Имаме уникална световна иновация при оперативно лечение на тумори на черния дроб – заглавие. Оригиналният метод за локална химиотерапия е приложен за първи път в света от проф. д-р Александър Юлиянов
Иван Колев, роден на 11 юли 1979 г. Завършил Търговска гимназия Стара Загора, след това Технически университет в София. Бивш депутат от ГЕРБ в 41-ото НС. В момента се занимава със семейния бизнес, прокурист на Болница „Тракия“ в Стара Загора, машиностроителното предприятие „Металик“, Парк-Хотел „Стара Загора“. Председател на УС на СКЛА „Берое“. Има две деца – Лени и Ивана.
– Г-н Колев, работите усилено в няколко сериозни направления – здравеопазване, машиностроене, хотелиерство, управлявате спортен клуб, как се развива бизнесът Ви? Доволен ли сте от свършеното дотук?
– Имаме почти нулево текучество на кадри и много млади и страхотни специалисти работят при нас в момента и в Болница „Тракия“, и в „Металик“. Постоянно се развиваме и като оборудване и апаратура, като следваме всички световни тенденции. Всички водещи технологии по различните направления в медицината, които развиваме в болница „Тракия“ ги имаме и ги усвояваме. Работим съвместно и с професори от чужбина, предимно от Германия, Италия, Швейцария и Франция, които предават своя опит и признават, че Болница „Тракия“ разполага с база, апаратура и кадри на най-високо европейско ниво. В болницата се обучават и много млади лекари, които специализират хирургия, кардиология, съдова хирургия, акушерство и гинекология, офталмология, и други специалности.
Най-новото и уникално не само за България, но и в световен план, е
оригинален метод за локална химиотерапия по време на операция на тумори на черен дроб
– т. нар. адювантна изолирана чернодробна химиоперфузия, която разработи и приложи за пръв път в света ръководителят на хирургичната клиника в Болница „Тракия“, проф. д-р Александър Юлиянов, дм, FACS. Новият метод се прилага по време на самата операция. Работи се с висококонцентрирани и загрети разтвори, които циркулират само в оперирания черен дроб, който напълно се изключва от кръвообращението на пациента и се „закача“ за специален апарат. Той работи като машина „сърце-бял дроб“ само за оперирания орган, без да натоварва целия организъм на пациента. Така се изчистват остатъчни ракови клетки, които остават във видимо здравия черен дроб след като хирурзите ни са отстранили тумора в него. Професор Юлиянов създаде и уникални иновации при хирургията на панкреаса с помощта на оптични технологии, в която инвестирахме. Работи изключително ефективно и стартиралата програма за лечение на перитонеалната карциноматоза с хипертермична интраперитонеална химиотерапия – проф. Юлиянов е националният експерт в тази иновативна за страната ни методика. Категорично можем да отбележим, че
болницата ни е място, в което се създават световни иновации
Извън медицинската дейност в болницата можем да се похвалим, че през миналата година за пръв път беше създаден Център на пациента, в който работят психолози и социални работници. Центърът дава възможност за обратна връзка към близките на пациентите както чрез личен контакт, така и по телефон, чрез чат в сайта на болницата, нейната фейсбук страница и чрез имейл. Отзивите за ефекта от това звено са повече от добри.
– Какво предстои за болницата сега и в дългосрочен план? Как ще се развивате?
– Новото за болницата сега е, че от 1 февруари към екипа ни се присъединява водещ гастроентеролог в България. Това е д-р Иван Сираков от Военномедицинска академия. Досега идваше отвреме навреме периодично, а сега вече постъпва на работа при нас. Така че и в тази специалност вече можем да се похвалим, че сме абсолютно актуални за всички световни тенденции. В момента сме в преговори с 3 български университета, като старозагорският не е сред тях, да придобием статут на Университетска болница. Ние сме готови, имаме нужните лекари-специалисти, остават чисто технически моменти, за да се случи това.
Със сигурност до края на тази година Болница „Тракия“ ще стане Университетска
Този статут ще ни даде възможности за още по-мащабно развитие – ще могат да се обучават и докторанти при нас и да инвестираме и в наука, каквото е нашето желание. Ще можем да кандидатстваме и да участваме и в много международни проекти.
В рамките на тази година в Болница „Тракия“ ще стартира Ин витро център. Започваме ремонтни работи за преоборудване на нужните помещения. Привлекли сме отлични специалисти от София.
В дългосрочен план имаме за цел през следващите години да доразвием всички звена в медицинската дейност на Болница „Тракия“, като обхванем всички основни медицински специалности. Това е един наистина дългосрочен процес, за който трябва време. От хирургичните специалности все още нямаме гръдна, кардиохирургия и неврохирургия. При терапевтичните звена също предстои да бъдат създадени.
– Предвиждате ли други инвестиции в здравеопазването? Лесно ли се работи като се има предвид случващото се в страната?
– Инвестициите в българското здравеопазване като цяло в момента са на нулево равнище, защото се въведоха правила, с които всичко се централизира. Поставиха се лимити, които ограничават достъпа до болнично лечение за голяма част от пациентите, искащи да дойдат да се лекуват при нас. Налага се да изпълняваме надлимитни дейности, които не се заплащат от Здравната каса. От друга страна, ни притиска въвеждането на един абсолютно излишен и рестриктивен инструмент – здравна карта. Тя описва текущото състояние в дадения момент на здравеопазването и не позволява нищо да разкриеш, ограничен си в развитие.
По тази причина инвестициите в цялото българско здравеопазване замряха
Така здравеопазването в България отново е на изходно ниво. Сега всичко зависи от политическата ситуация в държавата. В момента никакви ясни планове не можем да си направим. Дори световните процеси са трудно прогнозируеми. Затова какво ни чака е трудно да отгатнем. Очакваме най-вече да дойде министър, който да отмени всички глупости на досегашното ръководство, да се върне старата ситуация, в която болниците да бъдат на конкурентна основа. Да има конкуренция! Тоест, болниците да не бъдат лимитирани и ограничавани от държавата и тя да посочва къде да се лекуват пациентите, от една страна. От друга страна – да се върне най-прогресивният принцип в данъчната здравно-осигурителна система – парите следват пациента! Което означава
пациентът да има право да избере дадена болница
Ако това се върне, българското здравеопазване ще продължи да се развива.
– Г-н Колев, какво се случва с „Металик“? Как се работи, нови инвестиции и проекти?
– Българската енергетика в последните години е в застой, което е минус за българския бизнес. За сметка на това в рамките на 2016 г.
към нас се обърнаха две световни компании с желание да станем техен ексклузивен партньор: „Дженерал Електрик“ и „Хитачи“
В момента са финалните преговори и предстои подписване на договори. В рамките на първите 6 месеца на тази година очаквам това да се случи.
Работата в България намаля, но се отвори възможност за добри перспективи извън страната. Ние винаги сме работили добре с чужбина – предимно с италиански и немски компании. Те поръчват от нас оборудване, което се доставя в цял свят. Имаме гръбнак от качествени кадри в машиностроенето и там нямаме някаква промяна. Изграждали сме този екип много години, но самият факт, че такива световни лидери ни одобриха за доставчици, говори, че при нас работят доказали се специалисти и произвеждаме изделия със световно качество. Навсякъде си поставяме висока летва.
– Говорите, че имате много качествени кадри, какви усилия полагате да задържите добрите специалисти?
– С добра работна среда, с добра мотивация, много са факторите. Работната заплата не е единственият фактор. Например, в болницата това е може би едва на трето или четвърто място от всички фактори, които дават възможност да работим с толкова добри специалисти.
На първо място много важна е висококачествената апаратура, с която работят
Тя им носи удовлетворение те да бъдат в час с всички новости, да показват уменията си според всички световни тенденции. Другото нещо е работната среда, която сме установили като взаимоотношение, важен е добрият колектив. Постоянно са на специализации и семинари в чужбина, имат начини да се развиват. Така имат възможност при нас да покажат всичко, на което са способни.
– Има ли нещо ново около Парк-Хотел „Стара Загора“?
– И тук можем да се похвалим с нулево текучество и персонал, който сме изградили за две години като гръбнак. Поддържаме качество на високо равнище и за хотела, и за ресторанта, работим и посрещаме гости.
– Председател сте и на УС на СКЛА „Берое“, какво се случва с клуба? Какво предстои?
– Хубави неща. Миналата година за първи път сме номер 1 по статистика, тоест по спечелени точки на нашите състезатели. Разбира се, и благодарение на вицеолимпийската шампионка Мирела Демирева, огромна наша гордост. Тоест, ние сме водещият клуб в леката атлетика през миналата година. Имаме много млади и перспективни състезатели, сред които: Денис Димитров на 100 метра, Марк Славов на копие, Велин Коваленко на 400 метра, Иван Попов на 3000 метра и на 1500 метра, Стефан Стефанов на 400 метра също, Елеонора Драгиева на висок скок при девойките. Мирела продължава състезателната си дейност в Холандия.
Тази година през ноември в Стара Загора предстои да се проведе Гала вечер на Балканската федерация по лека атлетика
Интересното е, че предишната такава гала вечер, през 2016 година, беше в Дубай, а сега Стара Загора ще приеме Балканската федерация със същото мероприятие. През 2018 година ще се проведе и Балканиада по лека атлетика в Стара Загора, което е огромно събитие. Иначе сега са вече държавните първенства в Добрич и се надяваме там нашите състезатели да се представят добре. Имат всички условия, които да съдействат да покажат най-доброто от себе си.
– Успешна формула ли е семейният бизнес?
– Не може да се обобщи, зависи от семейството. Ние сме доволни от това, което правим.
Баща ми си е лидер безспорно, ние с брат ми – Данаил, помагаме
Работим нормално заедно от много години. Би могло в такъв план да се каже, че формулата е успешна, така го усещаме.
– Бяхте много активен обществено и политически предните години като депутат от ГЕРБ в 41-то НС. Предполагам имате поглед върху случващото се като процеси сега и у нас и в световен план? Как ще коментирате?
– Много е тежка политическата обстановка в света. Предстоят политически промени в целия свят, как ще се развият – не се знае. Масата население е недоволна от ръководствата. Тоест, сегашната система ще се промени по един или друг начин, всички сигнали са в тази посока. Както падна комунизмът навремето, така и сегашната система ще се промени.
Алчността на световните корпорации може би малко ще се потисне
Трябва да се научат да мислят малко повече и за останалите хора. Ако не се променят и не си вземат поука от Брекзит, това предстои. Водещите политици трябва да се променят. Просто всички извън тоталитарни държави като Турция и Русия сменят своите ръководства, защото народът не е доволен от това, което му се случва.
– Какво мислите за предстоящите парламентарни избори?
– Би било добре и нашите политици да се променят. Трябва да се промени съдебната система, да има повече справедливост в обществото, в момента няма никаква. Инструментите са законодателни промени и смяна на модела, на статуквото, на водещите играчи.
Изборът е огромен, просто читавите хора не са в общественото полезрение
Не говоря за политически партии, те просто са инструмент за печелене на пари, говоря и в световен мащаб, не само в България. Това са организации на едни хора, на една част от обществото, които искат да се качат на власт и да печелят нещо за себе си. Тези битки около новоизбрания президент в Щатите между републиканци и демократи са в същата посока. Народите ще въстават, ако нещо не се промени по мирен начин. Наистина трябва да има промяна. В България трябва да се промени съдебната система и в здравеопазването, трябва да се изтрие всичко направено от досегашния здравен министър Петър Москов, за да могат нещата да вървят.
Народът кой ще избере и той с какъв манталитет ще бъде и с каква нагласа, това ще определи следващите прогнози и резултати. Зависи кой ще бъде министър-председател. Кой каквото и да говори меродавни ще са изборите.
– А Вашето мнение за референдума?
– За него мисля, че политиците отново бяха нечестни, несправедливи и некоректни спрямо народа си. Не обясниха и не заявиха техните гледни точки и това е просто поредният вот на недоверие към тях, нищо повече. Хората не са гласували толкова за въпросите, колкото са
изразили вот на недоверие на цялата политическа класа
Политиците не бива да мислят само за себе си и това, което им е изгодно.
– Кое ви зарежда с енергия? Как прекарвате свободното време?
– Напоследък ходя малко по екскурзии и на почивки в чужбина в свободното време. Сега бях за десетина дни в Занзибар, Танзания и в Дубай от 4 до 14 януари със старозагорска група приятели. Екзотично, топло, точно в големите студове и най-мрачните дни ние бяхме на най-топлото – на 35 градуса. Дубай беше междина спирка, основно бяхме в Африка. Не сме разглеждали забележителности, главно релакс – плаж с бял пясък, слънце, палми, прекрасно е като по картичките.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА