Има много политически приказки, че догодина щяла и трябвало да приключи работата на комплекса. Няма да стане!
„Марица изток“ не е само сигурност, а животът и съдбата на много хора

Руси Данев е роден на 3 март 1945 г. Завършва средното си образование в Стара Загора, а след това специалност „Инженер по електроизмервателна техника“ във ВМЕИ „Ленин“ в София (сега Технически университет). През 1968 г. започва работа в „Марица изток“ като стажант-инженер. Последните 9 години до напускането му през 1991 г. е генерален директор на целия комплекс, който тогава включва 19 предприятия с 23 500 работници и обединява тецовете и мините. През 1991 г. създава фирмата си „Ритъм 4 – ТБ“, която се занимава основно с дистрибуция и търговия на енергоносители – въглища, кокс, течни горива и газ, и др. От 2000 г. е съсобственик на „Захарни заводи“ АД.
– Г-н Данев, Вие следите отблизо и постоянно развитието на енергетиката – не само в България, но и в Европа и в света. Как би изглеждала Стара Загора без енергийния комплекс „Марица изток“?
– Не мога да си представя Стара Загора без „Марица изток“. Започнал съм работа там като стажант-инженер в далечната 1968 г. А комплексът тогава беше работил вече 8 години – от 9 септември 1960 г., когато стартира производството на електроенергия от въглища. В комплекса аз преминах през различни работни места, в цялата йерархия, като последните 9 години бях и генерален директор – много сложна, но и удовлетворяваща работа. Така че
не мога да си представя не само Стара Загора, но и Хасковски, Сливенски, Ямболски регион без комплекса
„Марица изток“ не е само сигурност за България. Комплексът е животът на много хора. Без него мога да направя сравнение, че тук ще случи същото, което стана в Турция след земетресенията – такова чудо ще настане. В „Марица изток“ са вложени 60 млрд. лева, не можем с лека ръка да ги хвърлим на вятъра. Иначе има много политически приказки, че догодина щяло и трябвало да приключи работата на комплекса. Няма да стане! Е, ако ЕС възстанови тези средства на България – тогава може.
И пак ще кажа, че без „Марица изток“ не става. Комплексът не е само сигурност, а съдба на хората.
– Оптимист ли сте, че България ще се успее да предоговори с Европейската комисия Плана за възстановяване и устойчивост в частта, касаеща енергетиката?
– Друго не може да стане, другото е мрак за България.
Затова съм оптимист, но трябва да се намерят хора, които имат здрави гащи за тази работа
Хора – отговорни.
Един добър миньор или един добър енергетик се създава с години. За жалост, напоследък не виждам такива в България. В Народното събрание и в партиите няма много експерти енергетици и миньори, а техният труд е равен на труда на хора от изкуството. Винаги съм казвал, че управлението на енергетиката е много сложно нещо, граничи с изкуство и не може всеки да го прави, още по-малко да се учи да управлява върху енергетиката.
България може и да загуби пари, но въпреки това смятам, че все ще се намерят хора, които да свършат работа в Европа. Друг начин няма.
– Въпреки зелените тенденции, Вие винаги сте бил категоричен, че въглищата ще бъдат основен енергиен източник за още поколения…
– Да, така е. Може би ще настъпи промяна и тяхната роля ще намалее, но това ще е след 2050 – 2060 година. Аз бях миньор и енерегетик, когато се произвеждаха 1 млрд. тона въглища, а сега произвеждаме 10 млрд. тона.
Само приказваме, че въглищата няма да ги има, а ги има – и в Полша, и в Италия, и в Германия, и в Гърция
Енергията от въглища се добива от 300 години. Ще продължи още 50 години и съм убеден в това. „Марица изток“ също има запаси. Зависи с каква интензивност ще се употребяват, но между 30 и 50 години въглища в комплекса ще има. Надявам се, че ще е така.
„Марица изток“ дава най-евтината енергия в Европа, не можем да се откажем. Кой се отказва от приходи от 7-8 млрд. лв. годишно, каквито носят топлоелектрическите централи?!
Относно настоящата ситуация, обяснимо е донякъде –
ние сме бедна страна и винаги най-бедният го отнася първи
Разбира се, някой ден работата на комплекса ще спре, но не веднага. Вярвам, че и хората постепенно ще се преквалифицират, но това ще стане през 2030-2040 година. Миньорите ще си намерят работа, ще отидат в чужбина, ако трябва. Те ще си намерят своят път, въпросът е как ние ще използваме вложените средства обратно.
– Как виждате икономическото развитие на региона в близките години?
– Поне
15 години икономиката на региона ще бъде свързана с развитието на комплекса „Марица изток“
Не случайно заплатите в област Стара Загора винаги са били най-високи след София. Е, друг е въпросът, че работещите в комплекса не получават това, което е нужно за себеотрицанието на хората там. Защото работата в „Марица изток“ е много, много трудна, особено в годините, в когато ние бяхме там. Това е трудоемка и много тежка индустрия. Работата на заетите в нея е изключително отговорна и изтощителна, а квалификацията им трябва да е изключително добра. Това изисква и добро заплащане.
И не само високите заплати на тези работници и специалисти участват във формирането на високата средна работна заплата в региона. Не бива да се забравя, че
с комплекса са свързани и поне още 300 фирми, които съществуват, хранят се, развиват се, осигуряват работа
покрай енергийния комплекс, на базата на съпътстващи дейности.
Разбира се, без енергийния комплекс най-малкият ни проблем ще е, че сме загубили мястото си в класациите. Затова бих препоръчал на политиците повече смелост. Макар че много от тях не знаят, не разбират и ги е страх. Е, правилно ги е страх, защото работата е такава, че всяка грешка се заплаща с милиарди. Но нека бъдат по-смели.
Всъщност, бих искал да допълня и още нещо. Моят пример в това отношение е кметът на Стара Загора – Живко Тодоров, който също радее за „Марица изток“ и го поздравявам за това.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА