ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Странното мълчание на архитектите за мястото на паметника на Кирил и Методий в Стара Загора

Основната цел на конкурса за идеен проект за изграждане на паметник на Кирил и Методий в Стара Загора е да си изготви цялостна обемно-пространствена композиция, увековечаваща делото на Светите братя и техния цивилизационен принос в духовното развитие на цяла Европа, коментира за „Национална бизнес поща“ гл. архитект на Община Стара Загора Младен Иванов. Тази цел ще бъде постигната чрез синтеза на архитектурните и пластичните изкуства, като се избере най-подходящото решение на авторите, което ще се впише и най-добре в градската среда, допълва арх. Иванов.
Имаше широка дискусия сред местната колегия на архитектите относно мястото за изграждане на монумента. Всички експерти се обединиха, че най-подходящ е парк „Св. Игнатий Старозагорски“. Той е разположен на възлово място в града, заключено е между 4 улици, една от които е именувана на Кирил и Методий. От друга страна, самият парк като местоположение в градското пространство е в ниската част, погледнато по-мащабно за целия град. От едната страна е свещеният ни парк „Аязмо“, а от другата страна е мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора“. А парк „Св. Игнатий Старозагорски“ е в по-ниската градска част и е своеобразен фундамент, каквото е и делото на Светите братя. Обединихме се, че именно в тази част на града може да се постигне въздействието на монумента, допълва арх. Иванов.
Освен това, мнението на архитектите бе, че централната зона е доста натоварена с културно-тематични монументи. Бъдещият паметник на словото остава встрани от основния поток и ще бъде в кът на уединение, за да се отдадат нужните почит и признание към делото на Светите братя. Друго предимство е, че с изграждането на паметника в този район, се обособява и пореден културен ареал на града, казва още главният архитект на Община Стара Загора.
Надявам се в конкурса да се включат участници с интересни и задълбочени решения. След като той приключи и бъде избран победител, може да се пристъпи към разработка на проекта за изпълнение на монумента в конкретни граници и параметри. Нашият стремеж е до Деня на народните будители – 1 ноември 2023 г., да имаме готов паметник. Целта е малко амбициозна, но се надяваме да я постигнем, допълва арх. Младен Иванов.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА