Високите температури водят и да средно увеличение на разходите за заплати у нас от 0,6%
Високите температури от началото на месец май до началото на месец август оказват влияние върху икономическия растеж и разходите за труд. Това показва анализ на Allianz Trade, глобален лидер в застраховането на търговски кредити.
Негативните последствия са изчислени на база научни изследвания, които доказват, че при горещо време продуктивността на труда намалява заради необходимостта от редуциране на работно време, забавяне на дейностите, повече грешки, както и заради ръст на допълнителните разходи за работодателите.
Като особено проблематични се считат дните с температури над 32°C, като в България за периода от 1 май до 4 август са отчетени 16 такива. Според експертите на компанията, това означава, че жегата може да доведе до загубата на 0,4 процентни пункта от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната и средно увеличение на разходите за заплати у нас от 0,6% заради високите температури през периода.
Негативните последици за България обаче са по-малки от очакваните загуби заради жегите в световен мащаб, където очакванията са за спад на БВП от 0,6 процентни пункта. По-тежка е и ситуацията в други държави от Южна Европа, като в Гърция увеличението на разходите за заплати се оценява на 1,4%, а свиването на БВП – на 0,9 процентни пункта. В Испания ситуацията е още по-сложна с 1,5% ръст на разходите за заплати и 1 процентен пункт загуба от БВП. В Италия очакванията са за 0,8% повече разходи за заплати и 0,5 процентни пункта намаляване на БВП. С 47 дни с температури над 32°C за разглеждания период икономическите последици в Китай са сериозни – 1,9% увеличени разходи за заплати и 1,3 процентни пункта загуба от БВП.
Източник: Investor.bg