Решението на Народното събрание за Северна Македония не защитава българския национален интерес и ние от ВМРО подчертаваме, че неразрешените въпроси трябва да бъдат ясно разписани в преговорната рамка, казва още Никола ЧАКАЛОВ, общински съветник от ВМРО-БНД в ОбС-Стара Загора
– Г-н Чакалов, на редовната сесия на ОбС-Стара Загора на 30 юни общинските съветници на ВМРО внасят предложение за изграждането на паметник на Тодор Александров в Стара Загора. Как се роди идеята и защо трябва да има такъв монумент в града ни?
– В нашата област Стара Загора няма бюст-паметник на революционер, който се е борил за освобождението на Македония и Одринско и единението им в майка България. Паметникът на Пейо Яворов в град Чирпан олицетворява поета Яворов, без да засяга неговата революционна дейност във ВМОРО. Построен е във време, в което истинската история на освободителните движения на Македония и Одринско е изключена от българските учебници – по разбираеми причини, защото противоречи на коминтеровската измислица за македонска нация.
Поставянето на паметник на човек, отдал целия си живот на освобождението на Македония и Одринско, е преди всичко акт за съхраняване на национална памет към всички родолюбиви старозагорци и най-вече към онези български бежанци от Македония и Тракия, които в началото и средата на ХХ век са пристигнали в Стара Загора. В този период се обособява македонският квартал „Чумлека“, разположен на запад от площад „Берое“. Новодошлите в града си построяват домове на земи, дарени от богати старозагорски фамилии и от общината.
Македонските заселници са взели дейно участие в изграждането на културния и икономическия живот на града ни. Техните потомци са сред нас
През годините много пъти сме дискутирали тези факти с членове на ВМРО, наследници на бежанци от Македония, и граждани, като се оформи идеята за построяването на такъв монумент в града. Разговаряли сме за мястото, където ще бъде той и най-важното – коя от всички емблематични фигури на ВМРО да бъде избрана. Спряхме се на един от безспорните лидери на Организацията – Тодор Александров.
Той е символ на непримиримостта на българския характер, жаждата за свобода и копнежа към национално единение. Тодор Александров завинаги ще остане в пантеона на загиналите за България революционери със своята непреклонна воля, силен характер, прозорлив ум и любов към Родината. Всички тези качества са били в служба на един голям народен идеал: Освобождението на Македония!
Ние го разглеждаме не само като войводата, организатора и водача на ВМРО, но и като интелектуалец и учител
С такива актове се запазва и предава родовата и национална памет на следващите поколения, за да знаят и помнят своята история и да могат да засвидетелстват своята почит към паметта и делото на своите герои!
– Къде е предвидено да бъде изграден паметникът, има ли вече проект как ще изглежда, ясно ли е кой ще се заеме с изработката му, какви средства ще бъдат необходими?
– Мястото e западната част на парк „Зелен клин“, между ул. „Христина Морфова“ и ул. „Димитър Подвързачов“ . Красиво и подходящо за изграждане на бюст-паметник на Тодор Александров.
На 30 юни в Общински съвет-Стара Загора ще дискутираме нашето предложение, но искам да отбележа, че приоритет е принципното решение, с което се разрешава да се изгради паметник на това място.
Следващите стъпки са конкурс за идеен проект, на който да се разгледат експертно финансовите и художествените части на бъдещия монумент
да се избере най-доброто предложение и съответно да се изпълни.
– Предложението за изграждането на паметника идва в дни, в които темата за Северна Македония отново е повод за политическо разделение в страната. Очаквате ли подкрепата на общинските съветници в Стара Загора? И каква е вашата позиция за решението на Народното събрание за Северна Македония?
– Очакваме подкрепа от нашите колеги, общински съветници, но най-вероятно ще има и инакомислещи, с които сме готови да дебатираме по темата.
А що се отнася до нашата позиция по темата Северна Македония, смятаме, че решението на Народното събрание, взето в последния момент, под безпрецедентен външен натиск, не защитава българския национален интерес. Липсват много основни неща като: гаранциите за премахването на езика на омразата, преразглеждането на историята и мониторинга върху работата и конкретните резултати в работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси, реабилитация на жертвите на комунистическия режим и още много други.
От 2017 година до днес Република Северна Македония не изпълнява Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Напротив, виждаме наглостта на скопските управляващи, които се срещат със сепаратистки организации,
продължават да прокламират фалшификацията на историята, а дискриминацията на българите става все по-ожесточена
Ясни примери за дискриминация са преброяването и неговите резултати, палежа на българския културен център „Иван Михайлов“ в град Битоля. Република с такова поведение към българите няма място в Европейския съюз.
Ние, от ВМРО, подчертаваме, че неразрешените въпроси трябва да бъдат ясно разписани в преговорната рамка, а Република Северна Македония трябва да бъде заставена да ги изпълнява.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА