с промишлени имоти за продаване
Няма го това, което се случи през 2008-2011 г., когато се направиха много халета, складове, промишлени производства със заеми от банки. И като започна кризата и стагнацията, хората се принудиха да продават, като много от тях го направиха и на загуба. Но в момента, който е останал на пазара, работи стабилно. Затова сделки с промишлени имоти излизат епизодично.
Що се отнася до разработването на нови обекти на парцели, процедурата по строителството им е по-бавна, по-трудна, свързана с изчакване и събиране на много разрешения. Това изисква поне няколко години. И когато излезе подобен терен за продаване, на купувача му се струва много скъпо, макар че той не си дава сметка през какви етапи е минал продавачът.
– Има ли подчертано търсене на жилища, които са изградени в комплекси?
– Центърът на Стара Загора отдавна е застроен. Строителството е изнесено към периферията на града.
Строителните фирми изграждат обекти на по 3-5 дка, на които може да се построят няколко сгради
Строителите се стараят да осигурят допълнително удобство в тези комплекси на бъдещите собственици, като предлагат различни екстри с обслужващи обекти – магазини, ателиета, аптека, кафенета и т.н. Има интерес към подобни жилищни комплекси. Е, не е като в мащабите на София и Пловдив, например. Има и затворени комплекси с къщи в покрайнините на селата около Средна гора. Но в случая говорим за клиенти с по-големи възможности, а не за масовия потребител.
– Все още ли цените на гаражите вървят нагоре?
– Търсене на гаражи има, но при предлагането смятам, че излиза извън разумните норми. Цените на гаражите преди 2 години бяха в порядъка на 10 000 евро, което е приемлива цена.
Сега някои продавачи искат по 20 000 евро за гараж и нагоре
Някак си икономически не е оправдано да вземеш кола за 5000 или 10 000 лева и да я сложиш в гараж за 40 000 лв.
От друга страна, хората са склонни да плащат за гараж под наем до 100-150 лв., горна граница. При покупка при цена 20 000 евро, наемът трябва да отиде на 300-350 лв., за да имаш възвръщаемост. Но кой наемател би издържал на такъв наем. Смятам, че при гаражите малко се надскочихме. Но това се очакваше – хората намаляват, колите се увеличават, синята зона настъпва. Няма места за паркиране. Има страни, например Сингапур, където,
за да си купиш нова кола, трябва да покажеш сертификат, че или имаш паркомясто, или гараж
Може това да стане и при нас. Има обаче и друг момент – тези цени на гаражите се искат от самите собственици, но трябва и да предложат качествен обект. Масово се предлагат гаражи с теч, необезопасени, неугледни. Изисква се допълнителна инвестиция, за да придобият по-добър, а и по-безопасен вид. Но въпреки тези нюанси, гаражът си е богатство, остава си добър имот.
– Прогнозата ви за имотния пазар в близък план?
– При нас нещата се движат с поглед към следващите няколко години. Не виждам нещо, което може да промени нещата. Освен, ако не се случи така, че да ни въвлекат във военен конфликт, но за момента смятам, че няма такъв риск. Цените са стабилни, 900-1000-1100 евро на кв. м, вече са реални, който ще купува – ще купува. Смятам, че хората не бива да се притесняват. Нека продължават да влагат средства в имот. Достатъчно е да печелят добре, за да могат да си погасяват кредитите. Пазарът е и ще бъде стабилен.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА