Днес започват 40-дневните Коледни пости, които ще завършат на Бъдни вечер – 24 декември.
Според Типика /Устава/ на Българската православна църква Рождественският или Коледният пост е вторият по своята продължителност след Великия пост. Той е четиридесетдневен и не е така строг като Великия и Богородичния пост, като е подобен на Апостолския или Петровия пост. Коледният пост се нарича още Малка четиридесетница за разлика от Голямата четиридесетница – Великденския пост.
За болни, бременни и кърмачки постът е значително облекчен, тъй като самото им състояние се приема в някаква степен духовен подвиг, изискващ себеограничение.
Утвърждаването на 40-дневния пост е свързано с 25 декември, на който се чества Рождеството на Господ Исус Христос. Това е станало сравнително късно – през 12-и век. Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово – Божия син Исус Христос.
През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември, включително, се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост /без сряда и петък/ се разрешават безгръбначни животни /охлюви, миди, октоподи и други/, които също се приемат за постни храни. Традиционно на 21 ноември – Въведение Богородично, и на 6 декември – Никулден, се консумира и риба.
Според духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост, а човек трябва с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните грехове, и да потърси опрощение.
От началото на Коледните пости до празника Въведение Богородично, който се отбелязва на 21 ноември, са забранени венчавките.
По време на поста не трябва да се ядат храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал.
Виното е единственият алкохол, който се разрешава по време на поста, тъй като е символ на Христовата кръв. Червено вино може да се употребява всеки ден по една чаша, с изключение на сряда и петък. Риба се разрешава единствено на Никулден – 6 декември.
Постът не включва само ограничения в хранителния режим. Желаещите да постят трябва да се въздържат от изречени лоши думи, както и от лоши помисли. По този начин пречистването трябва да стане освен физически и духовно.
Преди да започнете поста, трябва добре да познавате хранителните си навици. Безсмислено е да го спазвате, ако преди него или след това, продължавате с лошите си привички. Подходящата храна за постите е свежа, прясна, без замърсители.
Ето и няколко конкретни правила:
1. Образовайте себе си максимално, преди започването на постите, подберете правилните храни.
2. Запишете всички инструкции за вашия пост и организирайте план-график на хартия, преди да започнете. Това е важно, защото след като започнете, е възможно да решите да се откажете от постенето.
Графикът може да действа като договор, който сте направили със себе си и който трябва да спазвате.
3. Намалете храните, от които сте зависими, ден преди постите. Намалете приема на кофеин, сол, захар, говените храни с месо… Ако ги прекъснете изведнъж, очаквайте да получите главоболие, стомашни проблеми и общо усещане за дискомфорт.
4. Започнете да ядете по-малко храна, преди постите. Не се поддавайте на изкушението да хапнете една голяма „Тайна вечеря“ в нощта преди постите. Намаляването на вашата храна няколко дни преди старта на постенето, е сигнал за ума, стомаха и апетита, че започва ограничение.
5. Набележете/съберете всички храни, необходими за вашия пост преди да започнете.
6. Диета, която е създадена на растителна основа, може да ви подкрепи успешно в спазването на поста и всичко това да става в условия на хармония и здраве. Избирайте да ядете неща, които са пресни, яжте повече салати и плодове, ядки, зърнени храни. Ако имате възможност, изберете органични плодове и зеленчуци, които са били отглеждани в естествена слънчева светлина и узрели под слънцето.
7. Пийте вода с най-високо качество. Минимум за пречистване на тялото ви трябва 1-1.5 литра на ден, а в по-топлите дни и до 2-3 литра.
8. Използвайте леки билкови чайове. Една или две чаши билков чай може да подпомогне пречистването и да подобри функционирането на тялото ви.
9. Пийте прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове, особено тъмно зелените.
9. Премахнете млякото и млечните продукти, яйцата и рафинираните продукти, брашното и сладкишите.
10. Използвайте само зехтин за готвене, в краен случай маргарин.
11. Премахнете солта от менюто и използвайте всякакви други подправки в малки количества.
12. Не пийте напитки с много кофеин, забравете алкохол, не взимайте стимуланти или наркотици за развлечение.
NBP.bg