Седем километра делят Змейово от Стара Загора, но това е само една от причините много хора да се завръщат или заселват в красивото село. Змейово е най-хубавото село, добре развито е, със стара история. В последните години все повече млади хора се заселват, създават дом, раждат се деца, а те са бъдещето ни. Селото се подмладява, само през 2017 г. съм заселил 8-10 млади семейства, гордея с това, разказва кметът Стоян ТРИФОНОВ. Той е кореняк, тук е израснал, после работил и живял в града, но от 2002 г. живее постоянно в Змейово, а от есента на 2015 г. е кмет. Приел избора с голям ентусиазъм, отчитайки, че е огромно предизвикателство, и смята, че хората ще оценят работата му. 550 са постоянните жители, малко над 330 са с настоящ адрес, но както в повечето села и тук има много нерегистрирани, всеки по своя причина. Повечето от работещите пътуват всеки ден до града, основно с автомобили, но и автобусите са редовни. Неудобство за пътуващите в събота и неделя е липсата на удобен автобус преди обед. С автобуси пътуват и децата, които учат в града, а, според кмета, те са сумарно колкото за две паралелки.
Част от жителите намират препитание в селото
– има цех за чорапи „Тракийска стъпка“, цех за алуминиева дограма, кариера за инертни материали, автосервизи, конна база. Бизнесмените помагат на селото, ако започна да изброявам имена, може да пропусна някого, казва кметът. Но все пак споменава няколко. Това са тримата собственици на бетонови центрове – Кольо Косев, Аделин Донев и Мирослав Ангелов, както и Николай Трънков, а останалите наистина са много.
Землището на селото е най-голямото в общината – около 50 000 декара, а четиримата арендатори обработват около 1900. Колегите от другите села много разчитат на арендаторите, а с нашите някак не можем да се сработим. Болно ми е, че хората, които ползват земята и добиват блага тук, нямат отношение към проблемите. Надявам се да прочетат това и да се замислят, споделя Стоян Трифонов. Земята не е много плодородна, но като се изхвърлят камъните, тя се отблагодарява. Никой не знае защо има толкова много камъни, може би поради угасналия вулкан. Като изореш нивата и се обърнеш назад – все едно си посял камъни, казва още кметът.
Сеят се основно люцерна, фий и резене
за съжаление, със зърнени култури никой не се занимава, добавя той. Съпричастен е към проблемите на животновъдите и искрено се възмущава, че сме обърнали гръб на отрасъла, който ни е хранил много години. Внасят се некачествени продукти, а изкупните цени на млякото са обидно ниски. Около Змейово има около 2850 декара общински пасища, за съжаление – занемарени с годините, а за едно полупланинско село животновъдството би могло да бъде основен поминък, казва Стоян Трифонов.
Инфраструктурата на селото е в добро общо състояние, но недоволни винаги ще се намерят. Има хора на половин щат, които се грижат за озеленяването и почистването. Голям проблем е снегът през зимата, при обилен валеж в североизточния край има големи навявания. Но в началото на мандата направили едно събрание, разбрали се и всеки дава по някой лев според възможностите си, за гориво. А кметът, който има собствена фадрома, лично се грижи за снегопочистването.
Още един проблем – кражбите, е преодолян. В селото има около 150-200 роми, заедно с децата, преди 2 и половина години направили общо събрание и намерили общ език.
Голяма е заслугата на кварталния полицай – Ваньо Шишков
прекрасен човек и служител, хвали го кметът. Сега повечето са си намерили препитание, е, има и някои със социални помощи, но важното е, че няма кражби и животът е спокоен. Имало проблеми и с личния лекар, но от две години грижата за здравето на змейовци е в ръцете на д-р Пламен Янев, който за своя сметка ремонтирал и подредил здравната служба. Сега на чистия и поддържан кабинет могат да завиждат много пациенти в града. Идва три пъти в седмицата, а при необходимост е на разположение и в останалото време. От 13 години тук е и зъболекарят д-р Кънчо Петров.
От три месеца в храма „Свети Николай Чудотворец“ служи отец Петър Радев – млад, интелигентен и деен свещеник, който веднага предприел инициативата за ремонт. Кметът го подкрепил, Общината също, от Полигона обещали излезли от употреба дървени сандъци, от една дъскорезница също обещали помощ, през лятото ще ремонтират покрива. Има и писмо до Дирекцията по вероизповеданията, минало е през Епархийския съвет, но отговор все още няма. Храмовият празник – 6 декември, е бил празник и на селото. От 12 години обаче
преди Коледа тук се провежда тематичният Празник на пелина
Постепенно Никулден отпаднал, после имало идея да се възстанови. Но пък в кратък срок два празника, и то през декември, се организират трудно. Искаше ми се и празник на селото да си имаме, а не само на пелина, така се роди идеята да съберем повече хора – и живеещите сега тук, и такива, които по някаква причина са напуснали селото, казва Стоян Трифонов. Той е убеден, че трябва да има повече празници, защото те сближават хората. За пръв път го направили през 2016 г., нарекли празника Родова среща. За организацията и провеждането много помогнала Дарина Димова, която от години живее в Змейово. Съвсем по български имало и противопоставяне, но празникът е факт, вече е традиция и тази есен ще се проведе за трети път. Първата година се събрали близо 1000 души, имало семейство от остров Ман, миналата година се добавили и гости от Палма де Майорка и други екзотични дестинации.
Напук на всеобщото недоволство от младежите,
змейовският кмет хвали жителите на селото между 15 и 25 години
Отделил им е помещение в сградата на кметството, където се събират по собствена инициатива, изучават и възстановяват традициите, за Лазаровден обикалят селото. Това е показател, че младите милеят за селото и не им е безразлично какво се случва тук.
Няма как да не стигнем и до пелина, разнасящ славата на Змейово. Преди 100 години Стоян Найденов, който бил завършил лозаро-винарския техникум в Плевен, а после работил в Унгария, донесъл оттам рецепта за сладко вино. Обогатил вкуса с билките, които растат тук и така се родил прочутият Змейовски пелин. Сега много хора правят – кой за себе си и близките си, кой за препитание. Прави се от старо вино, а то се прави от хубаво грозде, обяснява кметът, който също е производител. Традицията продължават и млади хора, и новозаселили се. През декември предстои 12-ият Празник на пелина. А най-доброто мезе за него е драното, но, според Стоян Трифонов, козето сирене също е добър избор.
Принос към съживяването на лозарството има Николай Далаков, който се е заселил тук,
отглежда над 200 декара лозя и произвежда вино
В средата на миналия век Змейово е било на водещо място в производството и износа на посадъчен материал за лозя. Почти всяко семейство се е занимавало с това. Дори се смята, че гарата е построена, за да се изнасят резниците директно с вагони.
Стоян Трифонов категорично не е съгласен с опитите от преди 10-15 години да се очерни селото с твърдения за замърсяване на въздуха. Има едно северно течение, което не позволява да се задържа нечист въздух. Боровата гора и прекрасната природа са причина за чистия въздух, който, съчетан със спокойствието, привлича много хора.
Тук се включва Дарина Димова, която 15 години е работила в РИОСВ и е категорична, че е некомпетентно да се твърди, че замърсяването на въздуха идва от Полигона. В инспекцията има система за ранно предупреждение, на секундата може да се види състоянието, на интернет страницата данните са достъпни за всички. Преди 20 години с покойния се съпруг решили да си купят място около Стара Загора. Знаели, че в Змейово цените са солени, но случайността им помогнала и си намерили своето място. Дарина е енергичен и деен човек, носител е на индивидуална награда „Златен кестен“, има опит и с радост помага с всичко, което може. И нито за миг не е съжалявала, че е избрала Змейово. Грижи се за прекрасната си къща, поддържа градината и дори прави вино.
Преди години наричали Змейово Лас Вегас, сега според кмета цените са влезли в нормални граници, а интересът към местата и къщите продължава.
Миналата година са се родили 9 бебета
от които 8 са българчета, а едно от тях е моят внучка, с гордост казва кметът. За малките жители на селото има нова детска площадка, изградена с финансиране от ПУДООС, както и с помощта на Граждански клуб ЛИПА.
Има едно нещо, което много ме натъжава, казва накрая Стоян Трифонов. От няколко години гара Змейово няма часовник. Онзи известен най-точен часовник, дето като го пренесат другаде дава отклонения, е някъде в София. Правили опити да го открият, но не се знае дали е в частна колекция, а може и да не е в страната. А където и да е, той вече няма да бъде точен…
НБП, Таня ИВАНОВА