На 28 април от 18 часа в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“, във фоайе на втори етаж се открива фотоизложбата „Истории по пътя на изток… и после на юг“, с автор арх. Анастас Иванов, родом от Смолян. Днес работи като проектант, в чиято професионална биография има няколко награди от национални конкурси. Фотографията е негово хоби, а връзката му с Иран е дълбока, тъй като неговата съпруга е родена там. Изложбата включва 34 фотографии и е под формата на фотопис – пътепис с камера.
„Причината, заради която реших да направя тази изложба е, че искам да споделя моите впечатления с близки, приятели и изобщо колкото се може повече хора и да провокирам зрителя да погледне от друг ъгъл. Въпреки културните и географски различия между българи и иранци, в края на всичко ние сме едни и същи и имаме много общи неща. Искам да покажа на моите деца и на всички, които проявят желание да посетят изложбата, че хората трябва да се разбират спрямо собствения мироглед и че не бива да се слагат предварително етикети. Искам също да покажа какво огромно културно наследство от световно значение има по тези земи, защото вярвам, че трябва да не забравяме откъде идваме и накъде сме се запътили, трябва да пазим съграденото досега и да надграждаме новото на тази база“ – казва авторът.
На срещата ще бъдат представени и няколко книги иранска съвременна литература, преведени на български. Книгите ще представи д-р Хаджар Фиюзи.
Д-р Хаджар Фиюзи е родена в гр. Машхад, Иран. Завършва средното си образование в Американския колеж в Техеран. Продължава висшето си образование във Висшия химико-технологичен институт в София, където се дипломира като магистър инженер химик. В същия институт защитава докторска дисертация. Дълги години работи в държавни научно-технически университети и организации като главен специалист експерт в България и в Иран. В периода 1995-2002 година е сътрудник в Културното представителство на посолството на ИР Иран в София. От учебната 2001-2002 година е преподавател по персийски език в специалност Иранистика към Катедра Класически Изток в Центъра за източни езици и култури на ФКНФ при СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на многобройни научни публикации у нас и в чужбина, както и на десетки художествени и технически преводи от персийски на български и от български на персийски език. Участва с доклади и съобщения на различни научни форуми в България и в чужбина. Автор на речника „Персийски думи в българския език“.
Специален гост на събитието ще бъде Мохаммад Али Киани, съветник по културните въпроси при Посолството на ИР Иран.
NBP.bg