Директорът на издателство „Захарий Стоянов“ Иван Гранитски, ярък общественик, поет, писател, литературен критик, автор на 35 книги, бе избран за член-кореспондент на БАН в областта „Творци на изкуството и изкуствознание“. Решението бе взето днес – 11 октомври, на събрание на академиците в най-голямата научна институция в България.
Това е висока чест за мен, не съм и подозирал, коментира за NBP.bg Иван Грантиски. Вестник „Национална бизнес поща“ отдавна следи моята обществена и литературна дейност и знаете, че аз съм си поставил за задача една главна мисия – поддръжка на българската култура, издаване на класически и съвременни български автори. Но извън дейността ми като издател, имам и скромно творчество в областта на литературната критика и изкуствознанието. Радостен и горд съм, че съм оценен от колегите в БАН. Изборът ми е бил направен със значително мнозинство, при тайно гласуване. Явно са оценени моите трудове по изкуствознание, литературознание, литературна критика и поезия, допълни Гранитски.
Смятам, че длъжността на всеки сериозен писател и издател днес в България, трябва да бъде като тази, посочена в знаменитата статия на Христо Ботев „За длъжността на писателите и журналистите“. Т.е. преди всичко трябва да е социална, обществена длъжност и функция. За съжаление, през последните години редица колеги, някои от тях и талантливи, изоставиха тази функция. Мислят повече за личните си интереси. Според мен, това не е добре за Отечеството, даже и за тях самите. Защото егоистично настроеният творец винаги губи таланта си, когато не е свързан с обществото, с родолюбието. Казвам това тъкмо пред „Национална бизнес поща“, защото зная, че над главата на вестника стои ликът на Апостола с неговите заветни думи. Смятам, че главното предназначение на всеки сериозен човек е това – грижа за Отечеството и грижа за съхраняване на националната идентичност, каза още Иван Гранитски.
На днешното си заседание събранието на академиците избра за член-кореспонденти на БАН и още 4-ма кандидати: в областта на „Биологичните науки“ – проф. дбн Димитър Асенов Иванов; в областта на „Медицинските науки“ – проф. д-р Асен Рачев Гудев, дмн; в областта на „Хуманитарните науки“ – проф. дин Александър Григоров Костов; и в областта „Творци на изкуството и изкуствознание“ – проф. дни Мила Христова Сантова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА