Ремонтът на още три училища и изграждането на новата детска градина са поредната стъпка за подобряване на образователната инфраструктура в общината, казва още зам.-кметът Образование, здравеопазване и социални дейности на община Стара Загора
– Г-жо Сотирова, в навечерието на първия учебен ден каква е готовността на училищата да посрещнат отново децата и младежите на Стара Загора?
– 15 септември е знаменателна дата всяка година. Дай Боже, откриването на учебната година да е присъствено и присъствено да бъде и обучението. Неизмерими са възможностите за усвояване на учебното съдържание за всяка възрастова група, когато обучението е в класната стая. Освен това, всички психолози са категорични, че изолацията има последствия, които много трудно биха могли да бъдат отстранени във времето. Затова, се надявам учебната година да стартира и да продължи в присъствен режим.
Разбира се, трябва да се спазват всички мерки. В училищата и в детските заведения вече има натрупан опит, колегите знаят как да се справят. Направихме и първите проверки.
Навсякъде има организирана приемна среда
– ако има няколко входа в учебното заведение, се влиза така, че да няма струпване. Осигурени са дезинфектанти, топла вода, обособени са зони за преминаване в коридорите.
– Част от училищата и техните ученици ще бъдат пребазирани тази година. Да припомним кои училища ще бъдат ремонтирани. Създаде се напрежение и у някои родители?
– Грижа на директорите с техни ресурси е в момента учебната средата да бъде подготвена – с малки ремонти, обзавеждане, подреждане на класните стаи.
Големите инфраструктурни проекти са свързани с ремонтите на училища. В Стара Загора досега са обновени 17 училищни сгради, в момента сме в готовност със стартирали проекти за още 3 – СУ „Васил Левски“, СУ „Христо Ботев“ и Професионалната гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“. Досега при ремонти винаги са е налагало пребазиране. Днес сутринта (б.а. 2 септември) посетихме с г-жа Татяна Димитрова, началник на РУО-Стара Загора, Девето основно училище. След извършен ремонт там, то изглежда прекрасно. Благодаря на директора г-жа Славейка Проданова и на директора на Вечерната гимназия, която е в същата сграда – г-н Георги Еремиев, които с вътрешна реорганизация
ще подслонят първи и втори клас на СУ „Васил Левски“, в общо 4 класни стаи
Двамата директори се отнесоха с огромно разбиране, благодарим им. Първоначално идеята бе СУ „Васил Левски“ да бъде изцяло пребазирано в сградата на Професионална гимназия по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров“, но там не достигат стаи. Затова тези 4 класа ги пребазираме в Девето ОУ. Другите класове са в ПГМТ, г-н Стоян Колев и г-жа Пашова там подходиха също с много добро отношение.
ПГОХ „Райна Княгиня“ ще бъде преместена в ОУ „Георги Райчев“, на два етажа. С колегиално отношение директорите на двете училища се разбраха, стаите са готови да приемат учениците от професионалната гимназия.
11 основно училище „Николай Лилиев“ е определено със заповед на кмета, съгласувана с МОН, за прием на учениците от 1 до 7 клас на СУ „Христо Ботев“, от 8 до 12 клас ще бъдат в Професионалната гимназия по строителство и дървообработване „Недьо Ранчев“ – там нямаше затруднения. Но напрежение все още има сред родители в 11 ОУ, случва се за първи път. Училищните сгради са общинска собственост, право на кмета е да се разпорежда с тях. Решението ни за пребазирането не е взето еднозначно. Имаше и обществено обсъждане за ремонта на училищата и тогава нямаше възражения. В 11 ОУ има достатъчно място. За спокойствието на родителите,
децата от ОУ „Христо Ботев„ ще имат самостоятелен вход, самостоятелно стълбище
самостоятелен санитарен възел, отделен вход към сградата, вход към етажа и отделен двор. Трябва да проявим разбиране. Другите родители също имат своята тревога. Не е разумно да стигаме до казуси като в тези в Катуница. Трябва да имаме разум и да бъдем политически отговорни.
Относно ремонтите на тези три училища, фирмите, които са избрани, ще се си свършат качествено и навреме работата.
– Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи ще започне ли учебната година в новата си сграда?
– Важна за града ни новина е, че новата гимназия вече ще бъде в собствена сграда. Тя е разпознаваема като бившата сграда на 1 ОУ. Приключиха изцяло дейностите по първия етап на нейното обновяване, средствата за тях са осигурени от МОН, в размер на 2 млн. лв. Избрана е вече и фирмата за втория етап, която ще извърши строителството на общежитие, многофункционална зала и ще облагороди дворното пространство. Тази фирма в момента подготвя периметъра, който учениците на гимназията ще могат да ползват като вход и дворно пространство. Вторият етап стартира и се надяваме дейностите да приключат до следващата учебна година. Средствата също са осигурени от МОН.
Да откриеш в днешно време ново училище е голямо постижение
Тази година в гимназията приемът е много добър, има вече 2 паралелки. Започнаха да постигат и успехи в различни конкурси и надпревари. Надяваме се гимназията да се развие добре и във връзка с перспективите на региона в IT сектора. Когато се изгради и общежитието, ще има подбор и на национално ниво. В аванс ще съобщя, че Нейно превъзходителство Флоранс Робин, посланик на Франция у нас, ще бъде тук за 15 септември. Ще посети ГПЧЕ „Ромен Ролан“, а след това и новата гимназия, която носи името на проф. Минко Балкански. И той ще присъства на този тържествен ден.
Използвам възможността да припомня, че по проект към МОН са спечелени и
2 млн. лв. за изграждане на новата детска градина в Стара Загора. Вече е избран изпълнител
трябва да започнат строителните дейности в пространството зад EVN. Това е поредната стъпка за подобряване на образователната инфраструктура – цел, която кметът си е поставил.
В следващите години, при добри финансови възможности, ще бъде направен ремонт на общежитието на Спортното училище. Вече се правят огледи там. Това е една от предпоставките за добрия прием в училището, за да има възможност за по-широк обхват в подбора. Предстои и ремонт на Спортното училище. Следват ОУ „Самара“, ОУ „Христо Смирненски“.
Похвално е също, че училищата кандидатстват и печелят проекти за STEM кабинети. Получили са чудесно техническо оборудване. Видях го във Вечерната гимназия, в 13 ОУ също. Тези възможности са много добри.
– Тази година няма промяна в ръководствата на учебни заведения…
– Няма промени в ръководствата на училищата. Конкурсите са обявяват от МОН, но сега, заради политическата обстановка, не бяха обявени. Но има необходимостта да се проведат, защото в няколко училища има изпълняващи длъжността директори.
– Има ли недостиг на учители в Стара Загора?
– Няма липса на кадри. По-скоро има интересни тенденции.
Най-много кандидати има в направленията предучилищна и начална педагогика
Може би защото Тракийският университет обучава такива кадри. По-дефицитни са кандидатите за природо-научните дисциплини – по математика, физика, химия, в средна и горна степен на обучение. Но и там има достатъчно заявени кандидатури. По-важно е учителите да са добре подготвени и с добри професионални качества.
– Бяха ли открити нови професионални паралелки през тази година?
– Няма нови, но се обсъжда в ПГОХ „Райна Княгиня“
да се открие професионална паралелка по шивачество
Бизнесът в града се нуждае от такива кадри. Иначе дуалното образование продължава да се развива в положителна посока във взаимодействие с фирмите, с които има подписани договори.
– Общинският съвет в Стара Загора прие наредба за детските градини, да припомните какво включва тя?
– Наредбата за детските градини, която бе приета, е за 4-годишните деца. Те вече ще бъдат обхванати задължително в предучилищното образование. В момента извършваме проверка на наличните деца, за да бъдат обхванати, включително и в селата на община Стара Загора. Дори, където има проблем в селата, се работи по транспортната схема, ако се налага децата да бъдат извозвани в детска градина в най-близкото населено място.
Тази наредба подпомага финансово родителите и детските заведения. Радвам се, че бе приета, защото това е перспективата. Ние не се притесняваме за родителите, заинтересовани за образователното израстване на децата си. Още повече, че броят на такива семейства нараства. Проблемът са уязвимите групи. Когато детето е социализирано, в учебна среда, придобива други навици, както и преподготовка за училищния процес.
Приехме и друга наредба, според която,
6-годишните няма да плащат такси за детска градина
Смятам, че социалната политика на общината е много добра.
Припомням също, че родителите на първокласници и осмокласници могат да кандидатстват и за еднократна помощ от 300 лв.
– Кога започват заниманията в Центъра за подкрепа за личностно развитие, който предлага разнообразни занимания за учениците?
– Центърът започва своите дейности от 1 октомври. Има нови инициативи, там обхватът също се разширява. Например, в Културния център за даровити деца „Проф. Петър Жеков“ са музикалните групи и занимания.
Открива се нова школа – по гайда, другите са вече утвърдени във времето
Голям е интересът към приложната математика, към забавната астрономия.
– Колко са първокласниците тази
година в община Стара Загора?
– Първокласниците са 1401. По традиция
всеки от тях ще получи специален поздрав от кмета Живко Тодоров. Тази година
сме подготвили диск – с
поздравителния
адрес на кмета и с лично
творчество на почетния гражданин на Стара Загора акад. Крум Георгиев.
Не можем да си представим, че първокласниците няма да бъдат приети в класната стая. За първи клас е важно началният учител да хване ръката на детето, за да го направи адаптивно към ученето. Това е дългоочакван момент, дано условията позволят и това да се случи.
Пожелавам на първокласниците и на всички, свързани с образователната система, да са здрави
И дано учебната година премине в класната стая, присъствено!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА