казва Диян ДИМИТРОВ, член на Съвета на директорите на „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД
Бъдеще за комплекса „Марица-изток“
Високоефективна енергийна технология за разлагане на лигнитни въглища на български учен дава надежда за нов живот и добро бъдеще на топлоелектрическите ни централи. Министерството на енергетиката е оценило възможностите на тази технология и е дало зелена светлина да се реализира.
Проектът стартира на 8 януари. Страна по възлагането и използването на резултатите е ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД. Технологията е резултат от многогодишни научно-приложни изследвания на процеса вакуумна високотемпературна пиролиза със стръмен емисионен фронт на електродна инверсия, съобщи проф. Жеко Ганев. Ключов момент в газодинамичния процес е създаването на електрохимична технология за синтез на въглерод от лигнитни въглища. Към момента няма аналог и е една от малкото в световната практика промишлени технологии, при която се постига пълно молекулярно разпадане на хидратирани органични вещества. Съвместима е с принципите на протокола от Киото, съвпада с изискванията на „зелената сделка“ на ЕС и е насочена конкретно към решаване на проблемите в „Марица изток“, но може да се мултиплицира при много други енергийни системи. Технологията е ноу-хау на старозагорска фирма и е предпоставка за производство на „зелена“ електрическа енергия от лигнитни въглища при минимални емисии на въглероден двуокис. Методът от 3 години се прилага с партньори на местната фирма в Швейцария и Франция, където има изградени инсталации, но в по-малки мащаби, допълва проф. Ганев.
Проблемът с въглеродните емисии е сериозен, неговата тежест в годините ще става все по-голяма, коментира за „Национална бизнес поща“ Диян Димитров, член на Съвета на директорите на „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД. В момента ние сме в ситуация да търсим решения и да правим съответните проби. Една част от усилията ни са насочени в тази посока – с проф. Жеко Ганев и модела, който той е разработил. Имаме създаден теоретичен модел, в който е налице посоката, в която да се мисли. Дава ни база да се направят съответните проби. В момента нещата са в доста първоначална фаза – говорим за опитно изгаряне при определени условия. Тепърва предстои да се види дали това ще е доброто решение, което търсим. Диян Димитров споделя още, че ръководството на дружеството обсъжда и други предложения, говори с експерти в различни направления. Нашата основна цел като мениджърски екип е да гарантираме работните места и доставката на електроенергия в българските домове. Не се пестят усилия, напротив, казва той.
Проблемът с въглеродните емисии е сериозен, неговата тежест в годините ще става все по-голяма, коментира за „Национална бизнес поща“ Диян Димитров, член на Съвета на директорите на „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД. В момента ние сме в ситуация да търсим решения и да правим съответните проби. Една част от усилията ни са насочени в тази посока, с проф. Жеко Ганев и модела, който той е разработил (виж още ТУК>>). Имаме създаден теоретичен модел, в който е налице посоката, в която да се мисли. Той ни дава база да се направят съответните проби. Ще отделим част от суровината, т. е. въглищата, които се изгарят в централата. Те ще бъдат предоставени за изгаряне в установката, която се намира в с. Подслон, в базата на проф. Ганев. За да видим дали реално с тази суровина, разработеният модел може да постигне параметрите, както той твърди. В момента нещата са в доста първоначална фаза – говорим за опитно изгаряне при определени условия. Тепърва предстои да се види дали това ще е доброто решение, което търсим.
Диян Димитров споделя, че ръководството на дружеството обсъжда и други предложения, говори с доста експерти в различни направления. Нашата основна цел като мениджърски екип е да гарантираме работните места и доставката на електроенергия в българските домове. Не се пестят усилия, напротив, казва той. Има и други научни методи и разработки, които се предлагат, както от страната, така и от чужбина. Но пак ще кажа – не са пробвани с конкретната суровина, с която работим, и второ – мащабите, в които са реализирани, са доста по-малки. Сега предоставяме тази суровина и се надяваме – първо, този теоретичен модел да сработи, защото ние не сме все още убедени в това, и на следващо място – дали това ще бъде рентабилно. Защото всеки технически въпрос има и съответните разходи. Ако впоследствие се окаже, че методът е удачен, трябва да видим дали е и рентабилен във финансово отношение.
Надявам се твърденията на проф. Жеко Ганев да са верни, защото предлага нещо иновативно. Освен това, подобен проблем има не само България, а и всички страни, част от ЕС, които също притежават термични централи и генерират въглеродни емисии. Ако твърденията му се окажат верни, ние ще сме най-удовлетворени от разработката и това, което е направил. Но отново казвам – сега сме в доста първоначален етап, тепърва ще видим резултатите със суровината ни. А на следващо място – дали ще е рентабилно реализирането на подобен проект в много по-голям мащаб на място.
От страна на „ТЕЦ Марица изток 2“ суровината за започване на експериментите, свързани с изгарянията и съответните замервания, ще бъде предоставена в рамките на няколко дни. Впоследствие, на база на отчетените резултати, ще решим как продължаваме, заявява Диян Димитров.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА