казва Радостин ТАНЕВ, народен представител от ПП ГЕРБ за 27-ми Старозагорски избирателен район
– Г-н Танев, бихте ли обобщил най-важните мерки, които Народното събрание прие, по отношение на бизнеса в Закона за извънредното положение?
– Основните акценти са съобразени с изискванията на бизнеса. Одобрихме предложението, което предвижда промяна в механизма на системата 60/40. Т.е. сега освен 60%, които държавата ще осигурява като заплати,
ще се поемат и част от осигуровките, които се дължат от работодателите
Парите ще са от фонд „Безработица“. В него е внесена доста голяма сума, близо милиард. Това значително подобрява мярката и повече работодатели ще могат да се възползват от нея.
Освен тези 700 млн. лв., с които увеличихме акционерния капитал на ББР, гласувахме още 700 млн. лв. като гаранция за кредитите, които ББР ще дава. Тя ще разполага с 1,4 млрд. лв., които също ще бъдат насочени в помощ на бизнеса.
Приехме и още нещо важно – в три поредни месеца лицата в неплатен отпуск или самоосигуряващи се, ще могат да получат безлихвен кредит до 1500 лв. всеки месец. Гратисният период за погасяване ще бъде до 5 години, а срокът за връщане – до 10 години.
Освен това,
бизнесът ще има възможност и за безлихвен кредит към ББР
т.е. всичко ще се случва чрез търговските банки, но гарант ще бъде ББР. Малките и средните предприятия могат да кандидатстват за кредит до 100 000 лв., без лихви, отново с гратисен период от 3 до 5 години и срок на погасяване – 10 години.
За срока на извънредното положение хората, които са на борсата и получават обезщетение, ще могат да работят по трудови договори при селскостопански производители при облекчен режим и то без да губят обезщетенията си от фонд „Безработица“.
С приетите решения в Закона за извънредното положение дадохме възможност на общините да редуцират или да освободят от наем и такси своите наематели за срока на извънредното положение. Дадохме им възможност да провеждат онлайн своите сесии, необходимите разговори и др.
През миналата седмица приехме и предложение
за редуциране на глобите относно мерките при извънредното положение
За нарушения, като например разходка в парка, санкцията ще бъде 300 лв., а при повторно нарушение – 1000 лв. Но правя важно уточнение, че това не се отнася за тези, които нарушават карантинния режим. Там глобите и санкциите си остават абсолютно същите.
– Какви са Вашите реални наблюдения как тези мерки се възприемат от бизнеса, в частност от неговите представители в Старозагорски регион?
– До момента
над 90% от хората, с които съм разговарял, одобряват мерките
които сме приели. Смятат, че те са правилни, че са навременни. Разбира се, бизнесът винаги има различни гледни точки и различни казуси, с които се опитваме да се съобразим. Но повечето смятат, че мерките 60/40 са адекватни. Особено големите компании, които така или иначе искат да задържат специалистите и екипите си, за да могат да разчитат на тях в следващия момент. Малкият и средният бизнес и хората пряко свързани с дейностите, които са най-потърпевши – ресторантьорство, услуги, също застават зад нас с тези мерки. Но повечето от представителите на тези браншове, с които съм разговарял, изразяват надежда, че след като всичко отмине, държавата наистина ще обърне по-специално внимание на малкия и средния бизнес.
Естествено, след извънредното положение, ще могат да се вземат по-реални мерки относно икономиката ни
Засега не сме наясно докога ще продължи пандемията, включително и в страни като Италия, Испания, Германия, Гърция… Знаем, че голяма част от икономиката ни е свързана с ЕС. Последните години износът е много по-голям от вноса и това спомогна за бързото развитие на бизнеса. Видя се, че държавата със своите спестявания, с направеното през годините, дава възможност в момента с тези средства да се реагира именно по този начин.
Целта на всичко, което правим в момента, е да се подготвим така, че когато всичко се размине, държавата да е готова и да има възможност да възстанови икономиката. Много хора казват сега – давайте, пускайте мерките, много са строги, бизнесът умира… Да, икономиката можем да я съживим, но хората не можем.
И още нещо ме впечатли. Мой познат се върна от Англия с думите – прибрахме се, защото тук е много по-сигурно. Изненада ме, но е добър знак.
– Дали ще издържи на този натиск социалната система – друга тема, която предизвиква дебати в момента. Вашето мнение?
– Това е причината, поради която увеличихме средствата във фонд „Безработица“, затова са предприети и всички останали икономически мерки, които са насочени към социалната система. Към момента смятаме, че тя ще издържи. Разбира се, всяко нещо си има капацитет. Но, според мен,
когато бизнесът отново започне работа, голяма част от хората пак ще бъдат наети
Фактите сочат, че безспорно след здравната криза, икономическата криза, която ще дойде, няма да е лека. Но към момента държавата е подготвена да удържи на този натиск.
– Вие споменахте за решения, които дават възможности на общините да реагират икономически. А има ли опасност да отпаднат проекти по програми?
– Относно проектите дадохме възможност всички законови срокове за избор на изпълнители да бъдат спазени. Могат да се провеждат онлайн заседания и на комисиите към Общинските съвети, и на съда, за да може всичко по системата да върви. Което
гарантира да бъдат изпълнени всички законови срокове
и съответно да се започнат проектите след това.
– Вие сте член на комисията по енергетиката в НС. Как се развива в настоящия кризисен момент енергийният сектор, стратегически важен за нашия регион?
– Само преди дни България произвеждаше ток с най-ниска цена… За съжаление, голяма част от големите предприятия-консуматори в момента работят с намален капацитет. Но
смятам, че енергийната ни система е абсолютно подготвена да поеме тези трусове
и да отговори след това на по-силните изисквания на предприятията, когато заработят на пълния си обем.
– Заедно с друг депутат от Старозагорски регион – Борис Кърчев, наскоро обявихте предоставена информация от две министерства по повод разрешението и намерението на дружеството „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, касаещо площ „Св. Никола“. По този повод се появиха различни коментари онлайн. Какъв всъщност е казусът?
– За съжаление, в онлайн пространството се чуха много неистини от хора, които или не са подготвени, или са били подведени с информация. Моето мнение е, че не трябва да използваме страховете на хората за политика. Но през последните дни, и точно за този случай, отново видяхме това.
По този казус, ние с г-н Кърчев, работихме много преди огласяването му онлайн
Това, което получихме като отговор от министерствата, е следното. МОСВ е поставило изискване към Министерство на енергетиката в договора за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми да се включи текст, задължаващ титуляра да реализира проучвателните дейности, само след като представи цялостния работен проект и приключат процедурите по реда на екологичното законодателство. Такъв проект не е предоставян за съгласуване към момента. При внасянето му в МОСВ ще бъде изпълнена и съответната приложима процедура по реда на Законите за опазване на околната среда и за биологичното разнообразие. Тя гарантира уведомяването на съответните общини, заинтересованата общественост, както и тяхното участие. Такъв цялостен проект би бил осъществен само след влязъл в сила административен акт за съгласуване и спазена процедура.
В отговора на Министерството на енергетика ясно се посочва, че към моментната действаща нормативна уредба не се изисква съгласуване от общините, в чиято територия попада местността, когато става дума за проучвателни дейности, касаещи метални полезни изкопаеми. Т. е., тук също не бива да търсим под вола теле. Търсещо-проучвателните работи ще бъдат извършвани като стриктно се спазват екологичните норми и стандарти, както и при взети необходимите мерки за здравето на местното население. На този етап добивни такива не се извършват, се казва още в отговора от МЕ.
Това са основните неща. Тук става ясно, че
за пореден път бяха хвърлени в пространството думи, без да са подплатени с каквото и да е
Просто беше казано, че Общината не си е свършила работата. Когато бъде предложен този проект, той ще бъде обсъден и в министерствата, ще бъде предоставен и на общините. Не става въпрос да бъдем против всяко едно от нещата, а да бъдем точни и ясни за дадения проблем. Остана впечатление, че едни хора започват да копаят на едно огромно пространство, в 2 области и 4 общини, спират всичко – водата, туризъма… Но истината е коренно различна. Както вече обясних, процедурата не е лека, защото законодателят е целял предимно защитата на хората и на околната среда. Затова не трябва да се говорят празни приказки…
– Г-н Танев, как преминава ежедневието Ви в карантината?
– Например, днес денят ми започна много добре (разговаряме на 10 април – б.а.). Още една фирма се включи в кампанията за осигуряване на устройства, които ще дадат възможност на деца от област Стара Загора, които не разполагат с необходимата техника, да упражняват онлайн обучението. Фирмата дари камери. След това, тъй като максимално се старая да спазвам ограниченията, се прибрах у дома, подготвих се за предстоящото заседание на Комисията по енергетика и…
непрекъснато говоря по телефона, т.е. това са моите работни срещи
Такова е ежедневието ми не само днес. Винаги си вдигам телефона, защото хората имат нуждата да чуят от първа ръка какви са възможностите за решаване на техните проблеми. За всеки човек, който се обади, се старая да бъде полезен, дори и само с информация.
Всъщност искам да уточня, че кампанията за компютри и други устройства за ученици продължава. Досега са дарени около 40. Децата се определят от директорите на училищата. Мога да уверя всички, които искат да се включат в нея, че със сигурност тези устройства ще бъдат дадени на ученици, които имат нужда от тях и това ще е единственият критерий.
– Г-н Танев, напоследък се чуват упреци към медиите, че само съобщавали, а не разяснявали реалната ситуация с мерките от извънредното положение. В Стара Загора някои от досегашните бяха облекчени, но нека обясним ясно на хората, че това не означава, че извънредното положение свършва…
– Трябва да бъдем още по-отговорни както към себе си, така и към близките си и към обществото. Особено сега с настъпващите светли християнски празници, които българският народ винаги е почитал с голямо уважение. И да,
ако сега някои ограничителни мерки отпаднаха, това не означава, че всичко е спокойно
Напротив, в голяма част от страните в световен мащаб продължават да растат случаите на заболели. Виждате, че при нас си има една по-постоянна цифра. Трябва да останем вкъщи и да продължаваме да спазваме дисциплина. Трябва да сме отговорни, ако искаме да се върнем по-бързо към нормалния си начин на живот.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА