
На откриването на изложбата: Иван Гранитски (вляво), доц. Злати Златев, Диана Найденова, водеща на събитието, Любен Генов и зам.-кметът Иванка Сотирова
С ярка и запомняща се изложба, включваща както съвсем нови, така и вече познати творби, доц. Злати Златев отбеляза своята 75-годишнина. На 14 септември вечерта Зала „Байер“ в Стара Загора трудно побра приятелите и почитателите на твореца. Сред тях бяха председателят на Съюза на българските художници Любен Генов, издателят Иван Гранитски и зам.-кметът Иванка Сотирова.
В пространното си слово Любен Генов припомни думите на проф. Хаджитанев: „Работите на Злати Златев се отличават с висок естетизъм и същевременно действат земно, витално. Искрено и неподправено преживени и пресъздадени, те са свързани, от една страна, със земята и хората на нашето съвремие, а от друга – с вечните ценности на нашето художествено наследство“. Припомняйки думите на юбиляра, че любовта е лудост, Любен Генов отправи приветствие, умело вплитайки имената на картини от изложбата: „Скъпи приятелю и художнико, докато тази лудост е жива, докато все още те вълнуват „Вечерите на щурците“, докато се взираш в „Прелета на птиците“ и кръстосваш „Долината на тракийските царе“, докато вървиш по „Пътя на водата“, търсейки „Нежност“, докато „Между лятото и есента“ все още поемаш на „Далечно плаване“, ние ще се радваме и с нетърпение ще очакваме следващата ти изложба – колкото и докогато си мечтаеш ти“.
Извън словото си, което поместваме отделно, Иван Гранитски предаде думите на Светлин Русев, че Злати Златев е един от големите художници на нашето съвремие, че град като Стара Загора, който има такива художници и такива поети, има бъдеше и от такива градове ще започне възраждането на Отечеството.
Като емблематична фигура с артистично присъствие определи юбиляра зам.-кметът Иванка Сотирова. Благодарение на Злати Златев в последните години имаме по-мащабно присъствие на Групата на художниците. Но той притежава и изключителното дарование да привлича младите хора, които все повече се завръщат тук и излагат картините си. Това прави доц. Златев един от големите хора на Стара Загора, подчерта г-жа Сотирова. След като прочете поздравителния адрес на кмета Живко Тодоров, тя обяви и подаръка – откупка на картина, като добави, че е избрала „Между лятото и есента“.
За един художник е много по-лесно да нарисува една картина, отколкото да говори, сподели юбилярът и благодари на Любен Генов и Иван Гранитски за уважението към него. Той припомни думите на друг старозагорец – актьора Наум Шопов, при получаването на наградата „Аскеер“, че от вълнение не спал цяла нощ и когато застанал пред публиката, забравил какво иска да каже. Освен едно – да благодари. „Вие сте моят „Аскеер“, благодаря ви!“, обърна се към залата доц. Златев. Накрая той поднесе своята изненада – подари изложбата на съпругата си Ваня, с която след 20 дни ще честват 50 години съвместен живот.
Издателят Иван ГРАНИТСКИ, директор на издателство „Захарий Стоянов“:
Злати Златев е човек, посветен на любовта
Уважаема госпожо Сотирова, Скъпи председателю на Съюза на българските художници г-н Генов,
Любими приятелю Злати, госпожи и господа, разбира се, и неподражаемата Диана – няма как едно толкова вълнуващо тържество да мине без толкова артистична водеща.
Многократно съм писал за Злати Златев и това почитаемата старозагорска публика знае, в различни вестници и публикации.
За мен е чест, че ще мога да кажа няколко думи след това проникновено слово на председателя на СБХ г-н Генов, което беше много изчерпателно. И аз ще преформирам моето слово, без да повтарям това, което той каза.
Първо трябва да поздравим Стара Загора за тази традиция, която се развива в последните години и която е уникална, може би, за България. Ние знаем, че това е единственият град, който има цялостен културен ансамбъл – исторически музей, библиотека, галерия. Всичко има, което е довело и води до това да има подкрепа за съвременните български творци.
Знаем, че Стара Загора е град на поетите, но в последните години виждаме, че тук усилено работи и група художници, които ( мисля, че Любен Генов ще се съгласи с мен) са едни от знаковите създатели на пластически метафори днес. Това са и нашият герой на вечерта Злати, и Христо Танев, и други художници, които са и по-млади, и по-възрастни. Виждам тук и Цветан Казанджиев от Ямбол и други колеги и приятели, които се радват на успеха на Злати. Тази стратегия и промислена подкрепа на ръководството на Общината аз смятам, че е много важна, може би и затова тук е и председателят на Съюза на художниците.
Колкото до творчеството на Злати Златев, вие, разбира се, познавате през годините неговите десетки изложби. Сигурно сега ще ви направи за пореден път впечатление това, което той поднася с тази експозиция. Тя уж е юбилейна, а в същото време, аз съм забелязал, той винаги прави своите изложби концептуални, както спомена и Любен Генов. Той е майстор на пластическите метафори. Тук ние виждаме от рисунката, от създаването на образа, така да се каже небулозата, изтръгването на идеята от материята (ако погледнете тези рисунки вляво, ще видите пастели, графики и прочие), до акрила и маслото. Тоест пътят на идеята на рисунката, която се изтръгва от художественото съзнание и която придобива плът и се разгръща. Това е, според мен, пътят на художествената метафора. Не случайно стана дума, че Злати Златев е един от художниците, които работят много силно с български поети, главно с вашия прочут съгражданин Таньо Клисуров. Тази симбиоза на поезия и пластически метафори първо е рядка и трудна, и второ е много благородна и много продуктивна. Вие знаете, че има книга на Таньо Клисуров с рисунките на Злати и обратно – стихотворенията на Таньо Клисуров са били своеобразна словесна илюстрация към пластическите метафори на Злати Златев.
Но, според мен, най-важното, което трябва да споделим тази вечер, е, че този човек е удивително млад дух. Той е само на 75 години. Има още почти 20 години, за да стигне възрастта на Пикасо, на Микеланджело и други големи творци. Нека да му пожелаем тази жизненост, тази енергия, тази неудържимост на творческия порив да не го напуска. Да облъчва с благородство и доброта и това, което спомена председателят Генов – с любов. Всъщност, бихме могли да потърсим една обобщаваща метафора за пътя на Злати Златев в изкуството и да кажем – това е човек, посветен на любовта – към изкуството, към Отечеството, към рисунката, към картината. Затова може би той не спира да рисува, любовта поддържа духа жив и както казва Евенгелистът – плътта е немощна, духът е животворящ. Да поздравим животворящия дух на Злати Златев!
Да живее Стара Загора, да живее Отечеството!
***
НБП, Таня ИВАНОВА