Излезе дългоочакваната монография-албум за Марио Жеков на проф. Марин Добрев
Проф. Марин Добрев
Марин Добрев изживя мечтата си. Тя придаде на публиката радостта му от изкуството, а изкуството дари с преоткриването на един от най-талантливите и възторжени майстори на морския пейзаж.
Сигурен съм, че Марин Добрев ще приеме тази ласкава парафраза на края на неговата двуезична (на български и на английски) монография с разкошен албум на Марио Жеков (1898-1955), която тези дни излезе от печат. Защото талантливият изкуствовед, изобретателният галерист, професорът, за когото изобразителното изкуство няма тайни
наистина изживя една от най-големите си мечти
Повече от две десетилетия директорът на Старозагорската художествена галерия изследва страстно и задълбочено биографията и творчеството на Марио Жеков. Изследване, което е истинско приключение с къртовски труд и поразителни находки. Сигурен съм, че в личен план този труден път към целта е същинското изживяване на мечтата. А тя е – да „фиксира“ истинското заслужено място на Марио Жеков в историята на българското изобразително изкуство.
В този план монографията-албум е безусловно откривателска. Тя не просто преравя или пресява богатия живот на един от най-артистичните синове на Стара Загора, наложил се като първокласен майстор на морския пейзаж. Да,
Марин Добрев почти като някакъв арт детектив
попълва съществени празноти в публичната биография на Марио Жеков. Стига дори до физиономичните му изяви като сценичен художник, до проектирането на пощенска марка, до пионерския му принос във визуалната реклама на „Балкантурист“ и консултантството за рекламни филми.
Но аз няма да разкривам по-подробно съдържанието на монографията-албум. Проф. Добрев и журналистката Дима Тонева направиха това с публикацията „Първо монографично издание за Марио Жеков излиза от печат“ в специалното издание за 5 октомври – празника на Стара Загора, в бр. 30.09.2019 г. на „Национална бизнес поща“, която вече може да намерите и на www.nbp.bg. По-скоро се опитвам да докосна
най-важното от добрата енергия на книгата
нейния фокус не толкова като атрактивен илюзион за изкушената публика, а като прозорец към нов хоризонт.
Колко прилича на тази снимка Марио Жеков на Джек Лондон!
Въпросната добра енергия идва точно от изживяната, осъществената мечта. „Фиксирането“ на истинското заслужено място на Марио Жеков в историята на българското изобразително изкуство е заслужена гордост за един изкуствовед, за един изследовател, за един откривател. Ако на някого тези думи се сторят много силни (а те са такива!), когато четете монографията на Марин Добрев, моля, настоявам –
замислете се какво се крие във всеки ред, зад всеки ред
– и като нареждане на биографичния пъзел, и като естетико-етични доказателства за смисъла и стойността на творчеството на Жеков. И с колко дарба, воля и труд е постигнато в двадесетгодишното пътуване към целта.
Подобна позитивна нагласа и целеустременост обясняват как в крайна сметка в отбора на съмишлениците се включват наследници, притежатели на частни колекции и галеристи от цялата страна. Марин Добрев с право им благодари веднага след титулната страница на книгата. Всеки сегашен и бъдещ почитател на монографията-албум трябва също да им благодари. Без тяхната отзивчивост и съпричастност изданието нямаше да бъде толкова богато, толкова пълно.
Благодарност заслужават и спомоществователите
от фондация „Трейс за хората“, болница „Тракия“ и „Мини Марица-изток“ ЕАД, финансово подкрепили книгата. Това е пример за ефективно и стилно корпоративно меценатство. „Реклама“ на и чрез добрия смисъл с висока потребителна стойност, нещо не чак толкова често срещано във всички времена, не само днес.
В този ред няма как да не спомена и класната полиграфическа стойност на изданието, заслуга на графичния дизайнер Камелия Димитрова и целия екип на „ДЪГА ПЛЮС“-Стара Загора.
И накрая – една шега, ама много сериозна
Истинското име на Марио Жеков е Марин Жеков. Така в монографията-албум се срещат като автори двама Мариновци – Жеков (на картините) и Добрев (на текста). Ако се вгледаме в работата на двамата, можем да открием едно ново значение на думата МАРИНист – търсач на нови хоризонти (не непременно морски), с талантлива индивидуалност, непоколебим стоицизъм и радващ перфекционизъм. Всъщност качественият критерий открива и трети автор на това уникално издание. Великолепните фотографии на Цветан Четъшки са безусловно с авторски принос. И той е сред… маринистите, какво като се казва Цветан!
През последната година Станимир Стоянов, президент на Международна академия „Сър Исак Нютон“ и собственик на „Национална бизнес поща“, споделя като свое актуално предизвикателство
превръщането на културата на постижения в доминираща у нас и в Европа
Струва ми се, че монографията-албум на проф. Марин Добрев „Марио Жеков (1898-1955)“ е естествен момент от този перспективен процес. Въпросът е как ще погледнем в нея, на нея! Тя провокира и стимулира „уважение към честния успех, подкрепа за постиженията, порицание на посредствеността“. Освен всичко друго, и заради това, че разглежда живота и творчеството на Марио Жеков през призмата на културата на постиженията!
На добър път! Нека винаги има вятър в платната на Червения кораб (така се нарича една от знаковите картини на Марио Жеков, която Марин Добрев е избрал за корица на своята силна книга)!
NBP.bg, Петър ДРАГИЕВ