
Четвъртият ежегоден формат за култура и градско развитие на Творческия колектив „На улицата“ ще се проведе от 7 до 9 октомври в Стара Загора. Мотото този път е „На улицата 4: Градска идентичност. Градски субкултури“. Основен фокус се поставя върху съдбата на пространствата зад Универсалния магазин и около гарата, а главното послание е опитът за изграждане на ясна идентичност на градовете.
За пръв път събитието ще се проведе в три дни и е посветено на урбанистичното наследство на Байер и празника на града. Специално за него идват нашумелият творчески активист на Габрово Маргарита Доровска, двигателят на творческия квартал на Велико Търново Галин Попов, представителят на младата вълна на българския урбанизъм арх. Мария Бадева и много други. Събитието се реализира благодарение на доброволните усилия на Колектива. Входът е свободен, а покана е отправена към всички публики.
Следете подробностите и имената тук: https://www.facebook.com/events/1508149142971178
Програмата за първия ден – 7 октомври (петък), е озаглавена „Култура на масите“. Тя започва с урбанистичен тур в 16:30 ч. от Къщата на архитекта към зоната зад Универсалния магазин, Пощата, Пазара и улица „Св. Княз Борис“. Целта на разходката е да представи потенциала на тази зона, която бе обект на няколко конкурса за градско развитие, а в момента е обект и на мащабен ремонт, и все още очаква своята посока.
В 18:30 ч., в площадното пространство зад Универсалния магазин, (в случай на лошо време – във фоайето на Радио Стара Загора) започва и модерирана среща с представители от индустриите на и за храна и култура в района. С дискусията се заема Николай Нейчев, журналист и икономист, един от хората, които стоят и зад нашумелия проект „Беройско пиво“. Представители на Съюза на архитектите в България пък ще припомнят възможностите за развитие на зоната. Вечерта продължава след 21.00 ч. във Винения бар и магазин „Споделена“.
Вторият ден е именуван „Кафяви петна и арт мрежи“. Този път разходката започва в 16.00 ч. от Локомотива пред гарата и ще обиколи част от железопътния ареал на града. Целта на разходката е да представи потенциала и да генерира идеи относно възможностите за артистични намеси в района на ЖП гарата, близките паркове и други интересни, но непопулярни, места.
В 18:30 ч. в Къщата на Архитекта започва и дискусията. Специално идва Маргарита Доровска, директор на Дома на хумора и сатирата в Габрово. Доровска ще каже повече за проекта „Кристо и Жан Клод“ и другите силни габровски арт акценти, които привличат внимание към града и създават идентичност. В Стара Загора идва и основната фигура в развитието на Великотърновската градска творческа мрежа „Варуша юг“ Галин Попов от Културен център ТАМ. Галин ще представи опита си в развитието на градски общности и културни пространства и ще сподели впечатления от изключително успешния скорошен фестивал на великотърновската творческа зона. За визуалния „шум“ в градската среда и за индустриалните места, като резерв за бъдещо градско развитие, пък ще говори арх. Мария Бадева от Съюза на урбанистите в България. В 21:30 ч. ще има бира и музика в „Колобри на бирата“.
На 9 октомври, в Международния младежки център опит ще споделят старозагорци, които се занимават с кинопроекти, а в 17:30 ч. ще има представяне на филмите и награждаване на участниците от поредното старозагорско Филмово предизвикателство. В начинанието ММЦ и Творческият колектив партнират с идеята за популяризирането на Стара Загора като кино дестинация. Скоро предстоят много интересни подробности в тази тема.
Повече за кино предизвикателството можете да откриете тук: https://fb.me/e/24WBr3AWi
В следващите седмици пък предстоят поредица събития на Колектива и споделените работни пространства в Стара Загора, посветени на изкуства и дигитални предизвикателства – следете подробностите тук:
https://www.facebook.com/events/1365020317368851
https://www.facebook.com/events/1421200858392283
https://www.facebook.com/events/600957608141097
Урбанистичните вечери на Стара Загора, вдъхновени от наследството на Байер досега в годините събраха основни имена на младата урбанистична генерация като арх. Любо Георгиев („Софияплан“ – Визия за София), арх. Явор Панев („Таляна“, Варна), арх. Белин Моллов, арх. Дора Иванова (проект „Бузлуджа“), урбаниста Ангел Бондов, д-р Дона Пикард (градско земеделие, БАН), реставратора Радослав Илиев (ИСИРКС), архитектите Деница Караджова и Ивелина Иванова с нашумелия им проект за училищните сгради, Лена Драголова с нейните литературни маршрути и много други социолози, урбанисти, активисти.
Назад в годините Творческият колектив инициира поредица събития за съвременно изкуство и култура. През 2020 г. Творческият колектив „На улицата“ първи проби „вирусната блокада“ за улични изкуства в града – с помощта на Община Стара Загора, Международния младежки център в Стара Загора и Къщата на архитекта, колективът провокира няколко старозагорски банди да участват в три концерта като улични музиканти.
Благодарение на усилията на творческия колектив, Общината и собственици, през 2019 г. започна и разчистване на къщата на поета Веселин Ханчев.
Първата по рода си есенна програма „АРТистично на улицата“ пък бе дебют на Колектива през септември 2019 г. Артистичната отсечка „Сава Силов“ бе домакин. Стотици старозагорци се включиха в празника на улицата. Оригинална цветна инсталация, трапеза за съкварталците, музика, светлинно шоу, куклен спектакъл, детски работилници и щандове, улични изкуства, поезия в „Пегас“ и изложба с фотоси на старозагорски актьори бяха част от събитията. Оградата на Ханчевата къща пък на няколко пъти стана своеобразно изложбено пространство за артистичните провокации на старозагорски ученици. Последва и коледна програма в творческата отсечка.
NBP.bg