– Г-жо Сотирова, какви са последните новини за рестарта на детските градини и ясли в община Стара Загора?
– Детските градини и ясли по заповед на министъра на здравеопазването могат да възобновят работата си от 22 май. Ние имаме готовност и на 26 май ще отворят четири детски градини – ДГ 10 „Светлина“, ДГ 11 „Загоре“, ДГ 4 „Бреза“ и ДГ 33 „Люляк“. А всички останали детски градини и детски ясли ще приемат децата от 1 юни.
Още преди МОН да поиска, направихме предварителна анкета. Около 60% от старозагорските родители отговориха, че искат работата на градините и яслите да бъде възобновена. Но изрично искам да уточня, че родителските отговорности към децата са много големи. Ако има дете с неразположение, с температура повече от 37.3 С, със секрети, то не може да бъде допускано. При болен член на семейството, също.
Филтърът ще бъде изключително стриктен
Директорите ще направят два или три входа за прием, в зависимост от възможностите на детските заведения, за да не се струпват едновременно няколко деца. Ще бъде удължено времето за прием, ще има разписание за отделните групи. Ще подсилим медицинските лица, в детските градини ще влязат специалисти от училищното здравеопазване, които в момента нямат ангажименти.
Градините и яслите са почистени, дезинфекцирани, освежени, обновени са площадките за игра. Колкото е възможно, заниманията ще бъдат отвън, на открито. В обедните часове ще направим така, че децата да сядат по две на маса, ще има график. В нашите детски градини храната се подготвя в кухня, на място. Няма необходимост да се внася отвън. Меките детски играчки ще бъдат прибрани, защото няма как да бъдат дезинфекцирани. Ако детето носи играчка от вкъщи, трябва да може да се измива. Ще бъде задължително и спазването на още по-строга лична хигиена.
Детските заведения ще се посещават от деца, които са били записани досега,
нови няма да се приемат
Имаше много запитвания за стомашно-чревните и изследванията за паразити. С оглед да няма други рискове пред лабораториите, тези документи не са необходими.
– На 20 май започна онлайн приемът за първи клас. Има ли нещо различно тази година?
– Няма нови изисквания. Единствено напомняме, че преди да излезе първото класиране, ако родителите са сменяли адресната си регистрация във връзка с извънредното положение, трябва да ни съобщят. Това е важно, за да урегулираме чрез системата ГРАО постоянния адрес. Срокът за подаване на заявленията е до 23.59 ч. на 31 май.
Първото класиране излиза на 3 юни
На 10 юни се отваря системата за второто класиране, което излиза на 14 юни. Но обикновено още при първо класиране се постига около 96% удовлетвореност за първо желание, това показва справката ни през годините на онлайн кандидатстването.
– До дни завършват най-малките ученици, абитуриентите също, как ще бъдат отбелязани тези тържествени мигове?
– Учениците от началната степен приключват учебната година до края на месец май. Училищата, особено там където връзката в тези месеци с подаване и изпълнение на задачи и учебен материал, не се е реализирала добре, отново ще подновят работа онлайн, или работа в малки групи, до две деца в училищата на открито. Има възможност такива обучения в ограничен състав да се случват.
Досега родителите се отнесоха много отговорно. Разчита се отново на техния строг контрол
относно знанията на децата, за да може лятото да бъде използвано за компенсиране на някои пропуски.
Важно е да се каже, че все още забраната за социалната дистанция е в сила и провеждането на летни занимания от школи и центрове не е разрешено. Всички противоепидемични мерки, заложени в заповедите, трябва стриктно да се спазват. Формациите, които предприемат подобни действия, трябва да бъдат много внимателни, за да не се налагат санкции.
За абитуриентите в момента най-голямата отговорност са предстоящите изпити. Изпращанията, които са толкова бленувани и желани, са въпрос на организация на всяко училище. Някои абитуриенти се организират в училищата, а директорите отговарят за контрола. Има и много добри примери, при които
завършването се случва онлайн – това е най-добрият подход към момента
Да, няма да има балове. Този випуск ще бъде нестандартен със завършването си. Но пък ВУЗ-овете дадоха свобода, дори в най-желани специалности ще приемат без приемен изпит…
– Как оценявате преходът към онлайн обучение в община Стара Загора?
– Учителите от община Стара Загора се справиха изключително добре, и това не е хвалебствено. Изключително е, защото и директори, и учители успяха да намерят устройства, успяха да нагодят собствените си познания и умения, за да произвеждат занимания и преподаване на нов материал в онлайн връзка. Там, където липсваха технически устройства, имаше кампания за дарения на компютри, на интернет свързаност. Където липсваха възможности за ползване на такива устройства, имаше медиатори, които на място носиха съответните писмени задачи и след това ги събираха, като влизаха в директен контакт с децата. В някои от селата на Стара Загора, служители на кметството също изпълняваха ролята на медиатор.
Учителите в Стара Загора се справиха прекрасно. Някои от тях
показаха такива невероятни умения, които са конкурентни не само в национален, но и в европейски мащаб
Знаете, че тази година и панорамата на професионалното образование се проведе във виртуалното пространство. Включиха се много училища, изработиха интересни клипове и презентации. Специално бяхме впечатлени от изработките на СУ „Христо Ботев“ и ПГ по сградостроителство „Недьо Ранчев“. Явно днешните поколения не са Z, а както самият министър на образованието ги нарича – поколение А, което ни вещае нещо съвсем ново.
Искам да кажа също, че и учителите в детските градини се включиха в онлайн обучението. Те много се постараха. В центровете за личностна подкрепа, в терапевтичните центрове, какъвто е „Пчелица“, в ММЦ, непрекъснато се изпълняваха задачи с всички възможности за общуване, което много мобилизира и е много радващо.
Нашата благодарност е голяма и към родителската активност.
– Най-важните обекти от образователната инфраструктура, които предстои да бъдат обновени?
– Тази година в капиталовата програма за образователна инфраструктура няма набелязани обекти. Припомням, че през последните месеци приключиха мащабни ремонти на няколко големи старозагорски училища и детски градини. Тази година е възложено проектиране за разширение на Второ ОУ, за ремонти на ОУ „Самара“ и СУ „Христо Ботев“. Има необходимости за частични дейности, за да бъдат готови училищата за едносменен режим. Но до голяма степен това е отговорност и на директорите. Училищата са на делегирани бюджети, имат определен ресурс. Там, където не е възможно, общината е в помощ.
Цялостен ремонт е предвиден само за Първо основно училище. Обявена е обществена поръчка, която ще приключи до края на месец май
Проектът е хубав, уверенията са, че до 15 септември сградата ще бъде обновена и ще се осъществи прием поне на 1-2 паралелки, с което да стартира новото училище.
– Кои са тазгодишните носители на наградата „Млада Загора“?
– В направление „Култура и изкуство“ колективната награда „Млада Загора“ е за театралната трупа на СУ „Максим Горки“, за завоювано второ място на националния конкурс за театър на испански език, категория А. В направление „Наука и образование“ индивидуалната награда „Млада Загора“ е за Йоан Николаев Михайлов, за спечелен диамантен медал на финалите на Световното математическо състезание във Фукуока, Япония.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА