Полезна и любопитна информация научиха ученици от ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора на среща с Петър Кирков в Европейския месец на киберисигурността
Прфесионалната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора за първа година се включва в Европейския месец на киберисигурността – ежегодна информационна кампания, която се провежда в целия Европейски съюз. През целия месец октомври като част от кампанията гимназията провежда редица събития и инициативи. Сформиран е екип от ученици, който не само ще се обучава, а и ще работи заедно с преподаватели за популяризиране на идеите на кампанията. В ППМГ започва и извънкласно обучение „Киберсигурност и етично хакерство“.За официално откриване на месеца на киберсигурността в гимназията гостува Петър Кирков, директор Мрежова и информационна сигурност към Министерство на електронното управление. Идеята на събитието, водено от националния експерт, бе да повиши нивото на познания по киберсигурност сред подрастващите. То е част и от дейността на Министерство на електронното управление за повишаване на киберсигурността на цялата държава.
Петър Кирков има опит в областта на киберсигурността повече от 20 години. Бил е системен администратор, търговец, дистрибутор, консултант, одитор, CISO и по настоящем отговаря за киберсигурността на Р България.
Киберсигурността е широка тема, много интегрална за цялото общество. Ние вече сме изключително дигитализирани. Може да се каже, че в съвременния свят вече сме стигнали точката, при която нито едно нещо не можем да направим без компютър. Дори при покупка на едно кафе от автомат, касовият апарат представлява специализиран компютър, който изпраща информация в НАП. И в този цифров свят имаме нужда от киберсигурност, за да можем да използваме технологиите за нашите цели, а не в полза на някой друг. Затова е нужна защита на информацията, сподели преди срещата с учениците Петър Кирков.
Киберсигурността ще стане част от ежедневното познание
Преди стотина години, когато са навлезли автомобилите, е било нужно пред автомобила да ходи човек с червено флагче, който да информира, че идва кола, защото тя е голяма, тежка, движи се бързо и може да смачка някой. В момента ние обясняваме на децата – това е улица, поглеждаш наляво, после надясно, и чак тогава преминаваш, ако няма автомобил. По същия начин в нашата цивилизация в естествените ни познания ще влезе и обяснението за това какво е киберсигурност. Децата ще започнат да разбират как не трябва да споделят паролите си с никой, как не трябва да споделят информация за себе си в интернет с някой, когото не познават. Ще започнат да разпознават от кого идва комуникацията, колко трябва да й вярват. И колкото по-рано започне обучението, толкова по-добре. Един от колегите вече прави подобни лекции за третокласници. А ние се опитваме да обърнем внимание на цялото общество – от децата до възрастните. Всички ползваме интернет, всички сме обект на дигитализацията и нашите данни са подложени на риск, каза още експертът.
Срещата с осмокласници и деветокласници от ППМГ „Гео Милев“ бе открита от директора на училището Мариета Петрова. Все повече специалисти по киберсигурност ще бъдат нужни в България. Затова се надявам, че нашето партньорство, започвайки сега, ще продължи в бъдеще, така че
Стара Загора да стане извънстоличен център на киберсигурността
сподели Петрова.
Лекцията на Петър Кирков бе интересна, наситена с факти и любопитна статистика. А увлекателният му маниер на преподаване и обратната връзка със залата, която той търсеше непрекъснато, превърнаха събитието в изключително преживяване – с нови знания и удоволствие от комуникацията.
Той започна с препратка към историята, като представи развитието на обществото през хилядолетията през призмата на индустриалните революции. Направи исторически преглед и на комуникационните революции, с акцент към настоящата – цифровата, в която всеки човек може да достигне до всеки друг човек.
Въоръжението на цифровата комуникационна революция са фалшивите новини, а тяхната цел е да влияят върху настроенията на много хора
Например, има изследвания, които показват, че Брекзит се случва именно заради фалшиви новини, разказа Петър Кирков
Той представи любопитна статистика и за това колко много данни обработваме. И ако един петабайт информация (1 петабайт – покрива площ като София), то Фейсбук обработва само за 1 ден 5 петабайта данни. 45 зетабайта (1 зетабайт запълва Тихия океан) пък е съхранената информация в целия свят. Точно затова трябва тази информация да бъде защитавана,
защото информацията е най-ценният ресурс в днешно време
категоричен бе експертът.
Пред младите хора той представи и „лошите“, т.е. различните видове заплахи за киберсигурността. Оказа се също, че най-популярните киберзаплахи в момента са фишинг и ransomware (криптовируси), чрез който се придобива нелегитимен достъп до данни, след което те се криптират и от собствениците се изисква откуп. Препоръката ми е да не се плаща, но за целта трябва да сме се подготвили предварително, така че ако ни криптират данните, да можем да ги възстановим. Това се прави чрез добре известната практика на архивиране или бекъп, така че данните да могат спокойно да бъдат възстановени.
Платите ли веднъж, нямате гаранция, че няма да ви изнудват още няколко пъти,
посъветва още Петър Кирков. Също масови напоследък са и т. нар. DDoS атаки, които представляват злонамерено действие, целящо да направи дадена машина в мрежата или услуга в уеб недостъпна за нейните потребители.
Интересен факт, който експертът изтъкна, бе, че, според психолозите, кибератаките са по-лесни за изпълнение от техните извършители, защото те не виждат жертвите си. Но ефектът им, съпоставим с другите престъпници и техните престъпления, разбира се, е един и същ, допълни Петър Кирков.
Той сподели още, че един от най-големите проблеми, когато става дума за опазване на сигурността, е преизползването на една и съща парола за множество услуги. Затова, според него,
измислянето на сложна парола е много важно. Проучванията показват, че дължината на комбинацията е от голямо значение,
дори по-важна от използването на разнообразни знаци, цифри и символи. Най-сигурните пароли се тези, които съдържат 18 или над 18 знака – с малки и големи букви, цифри и символи. А най-добре е да се използват пас-фрази, които представляват структурно правилно изречение, което може и да няма смисъл, например „Зеленият кон изяде батерията“ – за парола това е добра и лесна за запомняне комбинация, изтъкна експертът.
Стана ясно още, че кадрите в областта на киберсигурността са много търсени,
в световен мащаб не достигат милиони души. Това, от своя страна, прави подобни работни позиции високоплатени
Пред учениците той представи палитрата от професии в сферата, сред които са т. нар. „бял хакер“, системен администратор, security analyst, maeware researcher, архитект информационна сигурност, одитор, CISO.
Срещата на гимназистите с Петър Кирков бе ползотворна и приятна. И двете страни си пожелаха – До нови срещи! Бе огромна чест за ППМГ „Гео Милев“ и за нашия град да посрещнем може би най-важния човек, който пряко отговаря за киберсигурността на държавата. Гимназията доказа, че е лидер в национален мащаб и в ритъм с динамичното развитие на информационните технологии, коментираха от екипа на старозагорското училище.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА