Защото ще срещнем със знанието на не просто „човек отвътре”, а на проникновен познавач и анализатор с концептуално мислене. Задачата, която си е поставил, е да запознае любознателния и непредубеден читател с разузнаването като специфична и обвита в мъгла човешка дейност. Гарантираме, че в книгата мъглата е разсеяна, а спецификата – разяснена.
Ето някои фрагменти от самия открит източник на информация.
Що е разузнаване? Наука, изкуство, занаят или…
Разузнаването е призвано да разкрива тайните на битието. В този смисъл то обединява наука, изкуство и мистика. Разузнавателна дейност развиват държавни и не държавни структури като корпорации, финансови институти, банки, политически партии, кланове и банди. Също така и наддържавни образувания като духовни ордени, тайни общества, масонски ложи и други (привлякохме вниманието ви, нали – бел. ред.).
Разузнаването в модерния свят се приема, че представлява стремеж на управляващите да „намалят неопределеностите”. Дейност, на която са били посветени оракули и шамани. Разузнавателната дейност се е развивала заедно с развитието на човешкото общество…
Разузнаването в своята теория и практика се основава на такива науки като психология, философия, физика, химия, математика, биология, история, социология и др. Не е случайна максимата: „Разузнаването е битка на умове”.
Добрият анализатор в разузнаването е необходимо да бъде почит енциклопедична личност. За да бъде на високо професионално ниво е необходимо ежедневно да прочита огромен брой страници и да има системен подход към потока на информация, която трябва ежедневно да обработва. Това предполага къртовски труд и желязна интелектуална дисциплина.
Интелектуалното ниво на крайните адресати на разузнавателната аналитична продукция трябва да бъде съответстващо на интелектуалната мощ на обслужващото ги разузнаване. При драстично разминаване на нивата се наблюдава бързо политизиране на разузнавателната служба. Тя се превръща в обслужващ персонал на управляващите.
Ключов момент в сътрудничеството между управляващи и разузнаване е двете страни да притежават един и същ мироглед. Да виждат света по един и същ начин. Да имат едно и също парадигмално мислене.
Авторът привежда интересен пример за държавническо поведение по време на военна криза от времето на Втората световна война. Пример, който с внимание трябва да бъде четен и анализиран и от днешните управляващи. Уинстън Чърчил съчетава британската разузнавателна култура с изкуството на държавното управление. При необходимост той не се колебае да търси съдействие и да включи в екипа си своя вътрешнополитически противник. Уинстън Чърчил привлича за работа служители от министерството на икономиката, които са умерени марксисти и членове на лейбъристката партия. Проявената доблест е рядко срещано явление и заслужава да се подчертае…
Защо трябва да се срещнете с Боян Чуков при представяне на книгата „Разузнаването отвътре. Разузнавачи, шпиони и агенти”
Защото: „Задължително условие не само за аналитичните отдели, но и за оперативните отдели е устното предаване на „живо знание” от опитните колеги”. За какво става дума? За полева форма на знание, което се предава изключително при непосредствен контакт между учител и ученик, и носи „жив” личен характер. Така е и при срещата на компетентен автор и заинтересован читател. Както самият Боян Чуков изтъква: „Живото знание, освен чисто информационно съставна включва психологически механизми, които позволяват филигранно разбиране на същността на всеки процес или явление”.
Часът и мястото на срещата са известни: 18.30 часа, 17 юни, петък, 2022 г., Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески”.
Събитието се организира от ВМРО-Стара Загора с медийното партньорство на „Национална бизнес поща“.
NBP.bg