Присъждането на отличието, ще бъде награда и признание не само за известния учител, но и за целия град, категорични са инициаторите на предложението
Инициативен комитет в състав Антон Тонев, Иванка Сотирова, д-р Кирил Добрев, проф. Минко Балкански и Светослав Колев, внесе предложение към председателя на ОбС-Стара Загора за удостояване с отличието „Почетен гражданин на Стара Загора” на известния математик, организатор на множество национални и международни състезания и откривател на математически таланти Любомир Любенов.
За нашата инициатива получихме безрезервна подкрепа на множество граждани. Сред подписалите предложението са личности от различни сфери, сред тях са представители на културните институции, лекари, спортисти, бизнесмени, общественици, сподели за НБП предприемачът Антон Тонев, зам.-председател на Общински съвет-Стара Загора. Специално искам да изтъкна категоричната подкрепа на проф. Минко Балкански, който изяви твърдо желание не само да подкрепи предложението, но и да бъде част от инициативния комитет, допълни Тонев.
Сред подписалите предложението за присъждане на отличието на Любомир Любенов, са световноизвестният учител по физика – Теодосий Теодосиев, директорът на Държавна опера-Стара Загора Огнян Драганов, директорът на Държавен куклен театър Дарин Петков, политикът Емил Христов, доц. Митко Митев, доц. Емил Славов и много други. Редуцирахме списъка до 100 души, но желаещите да ни подкрепят бяха много повече. Лично мен в разговора с г-н Любенов много ме впечатли скромността му. Очевидно той е напълно нясно с успехите, които постига, но не държи на тяхното афиширане, отличава се с добро и чисто сърце. Разбира се, постиженията му нямат чет. В Китай го наричат създател на таланти, а да печелиш в Азия по математика е изключително трудно и се отдава на малко математически школи по света. Трябва да се гордеем с това. Любомир Любенов е човек с международен капацитет и богатство за града ни. Затова смятаме, че нашето предложение е изключително стойностно. А лично аз и колегата ми общински съветник Светослав Колев сме убедени, че ще получим необходимата подкрепа от Общинския съвет. Удостояването с отличието „Почетен гражданин на Стара Загора” ще бъде награда и признание не само за Любомир Любенов, но и за целия град, категоричен е още Антон Тонев.
Още от началото на 2024 г. при мен дойде група от учители и преподаватели от Тракийския университет, които направиха пред мен предложението за номинацията на Любомир Любенов, сподели Иванка Сотирова, обществен посредник на Община Стара Загора. Знаете, че г-н Любенов има множество отличия, сред които наградата „Анастасия Тошева”, наградата „Будител на годината” и др. А за номинирането му за „Почетен гражданин на Стара Загора” се е настоявало още в минали години. Веднага след срещата с гражданите, разговарях с г-н Любенов, но той в неговия забързан маниер, каза: в никакъв случай, и продължи да работи. Реакцията на г-н Любенов с присъщата му скромност, забави входирането на кандидатурата му, но то все пак се случи в определения срок. Намериха се и други съмишленици, които го убедиха. Нашето настояване доби още по-голяма сила, след обаждането ми на проф. Минко Балкански и неговата категорична подкрепа като част от инициативния комитет, уточни Иванка Сотирова.
Съгласих се да потвърдя отново моята ангажираност към кандидатурата на г-н Любенов, защото съм категорична, че той заслужава отличието. Тук ще цитирам само последните факти. Тези дни бяха връчени наградите на участниците в международния математически турнир „Математика без граници”, чийто организатор е г-н Любенов. В турнира, който се провежда в Несебър, се класираха 800 деца от 160 училища, от 11 страни. Любопитен факт е, че тази година сред тях има и призьор от българско училище в Ню Йорк, който специално пристигна в България за събитието. Непрекъснато към мен се обръщат родители, които се интерсуват от състезанието. Имах повод и няколко пъти да се чуем с проф. Минко Балкански. Любомир Любенов работи много дейно с него, при това доброволно. Организира курсове и школи в Оряховица, като подпомага дейността на фондация „Миню Балкански”. Г-н Любенов провежда и редица други състезания и обучителни школи, в които той самият инвестира, допълва Сотирова.
Тя акцентира и върху постиженията на Любомир Любенов, които не са толкова популярни сред обществеността. Познавам го още от времето, когато бе издател на в. „Математическа поща”. Организатор е на първото в света състезание по математическа лингвистика, което се провежда в Стара Загора. Той от малкото математици, които имат публикации в международни издания, най-вече в азиатското списание за математически науки и информатика. В него 4 години последователно се публикуват задачи и от конкурса „Математика без граници”. Любомир Любенов е бил преподавател по висша математика във Военното училище във Велико Търново, както и в Тракийския университет. Негови публикации излизат непрекъснато и в сп. „Математика”. Такива личности са рядкост. Нека признаем успехите му, при това преживе, казва още Иванка Сотирова.
Любомир Любенов е човек, изцяло отдаден на науката. И аз имах възможността и честта да се докосна да неговата личност като ученик, сподели Светослав Колев, общински съветник и също част от инициативния комитет по номинирането. За разлика от други, той успя да се самосъхрани и да остане изцяло човек на науката. Изключително фин, деликатен и възпитан. Не се стремя да създам по-голям ореол, но трябва да се кажат важните неща за него, казва Колев. За мен той е олицетворение на съвременния будител. Така трябва да изглежда човек, който освен, че е академично насочен, споделя всичко, което научава с младото поколение, допълва още общинският съветник.
Когато ни преподаваше в ГПЧЕ „Ромен Ролан”, той беше от малкото учители, които дори да ти напишат слаба оценка, не можеш да им се сърдиш, защото това си заслужил. Даваше възможност на всички ни да работим в часовете по математика. Лично аз никога не съм бил отличник по предмета. Но г-н Любенов се отнасяше еднакво добре и към по-добрите в математиката, и към не толкова добрите в науката. Бързо претегляше и преценяваше кой ще стане добър математик, а с другите работеше на нивото на техните възможности и желания за бъдещо развитие. Беше човечен към всички. А тези, които имаха дарба, продължаваха и имаха успехи. Но г-н Любенов не само открива и издирва таланта, но и го развива, дава знания и умения на всеки свой ученик. Тяхното представяне накрая е по-лесно, процесът на подготовката и развитието на децата с възможности е силата на г-н Любенов. В същото време дава и добрия пример на другите. Това е важно, защото има достатъчно лоши примери в днешното общество, често с изменени ценности и морал. Затова трябва по-често да показваме добрите деца с постижения и хората, които стоят зад тях. Нека те да бъдат на преден план. Това ще бъде в голяма полза за цялото общество, казва още Светослав Колев.
Любомир Любенов е обединяваща фигура, зад която заставаме без деление по политическа окраска, по възраст, по знаещи и незнаещи математика, казват с усмивка тримата представители на инициативния комитет. Убедени сме, че за своята отдаденост, трудолюбие, съчетано с упоритост и нестихваща любов към работата Любомир Любенов заслужава да бъде отличен и със званието „Почетен гражданин на Стара Загора”. Така той ще остане в историята на математическата наука на Стара Загора и България като пример, който всички да следваме с любовта към децата, науката, целеустремеността към постигане на резултати. Пример, който ще показва и на бъдещите поколения как се постигат успехи и как се завоюват върхове. Като носител на почетното звание, Любомир Любенов ще има и по-категоричен принос в развитието на образованието в регионален и национален мащаб. А високо подготвената математическа общност, която той формира, ще е основа за нови постижения в образованието и възпитанието на децата ни, допълват мотивите си от инициативния комитет.
Според наредбата за наградите и отличията на Община Стара Загора, приета от Общински съвет с решение от 28 ноември 2013 г., предложенията за удостояване с отличието „Почетен гражданин на Стара Загора” се подават всяка година до 1 юли. Впоследствие се разглеждат от Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания към ОбС-Стара Загора, след което предложенията се обсъждат от председателите на всички комисии, които при необходимост изискват допълнителна информация. Предложението се гласува при явно или тайно гласуване на общинска сесия и се одобрява с мнозинство от 2/3 от общия брой съветници. Отличието „Почетен гражданин на Стара Загора” се връчва тържествено на празника на града – 5 октомври.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Любомир Любенов е роден на 6 март 1960 г. в Павел баня. Завършил е математическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” със специалност „Учител по математика” през 1981 г.
От 1983 г. започва работа като учител по математика в Икономическия техникум „Девети септември” в Стара Загора. През 1984 г. печели конкурс, проведен във Военната академия в София, за редовен асистент по висша математика. От 1984 г. до 1987 г. преподава висша математика във Висшето военно училище „Васил Левски” във Велико Търново и във Висшия институт по ветеринарна медицина и зоотехника в Стара Загора. От 1986 г. до 1991 г. е бил директор на Окръжния средношколски център по математика и информатика. От 1991 до 2002 г. преподава математика в Пето ОУ „Митьо Станев”, в Търговската гимназия и в ГПЧЕ „Ромен Ролан” в Стара Загора.
От 2002 г. до 2010 г. е началник на Регионалния инспекторат по образование. От 2011 г. до 2013 г. работи като зам.-директор на Частно училище „Делфините”-Старозагорски бани.
От 2013 г. организира международни състезания – от турнира „Математика без граници”, клуб „Математически таланти” и координира участието на България в Азиатските състезания по математика, както и олимпиадата „Формула на единството”.
Носител е на множество награди и отличия. През 2016 г. получава наградата „Анастасия Тошева” на Община Стара Загора. Съюзът на учените в Стара Загора го удостоява със званието „Будител на Стара Загора”.
Създател на международен турнир „Дружба”, в рамките на който се провежда първото в света състезание по математическа лингвистика през 1988 г. в Стара Загора.
Бил е член на комитета по организирането на Световния турнир на градовете.
Има публикации в световно признати списания. Издател на в. „Математическа поща” (1991-2004 г.).
Автор е на задачи и статии по математика на издания от Канада, Сингапур, Германия, Полша, Румъния, Русия, Австралия.
Основател е на фондация „Математика без граници”.