
– Г-жо Сотирова, последните дни в града се усеща духа на младите с много събития на открито. Какво друго предстои за тях – празнично и важно?
– Действително през последните месеци не е имало публични събития. Откриването на Панорамата на професионалното образование и кариерното ориентиране показа, че градът е зажаднял за това да се случва нещо на открито, в комуникация между хората. Панорамата премина с участие на професионалните училища и професионалните паралелки, с насоченост към седмокласниците. Но се включиха и участници от групи по интереси към Центъра за подкрепа на личностното развитие. Те очакват с нетърпение своите прояви и в следващите майски празници им даваме различни сцени, където могат да си изявят.
Предстои и важен момент за завръшващите.
Тази година в Община Стара Загора има 1256 абитуриенти
Вече започнаха празничните изпращания на зрелостниците. Беше дългоочакван момент за всички училища, организацията е създадена. Кметът Живко Тодоров вече е адресирал своите поздравления към абитуриентите. Част от училищата желаят да проведат събитията в Културен център „Стара Загора“ и ние ще им предоставим тази възможност.
Но, предстоят и изпитите на зрелостниците – на 19 и 21 май, и е важно да видим какви ще бъдат резултатите. Похвално е отношението на преподавателите, които успяха да организират успешно онлайн обучението през последните месеци. Но е важно и самите млади хора как са се посветили на усвояването на знанията, стоейки пред компютъра. В разговорите ми с тях разбирам, че онези, които са ориентирани към бъдещото си професионално развитие, са използвали това време, за да надграждат познания. Проблемът е за онези ученици, които трудно се ангажират самостоятелно, когато не са в присъствена форма.
Затова е важно резултатите от техните изпити да са добри
И въпреки че учебната година премина нестандартно, да е постигнато необходимото ниво на знания.
Друг отговорен випуск са седмокласниците, на които пък предстои външно оценяване. За тях следващият етап на образованието също е много важен. Разбира се, в него определяща роля има и виждането на родителите, които трябва да се намесят много умело. Затова и панорамата, която организираме е добър формат, който дава информация. Освен това, много от училищата са в готовност, провеждат и самостоятелни програми за привличане на интереса на седмокласниците.
– Бе открит и приемът за първокласници. Има ли нещо ново тази година?
– На 20 май стартира електронното класиране за първокласниците. Тази онлайн възможност се наложи през годините, възприема се добре. Електронната система е добра форма за равнопоставеност между училищата и добра възможност за родителите, при която се минимизират неприятните чакания на опашки.
За пореден път ще подчертая, че има достатъчно места във всички училища. Нека родителите се вълнуват, но и нека направят добре своя избор.
Да не забравят, че е много важен и началният учител, който формира у детето отношението към ученето
Новости няма, критериите са ясни, като сред тях голяма важност има адресната регистрация. Заедно с РУО-Стара Загора се стремим за равнопоставеност между училищата, защото в началната степен, навсякъде условията са много добри. Учителите са добри специалисти и учебната среда също е много подходяща за тази възрастова група.
– Като стана дума за средата, тя също е определяща за избора на училище?
– Така е. В последните годините прави впечатление, че физическата среда също изиграва своето значение за привличане на интерес към дадено училище. Затова в Стара Загора се направиха много ремонти на учебни сгради и те продължават, където е необходимо. Почти няма необновени учебни заведения.
След края на тази учебна година предстои изпълнение на ремонтни дейности в няколко големи училища. Това са СУ „Васил Левски“ и Първо ОУ и СУ „Христо Ботев“, които от есента ще бъдат в едно обединено училище. В летния период ще започне ремонтът и на ПГОХ „Райна Княгиня“.
Ще пребазираме децата и учителите за следващата учебна година, като търсим най-добрите варианти
Неудобствата трябва да бъдат понесени. Още повече, че новата образователна инфраструктура, ще бъде притегателна за привличане на интерес към училищата.
В Стара Загора остава неремонтирано ОУ „Самара“, за него през тази календарна година не е заложен бюджет. Но без спор това е следващата сграда, която ще се ремонтира.
Вече е към приключване и първият етап от изграждането на сградата за Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи. Ще се премине към втората фаза и изграждане на общежитие към учебното заведение. Предстои обзавеждане на сградата и прием на ученици, които през новата учебна година ще бъдат вече в новата база. Заложихме само 2 паралелки, за да може бавно и поетапно да се формира интерес към гимназията и да не бъде в ущърб на другите училища.
Броят на децата, за съжаление, намалява с всяка година. Ежегодно имаме от 60 до 100 деца по-малко. Много е важно да направим така, че обхватът на учениците в горната степен да бъде почти на 100%. Засега това не се постига. Има определени общности, които задържат обучението или нямат интерес към него. В тази посока трябва да положим усилия. Трябва да се придобиват различни умения и компетентности. В Стара Загора, както на национално ниво,
се дава превес към усвояването на дигитални умения във всички сфери
Ученето през целия живот трябва да продължава, но не бива да задържаме обучението на подрастващите до ниво основно образование.
В тази връзка тази година Начално училище „Кольо Ганчев“ става основно. Това ще даде по-добри възможности за усвояване на свободното време на учениците, както и по-защитена среда за самите децата от квартала. Това е добър пример.
Но оттук нататък концепцията ни трябва да бъде такава, че да се откажем от тези бивши модели на големи училища, които са от 1 до 12 клас. Трябва да се ориентираме към по-малки училища, към по-бутикова и по-уютна среда.
– Новости за по-малките старозагорчета?
– Относно ремонтните дейности имаме забавяне при благоустрояването на детските площадки в ДГ 1 „Звънче“. Но тези дни предстои да бъде започнато изграждането на подходящите съоръжения. Скоро ще започне изграждането на нова детска градина в централната градска част. При детските заведения също остават малко, които трябва да се ремонтират, сред тях е например ДГ 31 „Слънце“.
Концепцията, за която споменах, трябва да се прилага и за градините – и при тях по-малките формати са по-добре възприемани, създава се по-голям уют, по-добри предпоставки за отглеждането и възпитанието на децата.
Искам да припомня, че
кметът Живко Тодоров е заложил в своята програмата и цялостно подобряване на условията в дворовете на детски градини, ясли, както и на училища
При някои вече е направено, но предстои и още работа.
Интересен момент е, че към детските ясли има засилен интерес. В пандемичната ситуация необходимостта за родителите децата им да посещават детско заведение е много голяма. Дори в момента имаме по-голямо посещаемост на яслите, отколкото в градините. Няма нищо обезпокоително, има достатъчно места.
Друг момент е, че на предстоящата майска сесия на Общинския съвет внасяме Наредбата за промяна на приема в детските градини. Имаме предложение за включване на 4-годишните деца в задължително предучилищно образование. По изисквания на МОН срокът е 2023 г., но ние настояваме тази възможност да влезе в сила още тази есен. По този начин усвояването на държавно делегираните средства ще бъде по-благоприятно за 4-годишните и това ще им осигури не само необходимите учебните пособия, но и ще облекчи в по-голямата част таксите за родителите. Т.е. 50% от децата ще могат да бъдат освободени от такси за хранене.
Във финансовите си разчети
Община Стара Загора поема и един много щедър жест към 6-годишните
Нашето предложение е при тях от тази есен да отпадне таксата за хранене. Това ще бъде подкрепа в подготовката на семействата за влизането на децата в първи клас. Водени сме от обстоятелството, че месеците на здравната криза се отразяват зле на част от родителите.
И тук искам да подчертая, че Община Стара Загора е длъжна да осигури инфраструктура на всички образователни институции, но не сме абдикирали и към качеството на образование. Затова и всичките ни действия са свързани с подпомагане на образователните процеси. Това става с награди, с подпомагане за провеждане на конкурси, със стипендии за различни прояви. Знаете, че има и готова наредба за подкрепа на даровити деца, надяваме се през следващите месеци да се приеме. Знаете, че и кметът винаги съдейства да бъдат финансирани пътувания за участие в различни конкурси и у нас, и в чужбина. Всичко това се прави с водещата ни идея, че трябва да развиваме равнопоставено уменията и заложбите на децата.
– Има ли повече оптимизъм в навечерието на 24 май?
– На този 24 май възстановавяме празничното шествие, с апел институциите да се включат в по-организиран формат. Вижда се, че такива прояви оживяват града, хората ги очакват. Има и много музикални прояви на сцени в различни райони на Стара Загора.
В навечерието на празника няма да пропусна да споделя
възхитата си от самоотвержения труд на учителите
В тези страховити месеци на заболеваемост, те не абдикираха от своята професионална роля. Усвоиха много нови умения, натоварването им беше голямо. Дори в свободното си време общуваха с децата и техните родители. Дължим огромно „Благодаря“ на учителите за всичко, което направиха. Надявам се тяхното удовлетворение да бъде споделено от резултатите, които ще постигнат учениците им на предстоящите изпити.
И още един важен факт – тези дни отбелязахме 180 години от началото на светското образование в града и на Светиниколското училище. Стара Загора е сред най-будните градове във времето. Дано този устрем се запази.
В навечерието на 24 май
най-силно пожелавам през новата учебна година образованието да се върне в присъщата му присъствена форма
Нека всички, които са свързани с образователната сфера, да бъдат здрави. Да бъде здраве и за учителите, защото те са сред най-важните в цялата система.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА