казва Деляна КАРАИВАНОВА, директор на Детска градина „Светулка“:
Детска градина N 7 „Светулка“ в Стара Загора отваря врати на 21 декември 1981 година. Дванадесет учителки заедно с първата директорка Пенка Низамова влизат в новата сграда. Сами почистват, благоустрояват и създават детски рай за първите си възпитаници. В началото на февруари 1982 г. е назначен и помощният персонал, а на 12 февруари са приети първите 35 деца. Поглед назад през тези 35 години показва много труд и всеотдайна работа, успехи, награди – за колектива, за учителите, за децата, разширяване на градината, спечелени конкурси, участия в проекти и програми, празници, описването на които е трудно в рамките на тази статия. Днес ДГ „Светулка“ е най-голямата в Стара Загора – с 12 групи, 361 деца и 50 души персонал. През 2002 г. колективът получава наградата „Анастасия Тошева“ за изключителни постижения в образованието. Дълги години в детската градина освен възпитателно-образователния процес, има и допълнителни занимания – художествена гимнастика, спортни танци, религиозно възпитание, руски език, футбол. След неочакваната кончина на втората директорка – Грозданка Ранчева, през ноември 2015 г. и след спечелен конкурс мястото заема Деляна Караиванова, педагог с дългогодишна практика.
– Г-жо Караиванова, колко години педагогически стаж стоят зад Вас?
– Завършила съм предучилищна педагогика в Тракийския университет, от 28 години работя в ДГ N 7 „Светулка“, надявам се и тук за завърша трудовия си път. Когато г-жа Ранчева ни напусна, колективът предложи аз да продължа трудния път да си директор на най-голямото в града детско заведение. Това за мен е и гордост, и признание, и удовлетворение, че нещо съм дала на този свят и най-вече, че е оценено. Поех поста през ноември 2015 г., а на 13 декември 2016 г. спечелих и обявения за мястото конкурс. Липсата на приемственост беше препъни камък в началото, но това, че съм работила дълги години с част от колектива много ми помогна. Мисията на всеки директор и педагогически специалист е непрестанно да се самообразова. Затова и продължавам да се усъвършенствам в ДИПКУ-Стара Загора.
Да си директор е голямо предизвикателство в днешно време. А да си директор на най-голямата детска градина в Стара Загора – още по-голямо. За да си успешен лидер и мениджър, трябва отдаване. Да отдадеш себе си, своите знания и таланти в името на нашето бъдеще – децата. Тяхното щастие и благополучие трябва да са приоритет на всеки ръководител, на всеки учител, на всеки родител, на всяко общество. Телефонът да е винаги включен и да си винаги в готовност да вземеш адекватни за ситуацията решения. Само които ме познават добре, знаят, че
винаги съм била отдадена на каузата „Щастливи деца – спокойни родители!“
Това мото е залегнало и в Стратегията за развитие на ДГ „Светулка“.
– Била съм на тържества във Вашата градина и много се радвам, когато виждам, че независимо от властването на високите технологии, децата съпреживяват заедно с героите и искрено вярват на приказките. Как го постигате?
– Всичко зависи от уменията на учителя – не започнеш ли с желание тази работа, не искаш ли да се усъвършенстваш, да работиш върху талантите си – няма да ти се получи. Аз съм човек, който дълбоко вярва в това, че всеки си има талант. Просто трябва да открием и да работим в тази посока, там където всеки се чувства сигурен и силен. Нашата първа директорка – г-жа Низамова, беше моят пример в това отношение и аз следвам нейния път. Тя успяваше да извади най-доброто от всички нас, да го усъвършенства и с творчество и умения печелехме не само любовта на децата, а и на обществото. При нас има обособени екипи, които имат изключителни артистични умения – как да не ги покажем на децата?! Та ние най-добре знаем от какво има нужда всяко дете, знаем и подходящия начин, по който да го поднесем, така че дълги години в съзнанието му да останат спектаклите от любимата детска градина. Когато очичките на 120 деца на спектакъл те гледат по „онзи“ начин, знаеш, че си свършил работата перфектно.
Аз самата също участвам в спектаклите. И го правя с огромно удоволствие
Сами си изработваме декорите, костюмите, пишем си сценариите, благодарни сме и на родителите, които също помагат.
– Имате много инициативи съвместно с родителите. Те как посрещат това сътрудничество?
– Преди няколко години положихме началото на активна работа за приобщаване на родителите към проблемите на възпитанието. Допуснахме ги много близо до нас и до нашата пряка работа. Усетихме, че трябва да скъсим дистанцията до толкова, че да им дадем възможност да участват активно дори в педагогическите ситуации като равнопоставени с учителите. Да участват в работилниците и базарите, да бъдат съпричастни. Искаше ни се да усетят естеството на работа на учителя „отвътре“. И те наистина сами стигнаха до извода,че не е лесно да се взаимодейства с 30 деца наведнъж, че наистина е жизнено важно да има ред и правила в детската група.
За първи път в нашата детска градина започнаха да се провеждат „Седмици на родителското доброволчество“
отворихме широко вратите по Коледа, Великден… Съвместните дейности – от облагородяване двора на детската градина до провеждане на ежедневни задължителни форми от самите родители, са предпочитани и от самите тях. Вече втора година провеждаме и Картонено предизвикателство – „Децата за децата“, което е част от Глобалната инициатива на американската фондация Imagination Foundation, подкрепяща детската креативност. Приучваме деца да даряват на деца в нужда.
– Най-големите трудности пред един директор, като изключим финансовите?
– Финансовите проблеми са за всички директори на детски градини. При нас, обаче, в последните 2 години, голям проблемен фактор е и бързата подмяна на колектива. Много учители се пенсионираха, дойдоха други – млади и неопитни.
Опитваме се заедно с малкото останали опитни колеги да помагаме
така че тези, които имат желание да се научат и са отдадени на децата, наистина да станат добри учители. Трудности имаме и в следствие на новия Закон за предучилищното и училищното образование и постоянно излизащите държавни образователни стандарти, които изискват много допълнително време и ангажименти, за да се спазват. А за ежедневните предизвикателства се изисква много пъргав ум и проява на гъвкавост.
– С какви инициативи отбелязвате 35-годишнината?
– Богатият празничен календар е наша запазена марка и е очакван с нетърпение от малки и големи.
През цялата учебна 2016-2017 г. всички изяви са подчинени на 35-ата годишнина
на детската градина. „Празник на тиквата“, „Ден на християнското семейство“, флашмоб „Всеки има нужда от прегръдка“, „Коледни бъркотии“, „Кукерски ден“, „Баба Марта бързала, мартенички вързала“, флашмоб „Знамето ни е трицветно“, различни изложби, празници по групи пред родители са само една малка част от инициативите. Те ще приключат с най-мащабния спортен празник, посветен на 1 юни – Деня на детето.
– Как изпращате бъдещите първокласници?
– Най-трудният за всички ни и сантиментален момент е изпращането на бъдещите първокласници. Всяка година с грандиозен спектакъл на открито 90 деца и техните родители преживяват много емоционално раздялата с любимата детска градина.
Учителите с вълнение изпращат пъстроцветното ято
Но знаят, че с прецизността на ювелири са положили много усилия да поставят основите във възпитанието и обучението на младите хора, които ще градят бъдещето на България. Нашето желание през годините винаги е било те да си спомнят, че истинският Дядо Коледа е идвал само в тяхната детска градина. Че само там са търсили скрити съкровища, че само там са чували шептенето на феите и са побеждавали огнедишащи дракони. Че само там някой е целувал удареното им краче и че само там са хвърляли хвърчила в сините небеса…
– Пожеланието Ви за Великден?
– С настъпването на най-светлия празник – Великден,
всички ние светулчовци и светулини от ДГ „Светулка“ Ви пожелаваме да сте здрави, честити и благословени
Обичайте родителите си и уважавайте учителите си! А истинските си приятели – пазете! Безкрайни и специални благодарности на моят прекрасен екип от педагогически и непедагогически специалисти, за това, че се стараят да бъдат най-добрите професионалисти!
Христос Воскресе!
НБП, Таня ИВАНОВА