Кузман Илиев, политически и икономически изследовател, представи книгата си „Кой контролира парите ни?“ на 13 май в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Събитието премина при засилен интерес от страна на многобройната публика. В интервю за „Национална бизнес поща“ (виж www.nbp.bg) преди премиерата на книгата Кузман Илиев сподели, че очаква да се случи интересен дебат, който да тръгне на национално равнище и да достигне до повече мислещи хора. Срещата със старозагорската аудитория и интересната дискусия с нея напълно оправдаха предварителна нагласа на автора.
Събитието бе открито от Красимир Червилов, зам. областен управител. „След дълги месеци на тъма, на пандемична обстановка съм изключително щастлив, че залите за срещи вече са отворени и имаме възможност да комуникираме. Днес поводът да се срещнем е представянето на книгата на Кузман Илиев – „Кой контролира парите ни?“. Ще споделя с вас, че идеята за тази премиера се роди след разговор със Станимир Стоянов, с когото в една поредна дискусия за бъдещето на България, заедно стигнахме до извода, че е хубаво да покажем нормалното мислене, да покажем нови лица и това ни отведе до Кузман Илиев“, сподели Красимир Червилов. Благодаря на нашия медиен партньор „Национална бизнес поща“, на Станимир Стоянов, човек с богат аналитичен талант в сферите на политиката, на обществения живот и на философията, отявлен родолюбец, автентичен патриот, милеещ за родния си град и за България. Само преди няколко дни книгата на Кузман Илиев бе представена в София, и ето ни днес тук – с първа извънстолична премиера в Стара Загора, каза още Червилов.
Авторът и книгата бяха представени от Станимир Стоянов, основател и президент на Международна академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“. Кузман Илиев е изключително смел – интелектуално и по човешки мъж. Той изключително честно в един наистина сложен момент за идеите, които защитава, много последователно и методично излага тезите и позициите, в които вярва. При това без никакъв страх от обструкция, тролове, соросоиди и всякакъв вид възможни опоненти на здравите дясно консервативни идеи. Професионалните му качества също са безспорни. Той е млад учен, в който има изключителен потенциал за развитие. Убеден съм, че ще бъдем свидетели на неговата изключително успешна академична кариера в следващите години. Но по-важното е, че тази академична подготовка при него намира много добър публицистичен излаз и в телевизионната му работа, и в работата му в печатните медии, и в необикновено интересния продукт, който ни е събрал тази вечер – книгата „Кой контролира парите ни?“, каза Станимир Стоянов.
Обръщам внимание на читателите й да следят датите на отделните фрагменти в нея. Тя може да бъде изключително приятно подвеждаща с това, че сякаш е писана като за днешно интервю, по злободневието на деня. Но има поставени диагнози още през 2014, 2015, 2016 г., както и по-рано. Тези фрагменти са умело вплетени, като Кузман е създал успешно този интелектуален пъзел, защото е изключително последователен в развитието на идеите си. Направил е истинска творческа мистификация да подреди публикации от различни години в логическа свързаност, за да изглежда книгата като писана през последните дни, на един дъх. Това е голямо преимущество, което говори и за качеството на автора, и за качеството на книгата. Акцентът към това да се следят датите в книгата означава, че „Кой контролира парите ни?“ е заглавие, което привлича интереса. Но провокацията от заглавието защитава себе си във всяка една страница, допълни Станимир Стоянов.
Много е важно, че авторът няма нужда от новговор*. Той пише на нормален български език. Пише за сериозни и важни неща по разбираем за образования българин начин. Не мога да кажа дали това е достатъчно за всеки български политик. Ако българските политици четяха, мислеха и разбираха всичко, щяха да се спестят доста от отрицателните емоции, които им се случват през последните месеци, каза още Станимир Стоянов.
Издателство „Вакон“ се самовъзприема като издателство за приключения и пътешествия, а в последно време експериментира с различен вид литература. Мисля, че един от най-качествените продукти, които идват извън обичайния му сегмент, е книгата „Кой контролира парите ни?“. Едва когато видях привързаността на Кузман към австрийската икономическа школа, особено към Лудвиг фон Мизес, си дадох сметка за онова, което интегрира „Вакон“, „Кой контролира парите ни?“ и мен, представящия книгата пред вас. „Вакон“ не е просто издателство за пътешествия и приключения. То е издателство, което с книгите си пропагандира културата на постиженията. Там има и една сфера, която е гвоздеят на издателството – алпинизмът, а той винаги е бил символ и метафора на високите постижения. А пък Лудвиг фон Мизес е най-изявеният, най-изчистеният от представителите на световната икономическа мисъл, който защитава истинските постижения в предприемаческата дейност и в нормалния бизнес. Какво означава това – Кузман Илиев го описва в своята книга. Например, той пише:
„За да е забогатял някой, то той е предложил стоки и услуги, допринасяйки с голяма стойност и правейки живота на съгражданите си по-добър. Кой ще е милионер и кой не в пазарна икономика се решава от потребителите…
Не така стоят нещата обаче, когато държавата наруши веригата на мирна размяна и изземе от едни, обогатявайки други – някой да спечели за сметка на друг. Има наказани и силово избрани победители. Ако няма намеса на правителството, която да подпомага едни и граби за сметка на други, практически ще изчезнат всички пречки пред постоянната тенденция на пазара да излизат нови и нови хора с иновативни идеи и проекти, които непрекъснато провокират статуквото“.
С този фрагмент мисля, че показвам как Кузман преди 7 години е схванал неизбежната логика на това, което в един момент ще изкара младите хора на площада (което и се случи през лятото на 2020 г. – б.р.), коментира Станимир Стоянов.
Днес Кузман Илиев е написал във в. „Труд“, че със сигурност е назряло време за отпор – интелектуален, медиен и изразен в мощен политически активизъм, който идва от безпокойството, че добрите икономически идеи ще потънат в крясъците на новите болшевики, които искат мъст и саморазправа. Това е покана за истински дебат накъде трябва да върви България и какъв трябва да бъде дизайнът на българския капитализъм. През последните 30 години, включително и с „Национална бизнес поща“, сме провокирали такива дебати. И е важно, че сега Кузман отново иска да говорим за капитализъм. И то за капитализъм 4.0, истински честен, конкурентен, интелигентен капитализъм, без който България няма да отлепи от икономическото дъно, каза още Станимир Стоянов.
Повече от час Кузман Илиев представи книгата в откровен разговор със старозагорци по злободневни икономически и политически проблеми на деня. С тях читателите могат се запознаят в сайта www.nbp.bg и в следващи издания на НБП.
* Новговор е изкуствен език от романа „1984“ на Джордж Оруел
ОТЗИВИ
Проф. Симеон ДЯНКОВ, финансист: Кузман Илиев е от новото ни поколение доказали се икономисти с добри познания за българската и световната икономика.
Д.и.н. Николай ГЕРЧЕВ, преподавател във Франция: Кузман Илиев ни дава един достоен за подражание пример, а именно как стриктното придържане към икономическия анализ, особено в „австрийската“ традиция на Менгер, Мизес и Ротбард, води до уверено вникване в заобикалящата ни реалност.
***
Доц. Димитър ЧОБАНОВ, изследовател в УНСС: В настоящата книга Кузман Илиев използва умело опита си на журналист и анализатор. Като журналист той умее да улавя най-актуалните и същевременно фундаментални теми, свързани с икономиката и финансите. Като анализатор той не само разбира проблемите, но и предлага решения, които се различават от конвенционалните и значително ги превъзхождат.
Кузман Илиев е икономически и политически анализатор, докторант по финанси и продуцент. Лектор в специалността „Теория на парите“, катедра „Финанси и кредит“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“. Магистър по публичен мениджмънт от IEP Тулуза, Франция. Студент на годината на НБУ за 2009 г. Автор и водещ на редица телевизионни предавания, като последният му проект е авторското предаване за икономика и политика „Плюс-Минус“ по Нова телевизия. Съосновател и изпълнителен директор на продуцентска къща Cadre. Продуцира първия български финансов трилър, който ще излезе по кината през есента на 2021 г.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Снимки: автора и Стоян Стратиев